Rabia İsminin Anlamı

Rabia İsminin Anlamı Nedir?

Dünya’daki tüm insanların kimliği bakımından belirlenmesi ve seslenilmesi adına isimleri bulunmaktadır. Her yaşayan insanın farklı ismi olduğu gibi kişilik ve karakterleri de bulunmaktadır. Farklı isme sahip insanların isimlerinin anlamı farklı karakterlerde olmaktadır. Farklı ve etkili isimler arasında yer alan ve çok fazla kullanılan Rabia isminin anlamı saat içerisinde salisenin altmışta biri olan ve Tanzimattan sonra memurlukta bir rütbe, ünlü kadın anlamını taşımaktadır. Eski tarihli isim olan ve  önemi gereği aileler tarafından çok sevilen ve sık sık kullanılan bir isim olmaktadır. Rabia isminin kökeni Arapça olup çok eskilerden bu günlere kadar oldukça sık olarak kullanılmaktadır. 

Değişik isimlerden olan ve kaliteli isimler arasında Rabia isminin anlamı Türk dil kurumuna göre bir anlamı da bulunmaktadır. Açıklamaya  göre Rabia TDK’deki anlamı dördüncü anlamına gelmektedir. Ailelerin çok sevdiği ve eski kökenli bu isim genel olarak kızlara verilmektedir. Erkek çocuklarında verilmeyen isimler arasında yer almaktadır.

Oldukça beğenilen Rabia isminin analiz yapısına bakılmakta olduğu zaman 5 harfli bir kelime arasında yer almaktadır. Türkiye’de çok fazla isimler arasında yer alan bu isim  716 sırada olmaktadır. Tam olarak ifade etmek gerekirse Rabia isminin anlamı ve bu ismi taşıyan Türkiye’de her 4,207 kişiden biri olmaktadır.

Etkileyici isimlerden olan ve Rabia isminin anlamı gereği ilgi gören bu ismin kişilik analizi olarak da araştırmalar yapılmıştır. Bu anlamda Rabia isminin kişilik analizi özelliklerinden en bilinmekte olan kararlı yapısı olmaktadır. Sevgiye son derece önem veren bu isim oldukça şehvetli bir yapıya sahiptir. Kolay iş bitiren yapısı ve ortam içerisinde uyumluluğu ile bilinen bu isim oldukça kibar yapıda olmaktadır. Yalnız olmaktan hoşlanmayan ve arkadaş canlısıdırlar. Bilgi sahibi ve kendi kararlarını verebilen yapıları bulunmaktadır. Liderlik ve kendine güvenen yapıları ile sorumluluk ve görev almaktan kaçınmazlar. Kendi kararları doğrultusunda yaşayan bu isimler başkalarının söylediklerine çoğu zaman önem vermezler.

Türkiye’de ve Dünya’da milyonlarca isim arasında sık sık kullanılan isimler arasında bu eski kökenli ve değerli Rabia ismine benzer isimler de bulunmaktadır. Bu isimlere örnek verilebilirse Bedia, Lamia, Reyhan, Refia, Kübra, Zeliha gibi Rabia isminin anlamı ve özellikleri gibi benzer ve değişik isimlerde bulunmaktadır. Bu yapılan araştırma en fazla benzeyen isimleri kapsamakta olup daha fazla isimler de bulunmaktadır. 

Dinimizde Kuran’da geçen ve aynı zamanda koyulması bakımından sakıncası olan ve olmayan isimler bulunmaktadır. Eski kökenli ve değerli anlama sahip olan Rabia isminin anlamı etkileyici olan bu isim Kuran’da geçmemektedir. Kuranda geçmez fakat dinen bu ismi koymakta sakınca bulunmamaktadır. Bu konuda sorulan Rabia ismi caiz mi diye sorulan sorulara Rabia ismi caiz isimler arasında yer alır diye açıklanabilir. Bu nedenle aileler kolaylıkla ve güven ile bu ismi koyabilmektedir. 

Eski tarihlerden gelen ve Rabia ismi anlamı  ve değeri gereği günümüzde de eskiden oldukça popüler olan ve  kız çocukları için genellikle kullanılan bu isim akıllara gelen isimler arasında yer almaktadır. Telaffuz ederken de hoş gözüken bu isim ailelerin gözdesi olmaktadır. Bu isme sahip ünlü isimler arasında şarkıcı olan ve yeni ünlüler arasında yer alan Rabia Tunçbilek bulunmaktadır. Bunlar dışında Rabia ismine sahip olan ünlüler kayıtlarda bulunmamaktadır. Veri ve inceleme her geçen gün artmakta ve yeni nesil ünlüler arasında ilerideki zamanlarda bu isme ait ünlülerde bulanacağı öngörülmektedir.

rabia-isminin-anlami-58738
Rabia İsminin Anlamı

Rabia isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 5 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Yiğit, cesur
  • 2 – Dördüncü. Saatteki Salisenin
  • 3 – Tanzimattan Sonra Memurlukta Kolağası Derecesinde Bir Rütbe.
  • 4 – Ünlü Kadın Mutasavvuf.
  • 5 – Saatteki salisenin altmışta biri.

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

Rabia ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Rabia ismini kullanan 180.400 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Rabia ismini kullanan 31.533 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Rabia ismini kullanan 10.876 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Rabia ismini kullanan 5.971 kişi bulunmaktadır.

Rabia isminin Türkiye sıralaması

Rabia en çok kullanılan 43. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 19. isimdir.

Rabia ismini kullananların sayısı, son bir yılda 2.046 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Rabia isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Rabia isminin Harf Analizi

Kişiye Rabia ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

B : Önsezileri kuvvetli anlamı yükler.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Rabia İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Rabia ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Rabia isminin anlamını gözden geçirin!

Rabia İsminin Numerolojisi

Rabia isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

R: yirmi bir
A: bir
B: iki
İ: on iki
A: bir
TOPLAM: 37

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap