Ravent Nasıl Saklanır?

ravent-nasil-saklanir-18722

Ülkemizde yetiştirilen meyan bitkilerden olan ravent çoğunlukla tatlı yapımında kullanılan oldukça lezzet katan önemli bir bitkinin yaprak sapı bölümüdür. Rave..

Ülkemizde yetiştirilen meyan bitkilerden olan ravent çoğunlukla tatlı yapımında kullanılan oldukça lezzet katan önemli bir bitkinin yaprak sapı bölümüdür. Raventtin yaprak kısımları toksin maddeleri içerdiği için tüketilmez.

Sap kısımları lifli olduğu için son derece tatlıdır ülkemizde yetişen Işgın bitkisi ile aynı familyaya ait olduğu için çok sık bir şekilde karıştırılır. Işgın daha farklı bir şekilde çiçek sapından elde edilen başka bir bitkidir ve rengi yeşil olmaktadır

Taze ravent nasıl anlaşılır

Raventtin taze olup olmadığını ve rengine bakarak son derece hızlı ve basit bir şekilde anlayabilirsiniz. Yeşil koyu kızıl ve pembeleşmiş olan raventler bu bitkinin olgunlaştığını gösterir.

Ravent seçerken saplarının sağlam ve lekesiz olması o son derece önemlidir eğer bitki kendisini almışsa ve üzerinde kahverengi benekler bulunuyorsa taze değildir.

Almış olduğunuz bitkinin çok sert olması tazeliğini gösterecek en önemli bitkidir Tıpkı kerevizde olduğu gibi içerisinde bol miktarda lif bulunur bu lifler sayesinde pişirme sırasında Oldukça hızlı bir şekilde yumuşayacaktır. Taze ravent nasıl saklanır?

Ravent Sapları, taze olarak seçildikten sonra muhafaza etmek istiyorsanız Ortalama bir hafta kadar tazeliğini korur. Bitkilerin poşete yerleştirdikten sonra ağzını sıkıca kapatıp buzdolabının sebze bölümüne kaldırarak burada uzun süre muhafaza edebilirsin.

Tazeliğini saklanabilmesi için saplarının kesilmemesi yada yıkanmaması gerekiyor.

Ravent Nasıl dondurulur?

Raventti beyaz daha sonra tüketmek istiyorsanız derin dondurucuda saklayabilirsiniz. Isıyı sabit tutmak koşuluyla tazeliğini Ortalama bir yıl kadar muhafaza edebilme şansınız bulunmaktadır. Muhafaza işlemini gerçekleştirirken uygulayacağınız bazı önemli detaylar bulunuyor

Öncelikle saplarını güzelce yıkadıktan sonra kenara ayırın. Geniş bir tencerenin içerisine suyu ekledikten sonra Yüksek ateşte kaynaması için bekleyin. Başka bir geniş kabın içerisine de Soğuksu ya da tercihen buzlu su ekleyebilirsiniz Bu sayede şoklama işlemi uygulanacaktır.

Su kaynamaya başladığı zaman raventleri düğün dinlemeye başlayın. Ortalama bir dakika kadar haşladıktan sonra Süzgeç yardımıyla sudan çıkartıp soğuk suyun direkt içine atın.

Daha sonrasında Bu soğuk su içerisinden de çıkartıp süzgeçten yardım olarak suyunu bırakmasını bekleyin. Ardından buzdolabı poşetinin içerisinde her seferinde tek bir porsiyonluk kullanılacak şekilde ayırarak dondurucuya yerleştirebilirsiniz.

Bu sayede Ortalama bir yıl kadar muhafaza edebilirsiniz. Kahve, kek, sos Dondurma ve tatlı gibi İstediğiniz tüm tariflerini içerisinde rahatlıkla uygulama şansınız bulunacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap