Portakal Hangi Hastalıklara İyi Gelir? Nasıl Saklanır, Faydaları Nelerdir?

Portakal Faydaları Portakal, kış aylarında C vitaminizi karşılayan ve hastalıklara iyi gelen bir meyvedir. Kabuklı şekilde uzun süre saklanır. Birçok faydası vardır.

Portakal

Portakal Faydaları Küçükten büyüğe herkesin severek tükettiği bir meyve olan portakal, narenciye sınıfında olan bir meyvedir. Ağaçta yetişen yuvarlak, turuncu bir meyvedir. Türkiye’de en çok Adana, Antalya, Mersin gibi Akdeniz bölgesi olan yerlerde yetişir. – 3 ve +30 derecenin üzerinde yetişmez.

Portakal sulu bir meyvedir. Meyve olarak tüketildiği gibi kabuğu reçel ve marmelat yapımında kullanılabilir. Sadece yiyecek olarak tüketilmemektir. Aynı zamanda parfümeri sektöründe de kendine yer edinmiş bir meyvedir.

Portakal meyvesi içerisinde bol miktarda C vitamini bulundurur. Bu yüzden özellikle kış aylarında gribal enfeksiyonlara karşı koruyucudur.

Portakal Nasıl Saklanır?

Portakal Faydaları

Portakal nasıl saklanır diye bakacak olursak bakacak olursak eğer saklanacak olan portakal yıkanmamalı ve bütün haliyle saklanmalıdır. Aksi halde portakal çabuk bozulur. Oda sıcaklığında güneşe maruz kalmadan 2 gün boyunca saklanabilir.

Portakalı buzdolabında saklamak doğru bir karar olacaktır. Portakal eğer buzdolabında saklanacaksa bu şekilde tazeliğini 2 hafta boyunca korumaktadır.

Buzdolabında saklamanın bir diğer şekli de vakumlu poşet ile saklamaktır. Bunun için portakal soğuk suyla yıkanır ve dilimlenerek hızlı bir şekilde vakumlu poşet içine konur. Bu yöntemle portakal tazeliğini 4 gün boyunca korumaktadır.

Dilimlenen bu portakalları daha uzun süre saklamak mümkün. Bunun için sıcak suya şeker eklenir ve dilimlenmiş olan portakallar eklenerek şurup haline getirilir. Derin dondurucuda 1 yıl boyunca saklanabilir.

Portakal Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Portakal yemeklerde nasıl kullanılır sorusuna çeşitli şekillerde kullanılabilir diyebiliriz. Bu kahvaltılarda tüketilen reçel ve taze sıkılmış portakal suyundan tencerede pişen et yemeklerine, salatalara kadar çok farklı tariflerde kadar değişebilir.

Portakal ile yapılan yemekler arasında zeytinyağlı portakallı kereviz, portakallı yer elması, portakallı kereviz salatası sayılabilir.

Kahvaltıların olmazsa olmazlarından olan reçel türlerinden biri de portakal reçeli. Lezzet açısından oldukça lezzetli olan bu reçel herkesin severek tükettiği bir yiyecektir.

Portakal kabuğu da tariflerde oldukça sık kullanılan bir üründür. Güzel aroması ile keklere, pastalara lezzet katar. Aynı zamanda reçel, marmelat yapımında kullanılabilir. Portakal kabuğundan yapılan bir diğer vazgeçilmez lezzet ise portakal kabuğu şekerlemesi.

Yaz aylarının bunaltan sıcağına karşı ferahlatıcı etkisiyle portakallı limonata tercih edilenler arasındadır.

Portakal Faydaları

Portakal Faydaları

Portakalın sağlık açısından faydaları vardır. İçerdiği vitaminler ve mineraller sayesinde birçok hastalığa iyi gelir. Bunlardan bazıları şunlardır;

·       Kan basıncını düşürür

·       Kolesterol seviyelerini düşürür

·       Anemiyi önler

·       Böbrek taşlarını önler

·       Yaşlanmayı geciktirir

·       Kalbi korur

·       Bağışıklık sistemini güçlendirir

·       Diyabet tedavisine yardımcı olur

Portakal Nelere İyi Gelir?

Portakal meyvesinin iyi geldiği rahatsızlıklar vardır. Örneğin portakal düşük glisemik indeks sahip olduğundan kan seviyesinin korunmasına yardımcı olur. İçerdiği lifler şeker emilimini azaltır ve kan şekeri seviyelerini iyileştirir.

İçerdiği potasyum kalp hastalıklarından korur. İçindeki potasyum, C vitamini ve flavonoidler kolesterolü düşürür. Potasyum aynı zamanda kan basıncının düzenlenmesinde yardımcı olur.

Portakal sulu bir meyvedir ve bol miktarda C vitamini içerir. Bu da cildi nemlendirir ve kollajen üretimini arttırır. C vitamini aynı zamanda bağışıklığı güçlendirir.

Portakal folik asit içerdiğinden kansızlığı azaltır. Ayrıca idrardaki sitrat seviyelerini yükselterek böbrek taşı riskini azaltır.

Portakal İçindeki Vitaminler ve Mineraller

A, B, C, D, E vitaminleri portakalın içinde bulunan vitaminler olarak sayılabilir. İnsan vücudundaki C vitamini ihtiyacının yüzde 72’sini portakal tek başına karşılamaktadır. B vitaminini iki ayrı form da içerir. Tiamin olarak bilinen B1 ve folat olarak bilinen B9.  Mineral olarak potasyum, kalsiyum, magnezyum, çinko, demir gibi mineraller içerir.

Portakal Kalorisi

Besin değeri olarak 1 adet portakal 103 kaloridir. Bir adet portakal yaklaşık 220 gramdır. 100 gramlık bir porsiyon portakalın kalori miktarı 47’dir. Kış aylarının vazgeçilmez bir meyvesi olan portakalın besin değeri yüksek olduğundan diyet yapan kişilerin fazla miktarda da tüketmemesi gerekir.

Portakal Zararları

Portakal meyvesinin yararı olduğu kadar zararı da vardır. Fazla tüketildiğinde karın ağrısı ve ishal yapabilir. Aynı şekilde eğer fazla tüketilirse kilo alımına sebep olur.

Portakalın zararı olarak fazla miktarda C vitamini içerdiğinden gerekenden fazla tüketilmesi halinde mide bulantısı, kusma, ishal, midede yanma, uykusuzluk, baş ağrısı, böbrek taşı gibi bazı şikayetlere sebep olur.

Beta bloker kullananlar portakal kullanırken dikkat etmelidir. Bu tür ilaçlar potasyum seviyesini yükseltir. Böbrekleri düzgün çalışmayan kişilerde yüksek potasyum seviyesi ciddi sorunlar yaratır.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap