Psikolojik Filmler İMDB Puanı Yüksek En İyi Psikolojik Yapımlar

Psikolojik Filmler Psikolojik yapımlar her zaman izleyicisini etkilemeyi başararır. Bunun kanıtı da İMDB'den her zaman yüksek puan alan filmler arasında yer almalarıdır.

Psikolojik Filmler

Psikolojik Filmler İMDB Puanı Yüksek En İyi Psikolojik Yapımlar Psikoloji, kısaca davranış ve zihin bilimi olarak adlandırılır. Psikolojik filmler ise davranış ve zihne etki eden filmlerdir. Film ve psikoloji kavramı birbirlerine bağlı iki kavramdır. İnsan bazen bir film izleyerek veya bir kitap okuyarak hayatının değişmesine şahit olabilir.

Psikolojik film konusu insan hayatının olumlu ya da olumsuz olarak etkilenmesinde önemli bir role sahiptir. İnsan hayatına olumlu etki edebilmesi için kaliteli psikolojik filmler tercih edilmesi gerekir. Her konuda psikolojik film saymak mümkündür. Bunlardan bazıları;

Psikolojik film denilince insanların aklına ilk olarak psikoloji bozan filmler gelebilir. Halbuki durum böyle değildir. Psikolojik film konusu ne olursa olsun kalite standartları çerçevesinde hazırlanıp çekilen bir film insanların psikolojilerine elbette olumlu yönde yansıyacaktır.

En İyi Psikolojik Filmler

Belki de yazımızda en çok merak ettiğiniz bölüm olan en iyi psikolojik filmler listesi bölümüne gelmiş bulunmaktayız. İşte izleyicilerden tam not alan ve hafızalarda büyük etkiler bırakan o fimler;

February Filmi

Psikolojik Filmler İMDB Puanı Yüksek En İyi Psikolojik Yapımlar
Psikolojik Filmler İMDB Puanı Yüksek En İyi Psikolojik Yapımlar

Türkçe karşılığı şubat olan ‘February’ ismindeki psikolojik filmin türü korkudur. İki genç kız olan Rose ve Kat’ın February okullarında yaşanan lanetli olaylar sonucu birbirlerine bağlanış hikayesini anlatıyor.

Yönetmenliğini ve senaristliğini Osgood Perkins’in üstlendiği başrollerini Emma Roberts ve Kiernan Shipka’nın paylaştığı filmin daha ilk dakikalardan itibaren sonuna kadar insanı içine çeken gizem dolu bir havaya sahip olması filmseverler tarafından dikkat çeken özelliklerindendir.

Guguk Kuşu Filmi

Psikolojik Filmler İMDB Puanı Yüksek En İyi Psikolojik Yapımlar

Psikolojik filmler içersinde kültler(kutsal sayılan) arasında sayılan yapımın özgün adı Flew Over the Cuckoo’s Nest’tir. Guguk Kuşu 1975 ABD yapımı dramatik bir filmdir. Filmde akıl hastası rolü yapıp güvenlik önlemleri diğerlerine göre az olan akıl hastanesine sevk edilmiş mahkumun yaşadığı ve geçirdigi zamanları konu alan bir filmdir.

 

Beyza’nın Kadınları filmi

Yönetmenliğini Mustafa Altıoklar’ın yaptığı bir film türk filmidir. Başrollerini Demet Evgar, Tamer Karadağlı ve Levent Üzümcü’nün paylaştığı bu film polisiye filmdir. Psikolojik gerilim filmleri arasında yer alan filmin türk toplumunun en azından belli bir kesiminin, edebiyat olup olmadığı tartışmalı polisiye romanlarla tanışık olmasının yıllar öncesine dayanmış olması da önemli bir avantajlardan biridir.

İhtiyar Delikanlı Filmi

Gelmiş geçmiş en iyi Kore filmleri arasında yer alan Oldboy yani İhtiyar Delikanlı inikam filmi arayanlar için bir numaralı tercihtir. En iyi psikolojik filmler arasında yer alan bu yapım 2003 yılına aittir.

Ölümcül Oyunlar Filmi

Tatil yapmak için kısa süreliğine göl kenarına gitmeye karar veren Ann, George ve Georgie kasabaya gidince komşuları olan Fred ve Eva’da garip haller görürler. Aradan bir gün geçer ve golf oynamak için hazırlıklara başlarlar.

Tam bu sırada Fred ve Eva’nın misafir olarak tanıştırdığı genç ve kibar özelliklere sahip Peter, Ann’den bir şey ister. Bu andan itibaren işler karışıp rayından çıkar. Psikolojik gerilim filmler arasında en etkileyici örneklerden biri olan Ölümcül Oyunlar mutlaka izlenmesi gereken bir film.

Bir Rüya İçin Ağıt Filmi

Bir anne ve uyuşturucu bağımlılığı batağına düşmüş o annenin oğlu. Bu filmde iki farklı bağımlılık ve bu bağımlılıkların insanı nasıl yok ettiğini izliyoruz. Her psikolojik filmde olduğu gibi insanı rahatsız eden detaylar mevcuttur. Başrolünü Jared Leto, Jannifer Connelly ve Ellen Burstyn’ın paylaştığı filmin yönetmeni Darren Aronofsky’dır.

  

IMDB Puanı Yüksek Psikolojik Filmler

   IMBD yani Internet Movıe Detabase, internet üzerinde bulunan film, dizi, animasyon, televizyon programı ve oyunculara dair bilgileri içeren bir site olup Türkçe karşılığı ‘internet film veritabanı’ dır. Filmlerin veya diğer programların beğenilme dereceleri puanlama sistemi sayesinde belli olmaktadır.

IMBD’ye ücretli veya ücretsiz olarak herkes üye olabilir ve herkese açık bir sistemdir. Kayıtlı kullanıcılar sitedeki içeriklere 1-10 puan arası puan vererek filmlerin ortalama puanını belirleyebiliyor. İşte bu sistemle IMBD puanı yüksek psikolojik filmler listesi oluşturmak gerekirse şu filmler ön palanda yer almaktadır;

Dövüş Kulübü Filmi

Yapımı 1999 yılına ait olan IMBD puanı en yüksek psikolojik filmler listesinde ilk sırayı almayı başaran filmin puanı 8,8 dir. Güçlü oyuncu kadrosu ve etkileyici senaryosu ile kült filmler arasına adını yazdıran Dövüş Kulübü, dönemin Oscar ödülünü az farkla Amerikan Güzeli filmine kaptırmış olsa da gönüllerde taht kurması ile bilinir. Yönetmenliğini David Fincher’in yaptığı filmin başrolünü Brad Pitt, Edward Norton, Helena Bonham Carter ve Jared Leto gibi başarılı oyuncular paylaşmaktadır.

Guguk Kuşu Filmi

Yukarıda da zikrettiğimiz en iyi psikolojik filmler arasında yer alan Guguk Kuşu aldığı 8,7 puan ile IMBD puanı en yüksek psikolojik filmler arasında yer almıştır. Yüksek puanı ve film severler tarafından tutuluşu sayesinde 5 dalda Oscar ödülünün de sahibi olmuştur.

Kuzuların Sessizliği Filmi

1991 yılına ait efsanevi filmler kategorisinde de yer almış psikolojik filmlerden biri de Kuzuların Sessizliği İngilizce tabiri ile The Silence of the Lambs’tir.

Psikolojik gerilim filmleri arasında en başarılı örneklerinden biri olan bu film 5 dalda Oscar kazanmıştır. Anthony Hopkins ve Jodie Foster’ın büyüleyici performansları ile izleyicileri hayran bırakan bu yapım Thomas Harris romanından derlenmiştir. IMDB puanı 8,6 dır.

Yedi Seven Filmi

20 yılı aşkın süredir izleyicilerin beğenisini toplamaya devam eden bu film izyecilerinden 8,6 puan alarak psikolojik gizem ve gerilim filmleri arasında olağanüstü bir örnek haline gelmiştir. David Fincher’in yönetmen olması bu filmi en iyilerden biri olmasını sağlamıştır.

İhtiyar Delikanlı Filmi

Yukarıda da zikrettiğimiz gibi en iyi psikolojik filmler arasında yer alan İhtiyar Delikanlı 8,4 IMDB puanı ile her listede olduğu gibi puan sıralamasında da ilk sıralarda yer alıyor. Gerek konusu gerek oyunculukları ile, vizyona girmesinden 17  yıl geçmesine rağmen seyircileri kendisine hayran bırakmayı başarmış bir Kore filmidir.

 

Akıl Defteri Filmi

Unutulmaz yapımlar arasında yer alan bu film 8,4 puanla ilk sıralarda yer almıştır. Hemen hemen her film sitesinde yer almayı başarmıştır. 2000 yılına ait bu psikolojik filmin Guy Pearce’in etkileyici performansı ile birlikte Carrie-Anne Moss ve Joe Pantoliano’nun destekleri ile başarılı bir yapım olmayı hak etmiştir.

İşte bu ve buna benzer yüzlerce psikolojik filmi izlemek için çoğu zaman cesaretli olmak gerekebilir. Özellikle son yıllarda yapılan başarılı yapımlar, barındırdıkları gizem, korku ve dram unsurları ile izleyenleri uzun süre etkisi altına almaktadır.

 

En Çok İzlenen ve Beğenilen Psikolojik Filmler-Top 30

1)    Guguk Kuşu (8,7)

2)    Sven (8,6)

3)    İhtiyar Delikanlı (8,4)

4)    Bir Rüya İçin Ağıt (8,3)

5)    Onur Savaşı(8,3)

6)    Akıl Oyunları (8,2)

7)    İz Sürücü (8,1)

8)    Zindan Adası (8,1)

9)    Mulholland Çıkmazı (8,0)

10)  Siyah Kuğu (8,0)

11)  Yağmur Adam (8,0)

12)  Sol Ayağım (7,9)

13)  Bay Hiç Kimse (7,8)

14)  Makinist (7,7)

15)  Kayıp Aranıyor (7,7)

16)  Kapan (7,7)

17)  Kayıp Otoban (7,6)

18)  Bad Genius (7,6)

19)  El Cuerpo (7,6)

20)  Testere (7,6)

21)  Sessiz Bir Yer (7,5)

22)  The İmposter (7,5)

23)  Parçalanmış (7,3)

24)  Kimlik (7,3)

25)  Karanlık Sırlar (7,2)

26)  Kutsal Geyiği Ölümü (7,0)

27)  Atlıkarınca (6,5)

28)  Ölümcül Oyunlar (6,5)

29)  Beyza’nın Kadınları (6,4)

30)  Şubat (6,0)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap