Psikolojiyi Rahatlatan Sözler

Psikolojiyi Rahatlatan Sözler

Psikolojiyi Rahatlatan Sözler Sözlerin insan üzerinde etkisi inanılmaz boyutlara ulaşabilir. Doğru seçilecek olan bir kelimeyle insanlar harika bir gün geçirebilirken, yanlış tercih edilen bir kelimeyle ise tüm günlerini sanki bir kabusun içerisindeymiş gibi geçirebilirler. Bilim insanları bu durumu suyun moleküler yapısının değişmesine bağlamıştır. Bilim insanlarının yaptığı deneylerde güzel sözler söylenen suyun giderek tatlı bir hal aldığı gözlemlenirken, kötü sözler söylenen suyun gitgide karardığı gözlemlenmiştir. Bu durum insanlarda da aynı şekilde tezahür eder.

Bilim insanlarına göre insanların vücudunun yüzde 70’i su iken söylenen kötü ve iyi sözlerden etkilenmemesi imkansızdır. Değişken yapıda olan su, güzel sözler duyduğunda vücudumuzda güzel etkiler yaratırken, kötü sözler duyduğunda ise tam tersi etki yaratır. Bu nedenle günlük hayatımızda hem karşımızdakine hem de kendimize güzel sözler söylemek oldukça büyük önem arz eder.

Psikolojiyi rahatlatan sözler genel mana insanların tecrübeleri üzerine ortaya çıkmıştır. İnsanlar psikolojik olarak kendilerine iyi gelen sözleri diğer inşalar faydalanabilsin diye diğer insanlar ile paylaşmışlardır. Bu sayede günümüz tabiriyle insanlar birbirini görmese bile karşısındakinin modunu yükseltebilir ve onu mutlu edebilir.

Psikolojiyi Rahatlatan Sözler

Psikolojiyi Rahatlatan Sözler

 Yüreğini yakan felaketler varsa bu hayatta, yangınları söndüren mucizeler de var.

Her insan huzur verir. Kimi gelince, kimi gidince.

Nefret ve düşmanlıktan sonra karşınıza huzur çıkar.

Yanında huzur bulduğunuz insanlar servetinizdir.

Huzur veren bir insan bulduysan altın bulmuş gibi sevin.

Sabret! Gün gelecek yarınlar, dünleri unutturacak.

Hayat bir ayna gibidir. Gülümserseniz o da size gülümser.

İnsanı rahatlatan bir ses varsa, o da ezan sesi olmalı.

Bulutlar gelir ve giderler; ancak gökyüzü hep baki kalır! Osho

Üzülme! Belki de Allah’ın senin için daha iyi bir planı vardır.

Önce yaşamı, sonra da bu yaşamda sizi özgür kılan her şeyi sevin.

Bir babanın evladına gözleriyle verdiği huzur bir ömre değer.

Sevginin olduğu yerde diken gül olur. Huzurun olduğu yerde taş aş olur.

Dünya huzurunu bulmak istiyorsan önce iç huzurunu sağlamalısın.

Huzuru kendi içimizden başka yerde aramak havanda su dövmek gibidir.

Üzülme! En azından herkesle hayal kurmaman gerektiğini öğrendin.

Bana huzur getirecek kişiler lazım, benim huzurumu bozacak insanlar değil.

Önce yaşamı, sonra da bu yaşamda sizi özgür kılan her şeyi sevin.

Huzur istersen, zahmet ile birlikte gelir. Sevinç istersen, kaygı ile birlikte bulunur.

Eğer imtihan oluyorsanız, bu, Allah’ın sizi unutmadığının müjdecisidir.  

Yüreğini yakan felaketler varsa bu hayatta, yangınları söndüren mucizeler de var.

Hayatı fazla takmadığın sürece mutlu, boş verdiğin sürece huzurlusun.

Huzuru dağlarda, ormanlarda, denizlerde aramak yanlış, huzur sende, senin içinde saklı.

Sıkıntı ve huzursuzluk mutlaka bir günahın cezası, huzur ise bir ibadetin karşılığıdır.

Bir yanım ayrılık kokuyor, bir yanım özlemle tutuşuyor. Bir yanım hüzün dolu, bir yanım huzur.

Gözyaşının bile görevi varmış. Ardın gelecek gülümseme için temizlik yaparmış. Mevlana

Sıkıntı ve huzursuzluk mutlaka bir gün günahın cezası, huzur ise bir ibadetin karşılığıdır. Mevlana

Bazı insanlar beddua gibidir hep huzur kaçırır, bazı insanlarda dua gibidir hep huzur getirir.

Dünya malı, mülkünü her zaman bulabilirsiniz ama huzur veren insanları her zaman bulamazsınız.

Gürültü ve patırtının ortasında sükûnetle dolaş, sessizliğin içinde huzur bulduğunu unutma.

Huzur denilen o şeyin her santimine ihtiyacım var bu aralar. Bana biraz bahar gerekiyor. Çok üşüdüm.

Ben artık güçlü bir insan olmak istemiyorum. Sadece huzurlu biri olarak yaşamak istiyorum.

Bütün gündüzlerin, bütün gecelerin sonunda meltemi senden esen, soluğu sende olan yeni bir başlangıç vardır.

İnsanın evi gibi yok deyimi aslında insanın en huzurlu olduğu yer evi olmasından dolayı söylenmiş bir sözdür.

Eğer, yarım asırlık hayat bana bir şey öğretmiş ise şunu öğretmiştir, huzuru size kendinizden başka kimse sağlayamaz.

Şu, içinde bulunduğun tek anlık ömrünü fırsat bil. Ve onunla meşgul ol. Ne geçmişe üzül, ne gelecekten kork.

Şimdi bana, biraz çam havası lazım. Biraz yeşil, biraz mavi. Bir semaverde odun ateşinde demlenmiş çay, en çok da huzur.

Kırılmayı da bıraktım kızmayı da, artık direkt boş veriyorum. Siz adına ne dersiniz bilmem ama, ben ‘huzur’ diyorum!

Sıkıntılar, sevgilinin gönderdiği misafirdir. Gelir ve gider. Önemli olan, gönderenin hatrına misafire sabredebilmektir. Mevlana

Güzel gören güzel düşünecek ve güzel düşünen bu kısacık hayattan bir şekilde zevk alacak. Sır bu. Bu sırra ulaşmamız dileğiyle.

Başını sokacak bir evin varsa, sobanın üzerinde çayın kaynıyorsa, sevdiklerin de yanındaysa, işte dünyanın en büyük servetine sahipsin.

Üzgün olmak istiyorsanız geçmişte yaşayın, endişeli olmak istiyorsanız gelecekte yaşayın,   huzurlu olmak istiyorsanız şimdide yaşayın. 

Üzülme ey dost! Kış biter, yaz gelir. Dert biter, mutluluk gelir. Yeter ki kalbin temiz, umudun Allah olsun. Bir bakmışsın ki; sıkıntı biter, huzur gelir.

Bazen bir şeyler gelişir. Açıklaması imkansız olan cinsten. Ne olduğunu bilemezsin tarif de edemezsin fakat yaşarken huzur bulursun. Değişik.

Her sabah uyandığımızda hatırlamamız gereken şey, mutluluğun başka yerde değil, sadece kendi yüreğimizde olduğudur. Çünkü huzurun kaynağı dışımızda değil, içimizdedir.

Huzur hayatınızda olmak istemeyen insanları hayatınızdan arkasına bakmadan çıkarıp, hayatınızda olmak isteyenlere de sınır koymakla geliyor.

1 Yorum

İsmail UYSAL  -  Mayıs 12, 2022 / 9:22 am

HAYATA DAİR [ BİR SAYFA ] DERLENMİŞ ÖZLÜ SÖZLER DEMETİ
*** “Sevgi ruhun güzelliğidir”. “Sevgisiz ruh, ruhsuz insan olmaz”. “İnsanı insan yapan bedeni değil ruhudur, ruhu ruh yapan aklı değil kalbidir, kalbi de kalp yapan hisleri değil niyetidir”. “Niyet kalbe istikamet çizer”. “İnsan “niyet” ile “nasip” arasında ince bir çizgi üzerinde yaşar”. “İnsanın kaderi karakterinde gizli”. ”Nasibi ise niyetinde gizli”. “Kaderle sevgi, cesurdan yanadır”. “Cesaretini topla. Korkularının yerine sevgini koy…”. “Yolu cesaret olanın, yolculuğu aydınlık olur”. “Niyetin iyi ise, korkma! Sen gittiğin her yere ışığını ve bereketini birlikte götürürsün”.

*** “Bilgi aklın, sevgi ise ruhun ışığıdır”. “Işıksız olma! Işığın yanındaysa karanlıktan endişen olmaz”. ”Karanlıktaysan gölgen bile seni yalnız bırakır”. “Karanlık karanlığı def edemez; bunu sadece ışık yapabilir. Nefret nefreti def edemez; bunu sadece sevgi yapabilir”. ”Sevgi olmadan karanlık ışığa kayıtsızlık harekete dönüşmez” .“Hayatın hareket halinde kalması için biraz istek gereklidir”. “İsteğin olmadığı yerde sevgi bulunmaz”. “Sevginin bulunmadığı yerde akıl da arama”.

*** “Ne söylediğiniz değil, nasıl söylediğiniz önemlidir”. “Sözlerdeki incelik güven yaratır, düşüncedeki incelik derinlik yaratır, duygulardaki incelik ise sevgi yaratır …”. ”Sevgi; insanın kalbinde tomurcuklanan nadide bir çiçektir. Mühim olan onu yara almadan yaşatabilmektir” . “Sevgi kalbin büyük erdemidir” “Sevgiyi kalbinde tut. Onsuz bir hayat, çiçekler öldüğünde güneşsiz bir bahçe gibidir”.

*** “Güzel düşün, iyi hisset, yanılma, aldanma, ne varsa doğrudadır; doğruluk şaşar sanma”. ”Önemli olan, nelere değer verdiğin ve neleri önemsediğindir. Her şeyi ona göre duyar, görür ve hissedersin”. “Düşünmek bilmekten önemlidir”. “Bilmen gerekenlerin sonuna vardığında, hissetmen gerekenlerin başlangıcındasın”. “Dünyanın en güzel hissi, birinin yüzündeki gülümsemenin sebebi olduğunu bilmektir” . “Bir gülümseme; sevginin ve insan olmanın anahtarıdır”.

*** “Sorunun olduğunda insanlar zaman ayırıp seni dinliyorlarsa onların öğütlerini göz ardı etme” . ”Unutma, sana ışık tutanlara sırtını dönersen, göreceğin tek şey kendi karanlığındır”.

*** “Hayatta pek çok insanla karşılaşırsın ama sadece gerçek dostlar senin kalbinde bir iz bırakır” . “Gerçek dostu olmamak, yalnızlığın en kötüsüdür”. ”Gerçek dost, onu unutanı unutmayandır” . “İyi dostluklar, hesapsız kurulur…”. “Sevgin yoksa dost arama” . “Sevgi dostlara saygılı olmakla güçlenir” . “Dostluktan saygıyı kaldıran onun en büyük süsünü kaldırmış olur”.

*** “İnsanlarla yüz yüze konuşarak her sorunu halledebilirsin; ama bazı insanlar gelir önüne, hangi yüzüne konuşacağını bilemezsin”.”İnsanların en fenası; birine ayrı, diğerine de ayrı görünen ikiyüzlü insandır”. “İkiyüzlü insanın; dilinde tat, kalbinde fesat gizlidir!” .

*** “İnsanları tanımak için tüm gücünüzü verin ama tüm sevginizi vermeyin. Onları tanımaya başladıkça verdiğiniz sevgiye acıyacaksınız” . “Kıymetini bilmeyene verme sevgini. Ziyan edilir, vefasızlığa uğrar gönlün” . “Eğer mutsuz olmak istemiyorsanız, kalbinizi sadece kıymet bilen insanlara açın”.

*** “Güvenilmek sevilmekten daha büyük bir iltifattır ” . “Eğer güven varsa bir kalpte; o kalpte sevgi de bulunur, dürüstlük de! ”. “Sizdeki üç şeyi görebilen insanlara güvenin: gülüşünüzün ardındaki kederi, öfkenizin ardındaki sevgiyi, sessizliğinizin ardındaki nedeni…”.

*** “Öfke, aklın alevini söndüren büyük bir rüzgardır” . “Öfke hayal kırıklığına uğramış sevgidir” . ”Sevginin gücü yeter de insanın gücü yetmez çoğu zaman” . “Sevginin gücünü asla küçümseme” . “Öfkeyi sevgiyle, kötülüğü iyilikle yen, açgözlülüğü cömertlikle, yalanı gerçekle yen”. “Yalan gerçeğin utancıdır”. ”Yalanla kendini kandırmaktansa gerçekle yüzleşmek iyidir”. “İyiliğin temelinde sevgi, kötülüğün temelinde sevgisizlik vardır”. “İyilik, insanlara duyduğun sevginin belirtisidir”.“Açgözlülüğün en kötü yanı iyilikbilmezliğidir”. “İnsanın hırsı ve açgözlülüğü mutlu olamamasının tek nedenidir”.

*** “Her şeyden önce iyi olalım, ondan sonra mutlu oluruz” . “İyi olmak kolay, zor olan adil olmaktır” . “İnsancıl olmadıkça adil olamazsın”. “İnsancıl olmayan, haklı olamaz”.“Başkaları sana nasıl davranırlarsa davransınlar sen nazik ve adil ol…” . “Haksızlığa sapıp bütün insanlar seni takip edeceğine, adaletle hareket edip tek başına kal, daha iyi”.
Derleyen : İsmail UYSAL

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap