Regresyon Terapisi Nedir, Nasıl Yapılır? Terapinin Teorisi Nedir?

Regresyon Terapisi geçmişle ilgili sorun yaşayan kişiler için uygulanan bir tür terapi şeklidir. Teorisinin bir tarihçesi vardır. Farklı alanlarda kullanılır ve yapılır.

Regresyon Terapisi Nedir?


Son zamanların en çok merak edilen sorusu regresyon nedir sorusu oluyor. Geri çekilme, gerileme ve geriye dönüşme anlamına gelen regresyon kelimesi çok büyük anlamlar taşıyor.

Kişinin geçmişte yaşanan sorunlar ya da hala çözülememiş olan problemleri belirli regresyon seansı ile çözmek mümkün oluyor. Kişinin zihinsel ve duygusal geçmişindeki sorunların çözümüne odaklanan bir terapi oluyor.

Aynı zamanda geçmişte yaşanan herhangi bir korku ve depresyon durumunun çözümü için de en iyi yok bu terapi yöntemi ile mümkün oluyor. Geçmişte yaşanan deneyimlerinde tekrar ortaya çıkmasına yardımcı olur.

Çok önemli bir terapi yöntemi olmasının yanı sıra insanların fiziksel olarak ta daha iyi hissetmesine yardımcı olur. Hem psikolojik hem de fiziksel bir terapi yöntemidir. Regresyon Terapi ile geçmişle yüzleşmek mümkün olur.

Regresyon Terapisinin Tarihi


Regresyon
 ile karmaları çözmek ve geçmişte yer alan çözümsüz sorunları çözmek adına en ideal yoldur.

Regresyon nedir ve regresyon terapisinin tarihi nedir gibi sorular son zamanlarda en çok sorulan sorulardan biri oldu. Regresyon terapisinin bir nevi hipnoterapi ve psikanaliz olduğu biliniyor. Yaklaşık olarak 1500’lü yıllarda ortaya çıkan ve o zamanlar çok fazla kullanılan hipnoterapi yöntemlerinden biridir.

Yapılan pek çok araştırma sonucu insanların yaşadıkları sıkıntıların sebebinin geçmişten kaynaklı olduğu ortaya çıktı. Regresyon Fikri’nin gelişmesinde bilinçdışında yaşananların bilinç içine taşınması fikri sebep oldu. Bu fikrin gelişmesi ve ilerlemesi adına pek çok araştırma ve bilim çalışması yapılmaya başlandı. 

Regresyon seansı insanların günlük yaşamlarının geçmişte yaşanan sorun ya da hatalardan temizlenmesini sağlayan esaslardır. Korku, endişe ve depresyon gibi durumlarda en ideal terapi yöntemi regresyon ile mümkün olacaktır. Özellikle son yıllarda ismini sıkça duyduğumuz terapi yöntemlerinden biri oldu.

Regresyon Terapisinin Teorisi Nedir?


Regresyon
 Terapi teorisi tedavinin en önemli hususlarından biri oluyor. Bu terapi 3 seviyeden meydana gelir. Terapinin ilk teorisi bilinçli zihin oluyor. Bilinçli zihin bir insanın sahip olduğunun farkında olduğu düşüncelerine denir. Diğer bir teori ise bilinçaltı oluyor.

Bilinçaltı ise bilinçli zihnin tam tersi olarak kişinin sahip olduğundan haberi olmadığı duygu ve düşüncelerdir. Bir nevi içgüdü de denilebilir. Son teori aşaması ise süper bilinç oluyor.

Bu diğer teorilerden farklı olarak kişinin nasıl düşünüp  davranacağını bir birey gibi model olarak karşımıza çıkarır. Regresyon ile birlikte karmaları çözmek çok mümkün bir durumdur. En karmaşık durumlardan aydınlığa çıkmak adına regresyon terapisi en uygun yöntem oluyor. Mutlaka denemek ve fayda görüldüğü vakit sevdiklerimiz ile paylaşmak gerekiyor.

Bilinçaltının oluşturduğu ya da geçmişte yaşanan bir sorun dışavurumu olarak depresyon halleri gözlenebilir. Bu gibi durumlarda geçmişte olan problemi çözmek gerekir. Regresyon terapisi ile geçmişte yaşanan sorunlar çözülerek bugünü iyileştiren bir tedavi uygulanır.

Regresyon Terapisi Nasıl Yapılır?


Regresyon
 nedir sorusundan sonra en çok merak edilen sorulardan biri de regresyon terapisi nasıl yapılır yönündeki sorular oluyor. Bu terapinin uygulanması için ilk olarak kişinin sorun yaşadığı duyguların ya da çatıştığı sorunların belirlenmesi gerekir. Belirlenen bu sorunlar için nasıl bir yol izleneceği ve bu sorunların nasıl ortadan kaldırılacağı hakkında bir yol aranır.

Hipno tedavi denilen yöntem regresyonda kesinlikle uygulanması gereken bir yöntemdir. Rekreasyon tedavisi yapacak olan kişiler mutlaka bu alanda uzmanlık kazanmış olan kişiler olmalıdır. Hazırlık aşaması regresyon terapisinin ilk aşamasıdır.

Hazırlık aşaması doğru bir şekilde yapılmadığı zaman terapi süresinin uzaması ve olumlu sonuç göstermemesi gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Terapiye gelen kişi hazırlık aşamasında ilk olarak derin nefes alır ve belirli bir bilinç seviyesine ulaşır.

Daha sonra ise terapist terapiye gelen kişiye çeşitli sorular sorarak onun bilinçaltına erişmeye çalışır. Bu aşamadan sonrası kişinin sorunlarına çözüm bulma aşamasıdır. Şu an yaşadığı problemlerin nedeni bilinçaltı denilen büyük bir havuz içinde saklı durumdadır. Havuzdan neden çıkarılarak yok edilir. Regresyon Seansı bu şekilde tamamlanmış olur.

Regresyon Hangi Alanda Kullanılır?


Regresyon
 Terapi pek çok alanda kullanılabilir. Pek çok problemin çözümü olarak regresyon terapi yöntemi kullanılabilir. Her yaş grubu için uygun bir terapi yöntemidir. Geçmişte yaşanan herhangi bir olumsuz durumu günümüzde gün yüzüne çıkarmak mümkündür.

Bu sorun günümüzde çok büyük problemlere sebep olabilir. Yaşanan travmaları ve sorunları bilinçaltından geçmişe inerek yok etmek sorunlardan tamamen kurtulmak anlamına gelir. Herhangi bir sebepten dolayı depresyon durumu içerisine giren insanlar için ilk olarak regresyon terapisine başlaması gerekir.

Tüm duygularını ve düşüncelerini ortaya çıkarmaya ve daha sonra da tedavi etmeye yarar. Kişi yaşadığı sorun ya da tramvaya geri dönerek orada bu sorun ile yüzleşip tamamen içinden atar. O sorunu orada bırakması yaşadığı günde yaşamasını engeller. Aynı zamanda regresyon ile karmaları çözmek gerekiyor. Pek çok alanda kullanımı bulunduğu gibi korku ve endişe gibi psikolojik sorunların da düzeltilmesinde en uygun tedavi yöntemlerinden biri oluyor.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap