Reşit İsminin Anlamı

Reşit İsminin Anlamı

 Reşit ismi eski bir isim olmasına rağmen oldukça sık kullanılan isimlerden bir tanesidir. Genellikle ikinci bir isim olarak kullanılan Reşit ismini ilk kez duyan kişiler Reşit isminin anlamı nedir? Sorusunu araştırmaktadır. Bu konuda uzmanlar çeşitli açıklamalar gerçekleştirmiş ve Reşit isminin anlamı konusunda pek çok bilgiye yer vermiştir.

Bu isim pek çok anlama sahip isimler arasında yer alır. Reşit isminin anlamları arasında ilk sırada sabah rüzgârı, ikinci sırada doğru yolu izleyen, üçüncü sırada ergin, dördüncü sırada akıllı, beşinci sırada yetenek, altıncı sırada eğilim, yedinci sırada iyi davranan, sekizinci sırada ise armağan edilebilecek özellikte anlamları yer almaktadır.

 Genel bir değerlendirme yapıldığında Reşit isminin Arapça kökenli isimler arasında yer aldığı ve bu ismin pek çok kişi tarafından kullanıldığı da görülmektedir. Reşit ismini çocuğuna vermek isteyen kişiler ise sıklıkla Reşit ismi Kur’an-ı Kerim’in içerisinde geçiyor mu?  sorusunu sormaktadır. Reşit ismi Arapça kökenli olan ancak Kur’an-ı Kerim’in içerisinde geçen isimler arasında yer almaktadır. Reşit ismi hem kuranı Kerim’in içerisinde geçmesi hem de güzel bir anlamı olması sebebiyle çocuklara verilebilecek isimler arasında yer almaktadır.

 Türk Dil Kurumu tarafından yayınlanmış olan sözlüğe bakıldığında  bu ismin oldukça güzel anlamlarının bulunduğunu ve çocuklara verdiğinde de olumlu özellikleri sebep olduğu bilinmektedir. Bu nedenle çocuğunuza Reşit ismini vermek istiyor ancak tereddüt içerisinde kalıyorsanız herhangi bir endişeye düşmemize gerek yoktur. Reşit  ismi çocuklar üzerinde oldukça olumlu etkisi bulunan ve anlamı güzel olan isimler arasında yer almaktadır. Bu ismin çocuklara verilmesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Reşit ismi hakkında merak edilen ve sıklıkla sorulan bir diğer soru ise Türkiye’de Reşit isminde kaç kişi var? Sorusudur. 2022 yılında yayımlanan isim istatistiklerine bakıldığında Türkiye’de toplam 15.942 kişinin Reşit ismine sahip olduğu görülmektedir. Bu isme sahip olan kişilerin 1997 tanesi İstanbul’da, 335 tanesi Ankara’da, 397 tanesi ise İzmir’de yaşamaktadır.

Genel bir değerlendirme yapıldığında ve  Reşit isminin Türkiye sıralaması incelendiğinde bu ismin  Türkiye’de 834. sırada yer aldığı görülmektedir. En çok tercih edilen erkek isimleri arasında ise Reşit ismi 374. sırada bulunmaktadır. Bu durum göz önünde bulundurulduğunda ve istatistikler incelendiğinde  Reşit isminin oldukça fazla kişi tarafından kullanıldığını söylemek mümkündür.

Reşit isminin çocuklara koyduk olmayacağı konusunda bir karar verilmeden önce Reşit isminin olumlu ve olumsuz  özellikleri de araştırılmalıdır. Reşit ismin analizi göz önünde bulundurulduğunda bu isme sahip olan kişilerin genellikle yeşil rengini çok sevdikleri ve kader sayılarının ise yedi olduğu görülmektedir. Bu isme sahip olan kişilerin olumlu yönleri ve olumsuz yönleri de bulunur.

Genel olarak Arapça kökenli Reşit ismine  sahip olan kişilerin olumlu yönleri arasında denge, nezaket, kaygılı olmak, sosyallik, sevecenlik, duyarlılık, uyumluluk, zariflik, hoşgörülük, ince düşüncelilik ve sosyallik yer almaktadır. Reşit ismine  sahip olan kişilerin olumsuz yönleri arasında ise aşırı derecede sorgulayıcılık, kuşkuculuk, zor affetme ve detaya önem verme özellikleri bulunmaktadır. Bu özellikler göz önünde bulundurularak Reşit isminin çocuklara verilip verilmeyeceğine karar verilmelidir.

Harun Reşit, Abdürreşit, Reşid, Reşik, Reşididdin, Reşiduddin, Reşat, Reşad , Reşadet, Neşit, Raşit, Hurşit, Mürşit, Cimşit, Naşit, Cemşit, Akşit, Resit, Rafet, Rifat, Rıfat , Rojhat, Rohat, Rahmet , Rumet, Reşide , Reşan , Ruşen, Ruşah, Nurşah, Recad, Rucah, Reşade, Cemşit, Rojhat, Ruhat, Rahmet, Ruhsat, Rayet isimleri Reşit ismine benzerlik gösteren isimler olarak bilinmektedir.

resit-isminin-anlami-72592
Reşit İsminin Anlamı

Reşit isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 6 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Sabah Rüzgarı; Ok Kılıfı
  • 2 – Yetenek; Eğilim; Armağan Edilebilecek Nitelikte
  • 3 – Doğru yolu tutan.
  • 4 – İyi hareket eden, akıllı.
  • 5 – Ergin.
  • 6 – Akıllı, iyi davranan

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçiyor.

Reşit ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Reşit ismini kullanan 15.942 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Reşit ismini kullanan 1.997 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Reşit ismini kullanan 335 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Reşit ismini kullanan 397 kişi bulunmaktadır.

Reşit isminin Türkiye sıralaması

Reşit en çok kullanılan 834. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 374. isimdir.

Reşit isminin Harf Analizi

Kişiye Reşit ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

Ş : Çok üretken ve güçlü anlamlarını çağrıştırır, ş harfinin olması iyidir.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

T : Duygularını zor açabilen birini akılda uyandırır,T harfini çok tercih edilmemelidir.

Reşit İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Reşit ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Reşit isminin anlamını gözden geçirin!

Reşit İsminin Numerolojisi

Reşit isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

R: yirmi bir
E: altı
Ş: yirmi üç
İ: on iki
T: yirmi dört
TOPLAM: 86

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap