Ramazan Ayı İle İlgili Hadisler

Ramazan Ayı İle İlgili Hadisler. Bir sene içinde 12 ay vardır. Bu 12 ay içinde ise en faziletli, en bereketli ve en huzur dolu ay şüphesiz ki Ramazan ayıdır. Ramazan ayında insanlar oruç tutar, kalabalık iftar sofraları kurulur, bütün gün oruç tutan kişiler akşam ezanı ile Allah’ın verdiği nimetlere kavuşmanın tarifsiz mutluluğunu yaşar. Ramazan ayında oruç tutan kişilerin vücutları sağlık bulurken aynı zamanda içleri de huzurla dolar. Ramazan ayında televizyonlarda, sosyal medya mecralarında çok fazla Ramazan ile ilgili hadisler görürsünüz. Bu hadisler, Ramazan ayı ve bu ayın önemi hakkında aslında birçok bilgi verir.

 Ramazan ayında oruç tutmak ve diğer ibadetlerimizi daha fazla özenle yerine getirmek kadar insanları hoş tutmak ve onları mutlu etmek de Allah katında oldukça sevaptır. Bu ayda sevdiklerinize dini sözler göndererek sevdiklerinizi hatırlayabilir ve onların da Allah’ın verdiği nimetlere şükretmelerine vesile olabilirsiniz. Bazı şeyler paylaştıkça çoğalır. Manevi huzur ve ilmi bilgiler de paylaştıkça anlamı artan şeylerdir. Siz de bu hadisleri sevdiklerinizle paylaşmaktan kaçınmayın.

Ramazan Ayı İle İlgili Hadisler
Ramazan Ayı İle İlgili Hadisler

Editörün Seçimi Ramazan Ayı ile İlgili Bazı Hadisler:

 1. Hz. Muhammed (sav) şöyle buyurmuştur: “Ramazan ayı sizlere bir oruç ayı olarak farz kılındı. Oruç tutanlar için bir kapı açıldı ki, bu kapı cennete açılır.” (Tirmizi)
 2. Hz. Muhammed (sav) şöyle buyurmuştur: “Kim Ramazan ayında imanla ve sevap umarak oruç tutarsa, geçmiş günahları bağışlanır.” (Buhari, Müslim)
 3. Hz. Muhammed (sav) şöyle buyurmuştur: “Kim Ramazan ayını oruçla geçirir ve ardından altı gün de Şevval ayında oruç tutarsa, sanki yıl boyunca oruç tutmuş gibidir.” (Tirmizi)
 4. Hz. Muhammed (sav) şöyle buyurmuştur: “Kim Ramazan ayında Kadir Gecesi’ni ibadetle geçirirse, geçmiş günahları bağışlanır.” (Buhari, Müslim)
 5. Hz. Muhammed (sav) şöyle buyurmuştur: “Kim bir oruçluyu iftar ettirirse, onun sevabı kadar sevap alır, oruçlunun sevabından hiçbir eksilme olmaz.” (Tirmizi)
 6. Hz. Muhammed (sav) şöyle buyurmuştur: “Kim Ramazan ayını güzel bir şekilde geçirir, oruç tutar ve namaz kılar, o kişi geçmiş günahları bağışlanır.” (Buhari, Müslim)
 7. Hz. Muhammed (sav) şöyle buyurmuştur: “Oruçlunun duası iftar vaktinde reddedilmez.” (Tirmizi)
 8. Hz. Muhammed (sav) şöyle buyurmuştur: “Oruç, kıyamet günü oruçlunun şefaatçisi olacaktır.” (Ahmed)

Bu hadisler, Ramazan Ayı’nın önemini, oruç ibadetinin sevabını ve Ramazan Ayı’nda yapılan ibadetlerin değerini vurgulayan ifadelerdir. Ramazan Ayı, Müslümanlar için bir rahmet, bereket ve mağfiret ayı olarak kabul edilir. Bu hadisler, Ramazan Ayı’nın manevi fırsatlarını anlamamızı sağlar ve bu ayı daha verimli bir şekilde değerlendirmemize yardımcı olur.

Ramazan Ayı İle İlgili Hadisler

 • Cennet, her yıl ramazan ayının gelişiyle süslenip ziynetlenir. Resulullah (s.a.a)
 • İnsan Ramazan ayının faziletini bilseydi, yılın hepsinin ramazan olmasını isterdi. Bihar-ul Envar, Cilt 93, Sayfa 344
 • Ramazan-ı Şerif’teki oruç, hakiki ve halis, azametli ve umumi bir şükrün anahtarıdır. Mektubat
 • Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakınmanız için oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı. Bakara-153
 • En iyi (faziletli) cihad sıcak havada oruç tutmaktır. İmam Sadık (a.s)
 • Kim faziletine inanarak ve karşılığını Allah’tan bekleyerek ramazan orucunu tutarsa, geçmiş günahları bağışlanır. Hadisi Şerif
 • Her şeyin bir baharı vardır, Kur’an’ın baharı da Ramazan ayıdır. İmam Bakır (a.s)
 • Ramazan ayı girdiğin zaman Cennet’in kapıları açılır, Cehennem’in kapıları kapanır ve şeytanlar da zincire vurulur. Hz. Muhammed

Ramazan Allah’ın ayı, Şaban Resulullah’ın ayı, Recep benim ayımdır. İmam Ali (a.s)

Ramazan ayı öyle bir aydır ki, başlangıcı rahmet, ortası mağfiret ve sonu Cehennem ateşinden kurtulmadır. Resulullah (s.a.a)

İnsanın başına bir bela (musibet ) geldiği zaman oruç tutsun. İmam Sadık (a.s)

Cennet dört kişinin özlemini çeker, ….biri de ramazan ayında oruç tutandır. Resulullah (s.a.a)

Oruç tutanın duası reddedilmez. Resulullah (s.a.a)

İnsan, ramazan ayının faziletini bilseydi, yılın hepsinin ramazan   olmasını isterdi. Resulullah (s.a.a)

Oruç sabrın yarısıdır. Resulullah ( s.a.a.)

Selam sana olsun ey Ramazan ayı ki, hiç bir ay seninle fazilette yarışamaz. İmam Zeynelabidin (a.s)

Oruç tutanın duası iftar vakti kabul olur. İmam Kazım (a.s)

Ramazan ayı bütün ayların, Kadir gecesi ise bütün gecelerin efendisidir. Resulullah (s.a.a)

Her şeyin bir zekatı vardır, bedenin zekatı da oruçtur. İmam Ali (a.s)

Gökyüzünün kapıları Ramazan ayının ilk gecesi açılır ve son gününün gecesine kadar kapanmaz. Resulullah (s.a.a )

Her şeyin bir kapısı vardır, ibadetin kapısı da oruçtur. Resulullah (s.a.a):

Nefsimi elinde tutan Allah’a and olsun ki oruç tutan kimsenin ağzının kokusu Allah’ın yanında misk kokusundan daha iyidir. Resulullah (s.a.a)

Oruç tutun ki sıhhatli (sağlıklı) olasınız. Resulullah (s.a.a)

Kim ramazan ayını oruç tutar ve haramlardan sakınırsa, Allah onun geçmiş günahlarını affeder. Resulullah (s.a.a)

Oruç, cehennem ateşinden koruyan bir siperdir (kalkandır). Resulullah (s.a.a)

Kim ramazan ayında (Allah’ın kitabından) Kur’an’dan bir ayet okursa, diğer aylarda Kur’an hatmeden kimse gibidir. İmam Sadık (a.s)

İslam beş temel üzerine kurulmuştur; namaz, zekat, hac, oruç, velayet. İmam Ali (a.s)

Oruç tutan her mu’min sahur ve iftar vakitlerinde Kadir suresini okursa, bu iki vakit arasında Allah yolunda canını veren kimse gibidir. İmam Sadik (a.s)

Oruç tutan kimsenin iki mutluluğu vardır; iftar vakti ve Kıyamet günü. Resulullah (s.a.)

Üç amel Allah’ın rahmetindendir: Gece namazı kılmak, mu’min kardeşin halini sormak ve oruç tutmak. Resulullah (s.a.a)

Allah, orucu zengin ile fakir eşit olsunlar diye farz kıldı. İmam Sadık (a.s)

Ramazan ayının diğer aylara üstünlüğü Resulullah’ın diğer peygamberlere üstünlüğü gibidir. İmam Bakır (a.s)

Allah, orucu ihlası sağlamlaştırmak için farz kılmıştır. Hz. Fatıma (s.a.)

(Sahabeden  birine hitaben): “Oruç tut; çünkü oruç gibi bir ibadet yoktur (onun yerini tutacak bir şey yoktur). Resulullah (s.a.a)

Allah-u Teala melekleri oruç tutanlara dua etmekle görevlendirmiştir. Resulullah (s.a.a)

Kim Ramazan ayını oruçlu geçirir ve haramlardan ve iftiradan sakınırsa, Allah ondan razı olur ve cenneti ona farz kılar. Resulullah (s.a.a)

Oruç tutanın uykusu ibadet, susması tesbih, ameli kabul ve duası müstecab olur. Resulullah (s.a.a)

Allah-u Teala buyuruyor: “İnsanoğlunun oruç hariç bütün iyi amelleri kendisi içindir; ama oruç benim içindir ve ben mükafatını vereceğim. Resulullah (s.a.a)

Bu ay Ramazan diye adlandırıldı; çünkü bu ay günahları temizler. Resulullah (s.a.a)

Eğer sorulsa ki, neden Ramazan ayının orucu, bundan az veya fazla farz kılınmadı? Şöyle cevap verilir: Çünkü bu, zayıf ve güçlünün gücünün yettiği bir miktardır. İmam Rıza (a.s)

Cennetin Reyyan adlı bir kapısı vardır; o kapıdan ancak oruç tutanlar girecektir. Resulullah (s.a.a)

O Ramazan ayı ki, insanları irşad için, hak ile batılı ayıracak olan, hidayet rehberi ve deliller halinde bulunan Kur’an onda indirildi. Onun için sizden her kim bu aya şahit olursa onda oruç tutsun. Bakara-185

Oruç, kul ile Yaradanı arasında bir ibadettir, Allah’tan başka kimse onu bilemez. İmam Ali (a.s)

İşte bereket ayı olan Ramazan geldi. Artık Allah’ın rahmeti sizi kuşatır. O ayda yeryüzünde bol bol rahmet iner. Günahlar affedilir, dualar kabul olunur. Allah sizin iyilik ve ibadette yarışmanıza bakar da, bununla meleklerine karlı iftihar eder. Resulullah(sav)

Ey gençler, sizden kimin gücü yeterse evlensin; çünkü bu, gözün haramdan sakınmasını ve iffetin korunmasını sağlar. Kimin evlenmeye gücü yetmezse; oruç tutsun; çünkü oruç, cinsel arzuları kontrol etmede çok faydalıdır. Resulullah (s.a.a)

Bir hutbesinde şöyle buyurmuştur: “Her kim ramazan ayını susarak oruç tutar da, kulağını, gözünü, dilini, şehvetini ve vücudunun organlarını yalandan, haramdan ve gıybetten Allah’ın rızası için korursa, yüce Allah onu kendine yakın kılar, öyle ki o adam Hz İbrahim Halilullah’a (onun makamına) erişir ve onunla birlikte olur. Hz. Peygamber efendimiz (s.a.a)

Oruç tutan bir kimse, kendisine hakaret edildiği vakit “Allah’ın selamı üzerine olsun ben bugün oruçluyum” derse, Alla-u Teala buyurur: “Oruçlu kulum bana sığındı, onu cehennem ateşinden koruyup cennetime yerleştirin. Resulullah (s.a.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap