Protein Tozu Zararları Nelerdir? Cinselliğe Olumsuz Etkisi Var mı?

Protein Tozu Zararları Nelerdir? Cinselliğe Olumsuz Etkisi var mı? Protein tozu peynir altı suyunun izole edilmiş halinden ve aynı zamanda da süt proteini, soya proteini ve yumurta proteininden elde edilen bir maddedir. Protein tozu elde edilirken proteinin saflaştırılması gerekir, bu saflaştırma adımı da hem kimyasal hem ışıl işlemler uygulanılarak yapılır.

Protein tozu elde edilirken kullanılan ışıl ve kimyasal işlemler hem tozun kalitesini hem de vücutta kullanılma oranını belirleyen unsurlardır. Uygulanan bu işlemler de protein tozu zararları denilen birtakım zararları ortaya çıkarır. Profesyonel sporcular gözetim altında olacak şekilde protein tozu kullanırlar fakat bu vücutlarındaki bazı dengelerin bozulmasına yol açar.

Protein Tozunun Zararları Var Mıdır?

Protein tozunun zararları var mıdır sorusunun cevabını mera ediyor ve öğrenmek istiyorsanız makalenin devamını okumanızı tavsiye ederiz. Bazı spor eğitmenleri sporcularına protein tozu tüketmelerini önerse de bu öneri protein tozunun çok da sağlıklı olduğu anlamına gelmez, gelmemelidir. Bu toz aşırı tüketildiği zaman bazı zararları beraberinde getirmektedir.

Protein tozu zararları denilince akla gelen zararlardan kısaca bahsedelim. Protein aslına bakılırsa vücudun ihtiyaç duyduğu bir temel besin kaynağıdır ama bu bilinçli ve aşırıya kaçılmadan tüketildiğinde geçerli olacaktır. Aşırı ve bilinçsiz tüketildiği takdirde kemik erimesine, bağırsak hasarlarına ve başka birçok organda yıpranmalara sebep olacaktır.

Protein toza zararları uzman önerisi ve gözetimi olmadan kullanıldığında ortaya çıkan zararlardır. Uzmandan yardım alınmadığı sürece vücudun ihtiyacının üzerinde bir protein tozu tüketimi ortaya çıkacaktır, bu durum da uzun vadede yıkıcı etkileri beraberinde getirecek bir durumdur. Bu sebeple de protein tozunun yanlış kullanımı yaradan çok zarar getirecektir.

Sporla profesyonel olarak ilgilenmeyen kişilerin ihtiyaç duyduğu proteini protein tozu aracılığıyla değil de protein içeren besinler aracılığıyla vücuduna alması daha doğru bir seçim olacaktır. Kısacası çok ihtiyaç olmadığı sürece protein tozu tüketmek yerine doğal besin takviyesi almayı tercih etmeniz iyi olacaktır.

Protein Tozu Nasıl Kullanılmalı?
Protein Tozu Nasıl Kullanılmalı

Protein Tozu Nasıl Kullanılmalı?

Protein tozu nasıl kullanılmalı sorusunun yanıtını detaylı bir şekilde okumak istiyorsanız yazımıza göz atabilirsiniz. Protein tozunu kullanmanız gereken dört adet zaman diliminden bahsedebiliriz. Bunlar;

  • Sabahları Uykudan Uyandığınızda Protein Tozu Tüketimi: Güne yeni başladığınızda uzun süre yemek yememiş bir halde olduğunuz için kaslarınız bir süredir besinsiz kalmış olacaktır. Bu durumda da kaslar parçalanmaya ve bununla beraber enerji tüketmeye başlayacaktır. Uykudan uyandığınız anda protein tozu almanız da hızlı bir sindirim oluşturacağı için protein akışını kolayca sağlamış olacak.
  • Spor Öncesi Protein Tozu Tüketimi: Vücut geliştirme/fitness gibi çokça enerji harcanmasına sebep olan antrenmanların sonrasında vücut kaslarda oluşan ufak travmaları onarmak adına proteine ihtiyaç duyacaktır. Protein tozunu antrenmandan önce tüketirseniz kas hasarının onarılması için vücudu hazırlamış olursunuz. Yalnız protein tozu zararları açığa çıkmasın istiyorsanız antrenmandan hemen önce değil de yarım saat veya bir saat önce tüketmelisiniz.
  • Spor Sonrası Protein Tozu Tüketimi: Yoğun geçen bir antrenmandan sonra vücut besinlere ve insüline karşı oldukça hassastır. O yüzden bu zaman diliminde kaslara hızlıca protein iletmeniz çok kıymetlidir. Antrenman bitiminden hemen sonra protein tozu tüketmeniz kasların onarılmasına çok yardımcı olacaktır.
  • Uykudan Önce Protein Tozu Tüketimi: Kaslar gece boyu besinsiz kalacaktır, bunun yaşanmaması ve kas yıkımını engellemek adına protein tozunu uykudan önce tüketebilirsiniz. Bu sayede uykudayken bile kaslarınız yenilenecek, onarılacaktır.
Protein Tozunun Hammaddesi Nedir?
Protein Tozunun Hammaddesi Nedir

Protein Tozunun Hammaddesi Nedir?

Protein tozunun hammaddesi nedir sorusunun yanıtı protein tozu kullanmak isteyen ve kullanan kişilerin bilmesi gerek bir yanıttır. Öyle ki tükettiğinizde vücudunuza ne gireceğini veya ne girdiğini bilmeniz gereklidir. Protein tozunun hammaddeleri kazein yani süt proteini ve yumurta proteinidir.

Protein tozunun içinde bulunan yumurta proteini, doğada bulunan en kıymetli protein kaynaklarından biridir. Kazein yani süt proteini ise adından da anlaşılacağı üzere sütün içinde bulunan bir protein çeşididir, diğer protein çeşitlerine göre emilimi biraz daha yavaştır.

Protein Tozunun İçinde Neler Vardır?

Protein tozu kas yapısının sağlanması için vücudun belirli oranda ihtiyaç duyabileceği bir maddedir. Bu sebeple de protein tozu asıl sporcuların ihtiyaç duyduğu bir maddedir. Bu protein tozları iki çeşittir: whey ve kazein. İki çeşidin de ana maddesi aslına bakılırsa süttür. Protein tozunun içinde neler vardır sorusunun en bilinen cevabı da süttür.

Süt, insanların ilk doğduğu anda tanıştığı çok kıymetli bir besindir, bu besinin protein tozu içinde bulunması protein tozunu faydalı hale getiriyor. Sütler fabrikada kontrolden geçer ve belli işlemlerden geçirilerek protein tozu haline getirilir. Protein tozunun sütten elde edilmesi de proteinin yapıtaşı olan aminoasitlerin protein tozunun içinde bulunduğunun kanıtıdır.

Günde Ne Kadar Protein Tozu Alınmalı
Günde Ne Kadar Protein Tozu Alınmalı

Günde Ne Kadar Protein Tozu Alınmalı?

Günde ne kadar protein tozu alınmalı sorusunun cevabını en net şekilde verecek olan kişi şüphesiz ki uzman spor hocalarıdır. Protein tozu zararları ortaya çıkmasın istiyorsanız da mutlaka spor hocanıza danışarak tüketmeniz, onun verdiği öneriler uymanız gerekmektedir. Protein tozunun kullanım kılavuzunu okumak da bilgi verici olabilecek niteliktedir.

Protein tozu günde kaç gram alınmalı sorusunun yanıtı da birçok değişkene bağlıdır. Bunlar; yapılan sporun süresi, spor yapanın yaşı ve spor yapanın kilosu gibi değişkenlerdir. Kendi kendine spor yapan kişilerin birçoğu bu gramaj konusunda bilgisizdir ama bu konuda bilgi sahibi olmak oldukça önemli bir husustur.

Aynı zamanda protein ihtiyacını yalnızca protein tozundan değil doğal besinlerden de karşılamalısınız. Bu da protein tozu alımına fazla ihtiyaç duymamanız anlamına gelir. Beslenmenize önem vermeyip protein tozu alımını arttırırsanız vücudunuza kötülük etmiş olacaksınız.

Protein Tozu Kilo Aldırır Mı?
Protein Tozu Kilo Aldırır Mı

Protein Tozu Kilo Aldırır Mı?

Protein tozu kilo aldırır mı sorusu uzman kişiler tarafından cevaplanmış bir sorudur. Aslında bu sorunun cevabı hem evet hem de hayırdır. Çünkü protein tozu kilo aldırma konusunda insanlara yardımcı olduğu kadar verdirme konusunda yardımcı olur, bu tamamen kişinin ihtiyacına bağlıdır.

Sporcu kişiler hem protein tozu tüketiyor hem de bunun yanında ağır besleniyorsa kilo alımı olacaktır, bu durumda protein tozu yağ açığa çıkartarak vücutta depolanabilir. Eğer protein tozu kalitesizse ve çok miktarda şeker içeriyorsa da kilo alımına sebep olacaktır. Düzensiz beslenen, yanlış diyet programı uygulayan kişiler de protein tozu kullanırken kilo alacaklardır.

Eğer bireyler spora az vakit ayırdığı halde protein tozunu fazla tüketiyorsa yine kilo alımı meydana gelecektir. Protein tozu kullanırken kilo almak istemiyorsanız spora ağırlık vermeli, protein tozunu da dengeli bir şekilde tüketmelisiniz. Yeterli oranda spora ve protein tozuna ağırlık vermelisiniz.

Protein Tozu Böbreğe Zarar Verir Mi
Protein Tozu Böbreğe Zarar Verir Mi

Protein Tozu Böbreğe Zarar Verir Mi?

Protein tozu dikkatli kullanılmadığı sürece ürik asit taşlarını tetikleyecektir. Yani protein tozu böbreğe zarar verir mi sorusunun yanıtı evet olacaktır. Yalnız bu durum daha önce de belirttiğimiz gibi ancak protein tozunun yanlış tüketiminin sonucunda olacaktır, doğru tüketimde bu hasar oluşmayacaktır.

Vücutta taş oluşumunu tetikleyen birçok etken mevcuttur, bunlardan biri de protein tozu tüketimi olabilir fakat tek başına protein tozunu tüketmek direkt olarak ürik asit taşları oluşumuna sebep olur diyemeyiz, mutlaka yanında başka etkenler de vardır. Normal düzeyde tüketilen protein tozunun da böyle bir etkisi zaten yoktur.

Protein Tozu Cinsel Zararları
Protein Tozu Cinsel Zararları

Protein Tozu Cinsel Zararları

Protein tozu cinsel zararları tüketimin aşırıya kaçıldığı durumlarda oluşabilmektedir. Normal şartlarda protein tozu hormonal sistem üzerinde etkisi olmayan bir takviyedir. Yani takdir edersiniz ki peynir altı suyundan elde edilen bir maddenin cinselliği olumsuz etkilemesi pek de mantıklı değildir.

Ancak protein tozu kalitesizse içerisinde birçok zararlı maddeyi bulundurabilir yani protein tozu seçimi yaparken kalitesini göz önünde bulundurup dikkat ederseniz cinsellik konusunda bir zararını/etkisini görmezsiniz. Hatta kaliteli bir protein tozu enerjinizi yükseltecektir ve cinsel hayatınızı olumlu yönde etkileyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap