Radika Otu Yemeklerde Kullanılır mı? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Radika, kavurma ve haşlama olarak yemeklerde kullanılır. Ayrıca baharat olarak da tercih edilir. Gribe iyi gelen faydaları vardır. Aşırısı zararlıdır.

Radika

Radika Eski yıllardan beridir sağlık alanında yararlı olduğu bilinen bitkilerden biri radika otudur. Bu bitkiye halk arasında Karahindiba adı da verilir.

Son derece yararlı olan bu bitki Nisan ve Mayıs aylarında yetişen ve her derde deva olan bitki türlerinden biridir. Radika otu tıbbi alanda ilaç yapımında da kullanılır. Sarı renkli çiçekleri bulunan radika otu papatyaya benzer bir görünüm çizer.

Ülkemizde ve dünyada birçok yerde yetişir. İlkbahar mevsiminin en özel bitkilerinden biri olan radika, c vitamini taşıyıcı özelliğe sahiptir. İçeriğindeki mineral zenginliğinin de en önemli sebebi budur. Çocuklarda daha dikkatli olarak kullanılması gereken Radika otunun çayı son derece faydalıdır.

Sağlık anlamında eski yılarda ezilerek ciltte oluşan yarar sarıldığı da bilinen bu ot, hoş kokulu olması sebebiyle vücuda sarıldıktan sonra beklemesinde de bir sakınca yoktur.

Radika Otu Nasıl Saklanır?

 

Radika

Radika otunu bir çiçek gibi düşündüğümüzde vazo içerisinde suda bekletmek mümkündür. Radika otu nasıl saklanır araştırmalarınız için bu bitkiyi hangi alanda kullanmak istediğiniz önem taşır. Radika otunun dövülerek toz haline getirilmesi makbul olan saklama şeklidir.

Bu bakımdan bu tozu cam kavanoz veya bez bir torba içerisinde güvenle saklayabilirsiniz. Haşlanarak kullanmak istediğiniz radika otunu aynı gün tüketmeniz ve her seferinde taze haşlanmış olarak tüketmeniz şarttır.

Eğer radika otunu kavurma yöntemiyle kullanacaksanız bir gün içinde tüketmeniz gerekir. Çünkü pişirme yöntemi ot içerisindeki mineral ve vitaminlerin azalmasına sebep olmaktadır. Radika otunu buzdolabı gibi serin yerlerde saklamanız gerekmektedir.

Radika Otu Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

 

Yemeklerde baharat olarak kullanılır radika otu yemeklerde nasıl kullanılır sorularınız için cevap oluşturacaktır. Bu ot yemeklere hoş bir esans katacağı gibi güzel bir lezzet verir. Anonim yapısıyla yemeklerde eğreti durmaz.

Özellikle çocuklar için yapılan çorbalar da içeriğindeki vitamin bakımından vitamin deposu bir besin haline gelir. Alternatif tıp alanında çok kullanılan bitkiler arasında radika otu gelir. Radika otu haşlanarak, kavrularak, yoğurt içine katılarak tüketilebilir. Bazı yörelerde ise çayı yapılarak tüketilir.

Radika Otu Faydaları

 

Radika otu insan vücudu için oldukça faydalı özel bir otçu bitkidir.  Radika otu faydaları denildiğinde ilk akla gelen bağışıklık sistemidir.

 Bağışıklık sistemine yararlı etkileri bulunan bu ot, bakteri ve virüslerin yok edilmesi için katkı sağlar. Her derde deva olarak bilinen ve mucizevî etkisi kanıtlanmış olan radika, şeker hastaları için yararlı bir bitkidir.

Kandaki şeker seviyesini düzenler. Damar tıkanıklığı ve kalp hastalığı için etki sağlar. Bunların yanı sıra vücuttaki ödem, şişlik ve toksinlerin yok edilmesinde önemli bir role sahiptir.

Radika otunu diğer bitkisel içerikli otlardan ayıran bir diğer özellik de, vücuda genç görünüm kazandırmasıdır. Vücudu rahatlatarak afrodizyak etki sağlar.

Mental anlamda ruhsal sıkıntı ve sorunlarda beyne pozitiflik katarak vücuda enerji yükler. Olumlu düşünmeye etkilidir. Bu bakımdan psikiyatri ilaçları içerisinde tıbbi alanda yer alır. Böbrek hastalıkları, böbrek taşı düşürme alanlarında da etkili olan radika, vücuttaki fazla suyun atılmasını da sağlar.

Radika Otu Nelere İyi Gelir

 

Radika otu nelere iyi gelir konusundan önce radika otunun düzenli ve dengeli bir şekilde tüketilmesi gerektiğini söylemekte yarar var.

Gün içerisinde bir bardak su içine bir miktar atılarak içilmesi gereken radika otunun sağlık açısından büyük faydaları olduğunu söyleyebilmekteyiz. Karahindiba olarak adlandırılan bu ot en çok grip ve soğuk algınlığına iyi gelir.

Hücre yükseltilmesi konusunda etkili olan radika, toksinlerin atılması alanında büyük yarar sağlar. Antioksidan etkisi vardır. Bağışıklık sistemine destek olan bu otsu bitki, karaciğer dostu olarak karşımıza çıkar. Radikanın aynı zamanda kilo verdirme özelliği vardır. Ödem attırıcı oluşu ile bitkinliğe karşı yarar sağlar.

Radika otu ya da başka bir deyişle Karahindiba, sindirim sisteminin metabolik, düzenli ve sağlıklı çalışmasını sağlar. Sindirim sistemine katkıları gaz ve kabızlık problemini önlemesi ile ve böbrek taşını yok etme açısından büyük önem taşır. Doktorlar böbrek taşı probleminden yakınan hastalarına radika otunu tavsiye eder.

Kan dolaşımını kolaylaştırır. Kalp ve damar hastalıklarına karşı antioksidan özelliği sağlar. Kötü kolesterole karşı etkili olan, cilt sağlığına karşı da yararlı olan bir bitkidir.

Ciltte oluşan akne, sivilce gibi kötü görüntülü lekeleri yok ettiği gibi, sedef ve egzama hastalıkları içinde etkili bir reçete sağlar. Vücutta enfeksiyon riski oluşumunu ve iltihaplanmayı önler. Kronik rahatsızlıkları olan kişilerin, bu otu kullanmadan önce doktorlarından bilgi ve fikir almaları büyük önem taşır.

Radika Otu İçindeki Vitaminler

 

Radika otu, vitamin bakımından zengin bir bitkidir. A, C ve D vitaminleri içeren bu ot,  kalsiyum, potasyum, magnezyum ve demir bakımından içeriği yüklü bir bitkidir.

İçeriğinde C vitamininin yoğun oranda bulunması, grip ve soğuk algınlığına karşı etkili olmasını sağlar. Radika otu içindeki vitaminler sağlık açısından her zaman için yarar sağlayıcı vitaminlerdir. 100’den fazla çeşidi olan bu bitki alternatif tıpta da mucizevî bir bitki olarak kabul edilir.

Radika Otu Kalorisi

 

Radika otu kalorisi çok yüksek olan otlardan biri değildir. Bu bakımdan diyet listeleri içinde çayı demlenerek içilebilen bir bitkidir.

Hoş bir esans sağlamasına rağmen tadı hafif acımtırak olan radika otu kalorisi düşüktür. Kan şekerini dengede tutmak isteyenler ve kötü kolesterole karşı etkili bir reçete arayanlar bu otu çay olarak rahatlıkla kullanabilir.

Otun tüm dünya ülkelerinde etkili bir kullanımı vardır. Kalorisi düşük olması ve içeriğindeki antioksidan etki yağ yakıcı özellik taşır. Vücuttan ödem atma konusundaki etkisi kanıtlanmış olup, bir takım zayıflama ilaç ve ürünlerinin içerisinde bulunur.

Radika otu sağlıklı olma ve genç görünme arayışında olan çoğu kişinin alternatif bitkilerinden biridir. Radika otunu limon sıkarak da çayını yapan kişiler vardır ve bu reçetenin idrar yollarında oluşan iltihaplanmayı da yok ettiği bilinir.

Radika Otunun Zararları

 

Her otsu bitkide olduğu gibi radika otunun zararları bulunur. Otun içeriğinde bulunan zengin mineral yapısı hastalıklara özel olarak kullanılmalıdır. Bu kullanımda bir seviye vardır ve bu seviyenin çıtasını yükseltmek zararlı bir etki oluşturur.

Bu bakımdan radika otu kullanmadan önce tıbbi bir yardım alınmalıdır. Radika otu, hastalıklara ve kronikliğine göre etkisi değişim gösteren bir bitkidir. Bu bakımdan bu otu kullanmadan önce doktora danışmakta fayda bulunur.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap