Rıdvan İsminin Anlamı

Rıdvan İsmi

Rıdvan isminin anlamı, birçok ismin anlamı gibi  çok merak edilenler isimler arasındadır.
 Anne ve babalar tarafından çocuklarına konulan isimler çocuklarının kişilikleri üzerinde büyük etkiye sahiptir. Bu yüzden isimlerin anlamlarına mutlaka dikkat edilmesi gerekir. Çocuğa verilen isimler mana bakımından onların karakterini olumlu ya da olumsuz olarak etkilemektedir.  Bu yüzden anne ve babaların çocukları için seçecekleri isimlerde dikkatli olmaları gerekir. Rıdvan isminin anlamı bu nedenlerle bilinmesi gerekli isimler arasında bulunur.

Rıdvan isminin anlamı, toplumumuzda çok kullanılan yaygın isimlerden değildir.  Rıdvan isminin TDK’daki anlamı ve diğer kaynaklara göre nazlı, çok naz yapan anlamlarına gelir.  Rıdvan isminin anlamı incelendiğinde bu isim erkek çocuklarına konulabilmektedir. Rıdvan isminin bir diğer anlamı ise asker, yiğit demektir. İsimler kişilere anlam bakımından çok fazla etki etmektedir. Bu yüzden de anlamı güzel olan isimleri seçmek gerekir. İsim konusu sanıldığından çok daha fazla ciddiye alınması gereken bir konudur.

Rıdvan isminin anlamı
Rıdvan İsminin Anlamı

Rıdvan isminin anlamı, incelenecek olursa kelime kökeni olarak Farsça kökenli bir isim olup günümüzde kullanımı yaygın değildir. Genellikle başka bir isimle beraber bu isim tercih edilir.   Rıdvan isminin kişilik analizi bu ismi taşıyan kişilerin  aşırı sinirli bir yapıları vardır. Aniden sinirlenebilirler ve sevmedikleri kişileri hırpalamaktan aşırı zevk duyarlar. İş hayatlarında başarılarıyla bilinirler. Farklı görüşler ile karşılaştıklarında aşırı hırs yaparlar. Maneviyata önem verirler. İlişkilerinde karşı tarafa oldukça yakın davranırlar. Rıdvan isminin analizi ise; R: Tereddütlü olmalarını gösterir. İ: Hassastırlar. D: Üstün güçlere sahiptirler. V: Kendi içine dönük, umursamaz. A: Atılgan ve enerjik, N: Sağduyulu bir kişiliktirler.

Rıdvan ismi caiz mi?  Bu konu araştırıldığında bu isim Kuran-ı Kerim’de geçen isimler arasında da yer almamaktadır.   Türkiye’de Rıdvan ismini taşıyan 2339 kişi vardır. Rıdvan ismini taşıyan kişilerden 382’i İstanbul’, 42’u Ankara’da ve 149’ü ise İzmir’de bulunur. Rıdvan ismini taşıyan kişilerin olumsuz yönleri; aşırı hırslı ve aşırı gururludurlar, beklenmedik kararlar almaları ile tanınırlar, sabit fikirlidirler.
 Rıdvan ismini taşıyan kişilerin olumlu yönleri; yaptığı işe önem verirler, titiz ve duyarlı, sakin, merhametli, mükemmeliyetçi, yumuşak başlı, prensipli, yardım sever, özverili, fedakâr bir kişiliğe sahiptirler.   Rıdvan ismini taşıyan kişiler genellikle geniş omuzlu, büyük ve etkileyici gözler, gamzeli yüze sahiptirler. Düz ve gür saçları vardır. Köşeli çene yapısı, pürüzsüz cilde sahiptirler.
Rıdvan isminin anlamı dikkate alınarak bakıldığında çocuklara konulabilecek isimlerdendir.

Ancak yine de isim koyarken Rıdvan isminin anlamı gözden geçirilmelidir. 
Rıdvan ismine benzer isimler;  Elvan, Mervan, Civan, Şervan, Şirvan, Rızvan , Neçirvan, Ramazan , Reyyan , Ruşen , Rahman , Rezan , Ruslan , Robin, Berivan , Elvan , Revan , Sevan , Keyvan , Rindan , Reyhan , Rojin , Ruken , Reyyan , Rozerin. Rıdvan isminin numerolojisine bakıldığında; toplam 83 çıkmaktadır. Rıdvan isminin alfabedeki harf sıralaması ile bu sonuç bulunur. Ülkemizde yapılan araştırmalara göre Rıdvan ismine sahip ünlüler bulunmamaktadır.

Rıdvan isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 7 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Tanrı Kulu.
  • 2 – Doğana Benzeyen Bir Alıcı Kuş, Atmaca, Şahin Akdoğan
  • 3 – Razı Gelme, Boyun Eğme.
  • 4 – Rıza, Razılık, Razı Olma.
  • 5 – Cennet Kapısında Bekleyen Melek. Kuranda 10Dan Fazla Yerde Geçmektedir.
  • 6 – Razı olma, hoşnutluk, memnuniyet.
  • 7 – Cennetin kapıcısı olan büyük melek.

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçiyor.

Rıdvan ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Rıdvan ismini kullanan 52.856 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Rıdvan ismini kullanan 10.469 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Rıdvan ismini kullanan 1.966 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Rıdvan ismini kullanan 2.320 kişi bulunmaktadır.

Rıdvan isminin Türkiye sıralaması

Rıdvan en çok kullanılan 326. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 158. isimdir.

Rıdvan ismini kullananların sayısı, son bir yılda 153 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Rıdvan isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen erkek isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Rıdvan isminin Harf Analizi

Kişiye Rıdvan ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

I : Hassas anlamını çağrıştırır, ı harfi olmazsa da olur.

D : Üstün güçlere sahip olmayı ,hırsı akılda uyandırır.

V : Kendi içine dönük, umursamaz birini çağrıştırır, v harfinin çok bir etkisi yoktur.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

Rıdvan İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Rıdvan ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Rıdvan isminin anlamını gözden geçirin!

Rıdvan İsminin Numerolojisi

Rıdvan isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

R: yirmi bir
I: on bir
D: beş
V: yirmi yedi
A: bir
N: on yedi
TOPLAM: 82

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap