Protein Tozunu Ne Zaman İçmeliyim? Antrenmandaki Önemi Nedir?

Protein Tozunu Ne Zaman İçmeliyim? Antrenmandaki Önemi Nedir? Protein tozu, sporla ilgilenen herkesin bildiği ve kullandığı ancak bir takviyedir. Buradaki en önemli konulardan biri de, proteinin ne zaman tüketilmesi gerektiğinin birçok kez karıştırılıyor oluşması ile ilgilidir.

Örneğin çok yoğun ve zorlu bir antrenmanı tamamladınız. Protein sentezi için en kritik zaman olan, ilk 45 dakika içerisinde ihtiyaç duyduğunuz proteini de tükettiğinizi var sayarsak, içiniz rahat ve dinlenebilirsiniz demek için yeterli olacak mıdır?

Protein Tozunu Antrenmandan Önce mi İçmeliyim Sonra mı?

Protein Tozunu Antrenmandan Önce mi İçmeliyim Sonra mı? Kasların yenilenmesi ve kas gelişimini en maksimum seviyeye çıkarmak için hem antrenman, hem de dinlenme günlerinde yeterli miktarda protein tüketmeniz gerektiğini hatırlatmak isteriz. Üstelik yorucu bir antrenmanın hemen ardından da protein almanızın şart olduğunu söylemeliyiz. Buraya kadar her şey normal seyrediyor. Ancak antrenman öncesi protein alımı da antrenman sonrası kadar önemli olduğunu biliyor musunuz?

Protein Tozunu Antrenmandan Önce mi İçmeliyim Sonra mı?

Yüksek oranda protein içeriği bulunan BCAA (amino asit) ne zaman kullanılmalıdır? Bunlar kaslardaki glikojen depolarını korumaya yardımcı olacaklardır. Glikojen ise vücuda enerji veren bir kaynaktır. Bu enerji nedeniyle daha kaliteli bir antrenman yapmanız mümkün. Protein, kas hacmi gelişimi ve büyümesinin temel yapı taşını oluşturmaktadır. Yapılan araştırmada, güç antrenmanlarından önce alınan yeterli miktarda proteinin, protein sentezini yükselttiği tespit edilmiştir. Bu sebeple antrenmanlardan önce alacağınız bir ölçek whey protein; hem performansınızı arttıracak, hem de kas gelişiminize büyük oranda yardım sağlayacaktır.

Antrenman öncesi ve sonrasının dışında, yatmadan hemen önce alınan proteinin de kaslarınıza etkisine oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Pek çok insan yatmaya yakın saatlerde gıda ve takviye tüketmeyi tercih etmiyor. Fakat bu durum kaslarınızı katabolik bir devreye sokamasında faydalı olacaktır. Yatağa gitmeden önce alınan protein takviyesi ile kaslarınız uyku sırasında aldığınız proteini kullanacak, beslenecek, yenilenecek, büyüme ve gelişim gösterecek olduğundan kullanılması tavsiye edilmektedir.

Eğer bir rahatsızlığınız, alerjiniz varsa mutlaka Doktor’ danışın. Milyonlarca kişide bir yan etki yapmasa da bazı bünyelerde zararları olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap