Rahel İsminin Anlamı

Dünyaya bir çocuk getirmenin heyecanı ile gün sayan anneler ve baba olmanın merakı ile paha biçilemez hissini tatmayı bekleyen babalar doğacak çocuklarının hangi ismi alması konusunda arayışlara girebilirler. Bu konuda sizlere önerebileceğimiz isimlerden biri de Rahel ismidir. Rahel isminin anlamı nedir hakkında kısa bir bilgilendirme vereceğimiz yazımızda ayrıca Rahel isminin kökeni ve Kuran’da geçip geçmediğini de ele alacağız.

Rahel isminin anlamı ayrılan, yola çıkan ve bir yerden başka bir yere giden manalarını taşımaktadır. Bu isim Arapça kökenli bir isim olarak kullanılmaktadır. Rahel ismi genellikle kız çocuklarına verilmektedir. Taşıdığı Arapça tınılarla oldukça hoş bir hitap oluşturan Rahel kelimesi anlamı ile de oldukça güzeldir. 

Çocuklarınıza vereceğiniz isimlerin dini olarak düşündüğünüzde Rahel ismi Kuran’da geçiyor mu sorusuaklınıza geliyor olabilir. Her Arapça kelime Kuran’da geçmemektedir. Rahel kelimesi de Kuran’da yer almayan isimlerdendir. Fakat Rahel hazreti Yakup’un eşinin ismi olması sebebiyle Kuran’da geçmese de dinimizde ve İslam’ın geçmişinde yeri olan bir isimdir. 

Rahel ismi kelime anlamı olarak bir yerden ayrılan ve yolculuğa çıkan manaları ile sahibi olduğu kız çocuklarına maceracı bir kişilik hedefi koymaktadır. Rahel isminin analizine bakacak olursak karşımıza hangi yorumlamalar çıkar göreceğiz. Rahel isminin analizi yapılırken hem teknik hem de bu ismin çağrıştırdı hislerden yola çıkılmalıdır. 

Öncelikle Rahel ismi 5 harften oluşan 2 heceye sahip bir isimdir. Bunun yanı sıra Rahel çağrıştırdı yabancı ve Ortadoğu kökenleri ile oldukça evrensel bir isim olarak kız çocuklarında kullanılabilir. Rahel isminin anlamı yola çıkan ile birlikte ayrılan veya bir yerden bir yere giden gibi manalarına gelir. 

Bu sebeple için bu isminin analizinde bu konuları ele alabiliriz. Rahel ismine sahip bir kız çocuğu bu ismin yola çıkan anlamı ile seyahat etmeyi sevebilir. Ayrıca Rahel ismindeki kişiler maceraya atılmaya meyilli ve sık sık yer değiştiren bir kişilik sahibi olabilir. Genel olarak kullanılmasında herhangi bir sakınca bulunmayan Rahel ismi dinen caiz isimler arasında yer almasa da sakıncalı isimler arasında da bulunmamaktadır.

Bir kız çocuğu dünyaya getireceğini öğrenen anne ve babaların isim bulma heyecanında tercih edebilecekleri isimler arasında yer alan Rahel ailede bulunan diğer çocuk isimleri ile de uyumlu olabilir. Hem geleneksel isimlere göz kırpan hem de modern ve evrensel isimlerle benzeyen Rahel ismi her kesim her kesim tarafından çocuklarına verilebilecek bir isimdir.

Ülkemizde Rahel ismine çok rastlanmasa da yeni ve dile yakışan bu isim hiç yabancılık çekmeden öğrenilecek fonetik bir yapıya sahiptir. Rahel ismine sahip olan kız çocuğunuz kendini ismiyle hiç rahatsız hissetmeyecektir. Sade ve söylemesi kolay olan Rahel ismine sahip çocuklar hem okul hem de büyüdüklerinde iş hayatlarında isimleriyle barışık olarak hayatlarını sürdürebilirler. 

Her şeyin en iyisine layık olan çocuklarımız daha doğmadan karar verilen isimleri ile dünyaya gelirler. Rahel ismiyle doğacak çocuğunuz büyüdüğünde size teşekkür edecektir. Hem güzel bir isim olması sebebiyle hem de kız çocuklarının istediği gibi kibar ve şirin bir isim olma özellikleri ile Rahel ismi tercih edilebilir bir kız çocuğu ismidir.

Çocuklara isim verilirken dikkat edilmesi gereken kötü anlam ve söyleniş zorluğu gibi olumsuzluklara özen gösterilmesi gerekir. Rahel isminin anlamı ve söylenebilme kolaylığı bu bakımdan ailelerin bu isme olan ilgisini artırmaktadır. Ömürleri boyunca aileleri tarafından verilen isimle yaşayacak çocuklarımızın ismi seçilirken uzun vadeli ve ileri görüşlü olmalıyız.

Rahel isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 3 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Ayrılan, yola çıkan.
  • 2 – Bir yolculuğa çıkan.
  • 3 – Hz. Yakup’un eşinin adı.

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

Rahel ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Rahel ismini kullanan 232 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Rahel ismini kullanan 72 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Rahel ismini kullanan 15 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Rahel ismini kullanan 9 kişi bulunmaktadır.

Rahel isminin Türkiye sıralaması

Rahel en çok kullanılan 4800. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 2078. isimdir.

Rahel ismini kullananların sayısı, son bir yılda 29 kişi artmıştır.

Rahel isminin Harf Analizi

Kişiye Rahel ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

H : Sakin ve durağan anlamı uyandırılır,olmazsa da olur.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

L : Sanatsal yeteneğe bir kişiliğe sahip izlemi yaratır, l harfi isimde barındırabilir.

Rahel İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Rahel ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Rahel isminin anlamını gözden geçirin!

Rahel İsminin Numerolojisi

Rahel isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

R: yirmi bir
A: bir
H: on
E: altı
L: on beş
TOPLAM: 53

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap