Reflü Nedenleri ve Tedavisi

Reflü Nedenleri ve Tedavisi Reflü hastalığı en sık karşılaşılan mide rahatsızlıkları arasında yer alırken midede bulunan asidin veya safra suyunun yemek borusu..

Reflü Nedenleri ve Tedavisi

Reflü Nedenleri ve Tedavisi Reflü hastalığı en sık karşılaşılan mide rahatsızlıkları arasında yer alırken midede bulunan asidin veya safra suyunun yemek borusuna geri kaçması olarak tarif edilebilen bu rahatsızlık yaşantınızı olumsuz etkileyebilmektedir.

Reflü

Reflü yaşam kalitenizi düşürmeye yetecek sağlık sorunları arasında yer alırken her yaş grubunda görülebilen reflüyü beslenme hataları ve stres başta olmak üzere farklı etkenler tetikleyebilmektedir.

Reflü belirtileri arasında en sık görüleni mide yanması olurken yemek yedikten sonra midenin üst bölgesinden yemek borusuna doğru çıktığını hissedebileceğiniz yanmayla birlikte gelen ağrı bu rahatsızlığın sinyallerini size veriyor olabilir.

Bu rahatsızlığı yaşanan kişilerde görülen şikayetler arasında mide suyunun ağıza geri gelmesinden boğulma hissi yaşanması ile de karşılaşılmaktadır. Yemek yedikten sonra yiyeceklerin ağıza geri çıkması da reflü belirtileri arasında yer alırken bu rahatsızlık yutkunurken zorluk yaşamanıza da neden olabilir.

Reflü belirtileri arasında yer alan öksürük ve öksürükle birlikte görülen ses kısıklığı da bu hastalığı işaret edileceği gibi göğüste ağrı hisseden reflü hastaları da bulunmaktadır.

Reflü Nedenleri ve Tedavisi

Reflü nedenleri

Reflü nedenleri arasında çağımızın en büyük sorunları arasında yer alan ve farklı sağlık problemlerini beraberinde getiren dengesiz beslenme yer almaktadır. Fazla yemek yeme ve obezite mide basıncını arttırırken reflü rahatsızlığını yaşamanıza neden olacağı gibi farklı rahatsızlıkları da beraberinde getireceğinden dikkatli beslenmeniz tavsiye edilmektedir.

Yemek yerken iyi çiğnemeye özen göstermenizde bu rahatsızlığa karşı alınması gereken önlemler arasında yer alırken yağı azaltmanız ve aşırı yağlı yiyecekleri hayatınızdan mümkün olduğunca çıkartmanızda uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Çok baharatlı yiyecekleri tüketmek reflüye neden olabileceği gibi turşu ve sirke tüketimi de bu sorunla karşılaşmanıza sebep olabilir. Asitli içecekler, cola, farklı maddeler karıştırılan ve doğallığını kaybetmiş meyve sularının tüketilmemesi de özellikle hatırlatılmaktadır.

Stres

Stresin reflüye direk etkisi şu ana kadar kanıtlanamamış olmakla birlikte tetikleyici olduğu bilindiğinden mümkün olduğunca stresli ortamlardan ve olaylardan uzak kalmanızı tavsiye ediyoruz. Reflü teşhisi konulması için endoskopi yöntemi kullanılmakla beraber mide kapağının durumu ve yemek borusunun hasarı bu şekilde görüldükten sonra tedavi şekline uzman tarafından karar verilir.

Reflü tedavisi

Reflü tedavisi için rahatsızlığın nedeni belirlendikten sonra tıbbi ve cerrahi yöntemler arasında seçim uzman tarafından yapılacağı gibi mide fıtığı ile birlikte görülen reflü için ameliyat gerekebilir. Mide fıtığı haricinde cerrahi müdahaleden önce bu rahatsızlığın giderilmesi için tıbbı tedavinin denenmesi uygun olabileceği gibi ilaç kullanımı ardından yine aynı şikayetlerin yaşanması durumunda ameliyatla reflü giderilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap