Remziye İsminin Anlamı

remziye-isminin-anlami-11005

Remziye İsminin Anlamı Nedir?

Kulağa hoş gelen ve anlamı olan anne babalar çocuklarına güzel bir isim arayışına girerler. Çocuklarının hayatı boyunca taşıyacakları bu isimler onların kişisel yani karakteristik anlamlarını da taşıyacak olmaları nedeni ile hayırlı ve dikkat çeken bir isim bulmak istiyorlar.

Remziye isminin anlamınedir? Sorusuna öncelikle kız ismi olduğunu belirtmek isteriz. Bu isim Arapça kökenlidir. Osmanlı döneminden sonra Cumhuriyet döneminde de kullanılmış ve günümüzde de anlamını taşıdığı özelliklere göre kullanılmaya da devam etmektedir. Remziye isminin anlamı Türk Dil Kurumuna göre ve isimler sözlüğüne göre anlamı bulunmaktadır. Türk Dil Kurumuna göre anlamı; işaretler, simgesel, simgeli manasına gelmektedir.  

Kız ismi olarak kullanıldığı için pembe renk ön plana çıkarılmaktadır. Remziye isminin kişilik analizi yapılmak istendiğinde sezgisel güçleri çok gelişmiştir. Bu isme sahip olan kişilerin keşif yeteneği oldukça gelişmiş ve duyarlı kişiliklere sahiptirler. Hayalcidir aynı zamanda öngörüleri de oldukça iyidir. Sanatsal yönleri ile ön plana çıkarlar. Günlük hayatlarında gergindirler ve aşırı duyarlı karakterlere sahiptirler. Karar vermekte zorlanan bir yapıya sahip olduğu söylenir. İsmi taşıyan kişinin tereddütlü olduğu, sevinci ve hüznü aynı anda yaşayan karaktere sahip olduğu ifade edilebilir. Kişi sıkıntılardan kurtulmak amacıyla mücadeleci bir ruha sahip olduğu, ticarete yatkınlığı, okumayı seven bu nedenle de bilime önem verir. Ayrıca akademik başarıya sahip olduğu söylenir. Bunlar birlikte kırılgan, hassas bir yapıya sahip olduğu, geçmişindeki üzüntülerini ve sıkıntılarını unutmakta zorlanan karakteri vardır.

Remziye isminin harf analizi yapıldığında r harfi; uyumlu ve dengeli bir yapıya sahip olduğu ayrıca neşeli bir karakteristik yapısı ile en mutsuz insanı dahi hızlı bir biçimde mutlu etmekte gücüne sahiptir. E harfi; güvenilir bir arkadaş özelliğine sahiptir. Çevresindeki herkese destek olabilen, herkesin yardımına koşan iyi bir arkadaştır. M harfi; girişken yapısı ile yeni insanlarla hiç çekinmeden sohbet edebilirler. Kariyerinde en üst seviyeye çıkabilirler. Z harfi; alçak gönüllü ve sıcak sohbet sahibidirler. Herkes tarafından hayran kalan özelliği vardır. Uyumlu kişiliği ile yeni insanlar kolay iletişime geçerler. İ harfi; kariyerini planlı ve programlı kişiliği sayesinde ulaşırlar. Yardımsever kişiliği sayesindeki çevresindeki kişiler tarafından beğenilir ve çabuk uyum sağlarlar. Y harfi; karakterlerinin en belirgin özelliği kin tutmamalarıdır. Asla kin tutamazlar. Ön yargıdan uzak, mantıklı ve dinleyici kişilikleri vardır. E harfi; çevresine her konuda destek veren, herkesin yardımına koşan, iyiliksever ve güvenilir bir arkadaştırlar. Remziye isminin olumsuz yönleri, endişeli ve gergin bir hal içerisindedirler. Geçmişteki hüzünlerini ve sorunlarını unutmakta zorlanırlar. Son derece hassas ve kırılgandırlar. Olumlu yönleri ise; mücadeleci, arkadaş ve dost canlısı, sohbeti seven, iyiliksever, zeki ve başarılıdırlar.

Remziye ismi Türkiye’de 76453 kişi bulunmaktadır. Şehirlere göre ayrıldığında İstanbul’da 11.689 kişide, Ankara’da 1827 kişide, İzmir’de ise 3246 kişide bulunmaktadır. Bu bağlamda Remziye isminin kültürümüzdeki yeri de çok fazla olduğu görülmemektedir. Remziye ismi caiz mi? Sorusu aklınıza gelirse, dini açıdan herhangi bir mahsur görülmemiş olup, dinen sakıncası yoktur. İsmin konulması caizdir. İsim Kur’an-ı Kerim’de geçmemekle birlikte, ismin kullanılmasında herhangi bir sakınca yoktur.

Remziye ismine benzer isimler; kız isimleri olarak verilmek istendiğinde Merziye, Remide, Remle, Raziye, Şaziye, Fevziye, Naziye, Ruziye, Marziye, Feyziye, Kadriye, Rukiye, Hayriye, Zekiye, Resmiye, Refiye, Rebiyye, Rahime, Rüveyda, Rasime, Rahmiye isimlerini tercih edebilirsiniz. Erkek benzer isimleri ise; Ermiye, Remzi, Remiz, Seciye, Tahliye, Kariye yine tercihleriniz arasında olabilir. Remziye ismini taşıyan ünlü olarak Remziye Hisar hanımefendiyi belirtebiliriz. Üsküp doğumlu ilk kadın kimyagerdir. Fransız Sorbonne Üniversitesi’nden mezun olan ilk Türk kadını Remziye Hisar’dır.

Remziye isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 4 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Sabah Işığı, Günü Aydınlatan
  • 2 – İşaret, İşarete Mensup.
  • 3 – İşaretle, simgeyle ilgili, simgeli, simgesel.
  • 4 – [Bakınız: Remzi]

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

Remziye ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Remziye ismini kullanan 76.453 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Remziye ismini kullanan 11.689 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Remziye ismini kullanan 1.827 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Remziye ismini kullanan 3.246 kişi bulunmaktadır.

Remziye isminin Türkiye sıralaması

Remziye en çok kullanılan 196. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 98. isimdir.

Aşağıdaki grafik, Remziye isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Aşağıdaki grafik, Remziye isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Remziye isminin Harf Analizi

Kişiye Remziye ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

M : Ticarete yatkın biri fikrini uyandırır, m harfinin sağında ve solunda muhakkak a harfi barındırmalıdır.

Z : Bilimsel açıdan, okumayı seven birini çağrıştırır,bir tane z harfinin isiminde olması iyidir.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

Y : Geçmişten iyi ders alan manası uyandırır,duruma göre konabilirse de olmaması daha iyidir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

Remziye İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Remziye ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Remziye isminin anlamını gözden geçirin!

Remziye İsminin Numerolojisi

Remziye isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

R: yirmi bir
E: altı
M: on altı
Z: yirmi dokuz
İ: on iki
Y: yirmi sekiz
E: altı
TOPLAM: 118

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap