Polonya Asgari Ücret Ne Kadar 2022? Ev Kiraları, Araba ve Yakıt Fiyatları Market Alışverişi

Polonya asgari ücret konusunda 2021 yılında 619 Euro idi ve 2022 yılında gelecek zamla 650-700 Avro arası olması bekleniyor. Ev kiraları, araba ve yakıt fiyatları, et kaç para?

Polonya Asgari Ücret Ne Kadar 2022, 2004 yılında Avrupa Birliği üyesi olmuştur. Yerli para birimleri Polonya Zlotisi geçerliliğini koruyor. Ancak AB müzakerelerinden ötürü Polonya asgari ücret ne kadar sorusunun yanıtını direkt olarak Euro bazında da alabilmek mümkün hale geliyor.

Polonya Asgari Ücret Ne Kadar 2022
Polonya Asgari Ücret Ne Kadar 2022

Polonya’da Asgari Ücret 2022

Polonya asgari ücreti 2021 yılı içerisinde dikkat çekici bir seviyede yükselmişti. Özellikle geçen yıl için yapılan zam çalışanların hakkını elde ettiği, refah seviyesinin yükseldiği bir ülke olduğunu doğruluyor. Son düzenlemeler neticesinde 619 € dolaylarına ulaşan, 2.900 Polonya Zlotisi olarak karşımıza çıkan bir asgari ücret var.

Aynı zamanda bu tutar haftanın 5 günü ve günün 8 saati çalışmayı kapsıyor ve haftalık 40 saati aşan her saat için mesai ücreti işliyor. Dolayısıyla ülkede asgari ücretin üzerinde kazanan büyük bir kesimden söz edilebiliyor. Bunun ışığında da Polonya asgari ücret tutarı 2022 yılında AB ile uyumluluk çerçevesinde de 700 € civarına çok rahat bir biçimde ulaşacaktır. 

Polonya’da Ev Kiraları Ne Kadar
Polonya’da Ev Kiraları Ne Kadar

Polonya’da Ev Kiraları Ne Kadar?

Yaşamak için maddi imkânlar ve alım gücünün yüksek olduğu bir ülke olduğundan Polonya’da ev fiyatları merak edilebiliyor. Polonya’nın belki de maddi anlamda en büyük yükü ev kiraları olarak görülebilir. Çünkü şehir merkezlerinde stüdyo daireler için 2.200 Polonya Zlotisi, üç odalı evler içinse 3.900 Polonya Zlotisi bir ortalama fiyat var. Fakat bu fiyat ortalaması çok açık bir makastan kaynaklanıyor.

Örneğin şehir merkezinde 1.400 Zlotiye stüdyo daire bulunabildiği gibi 3.500 zlotiye de bulunabiliyor. Şehir merkezinden zak noktalarda ise Polonya’da ev kiraları biraz daha normal seviyelerde seyrediyor. Stüdyo dairelerde ortalama fiyat 1.700 Zloti iken üç odalı evler için 3.000 Zloti ortalama fiyat mevcut. 

Polonya’da Market Alışverişi

Temel gıda alışverişini baz alarak market fiyatlarını incelediğimizde ekmeğin 500 gram için fiyat etiketi 3,40 Zloti olarak görünüyor. Aynı zamanda Polonya’da market alışverişi yaparken 12’li yumurta için 8,40 Zloti, 1,5 litre pet şişede su için 2 Zloti, beyaz et için 17 Zloti ve kırmızı et için de kilogram başına 36 Zloti ödemeniz gerekiyor.

Yine merak edilen bir nokta olan Polonya’da alkol fiyatları için de birkaç örnek vermek gerek. Orta segment bir şişe şarabın fiyatının 25 Zloti olduğu Polonya’da yerli biraların fiyatları 3,40 Zloti iken ithal bira markalarında fiyat etiketi 5 Zlotiye yükseliyor.

Polonya’da Araba ve Yakıt Fiyatları

Polonya’da araba fiyatları halen daha dolaşımda olan para birimi Polonya Zlotisi ile karşımıza çıkıyor. Avrupa Birliğine tam üyelik yolunda olan ülkede Euro karşılığını baz aldığımızda ise en uygun fiyatların söz konusu olabildiğini özellikle vurgulamak gerek. Keza örnek olarak Toyota Corolla 1.6 için ortalama satış fiyatını baz aldığımızda 84.000 Polonya Zlotisi ile karşılaşıyoruz. Bu bağlamda Volkswagen Golf 1.4 satış fiyatını ele alırsak fiyat ortalamasının 78.000 Polonya Zlotisi olduğunu görebiliyoruz.

Araç fiyatlarının bu kadar uygun olmasıyla birlikte taksiye bindiğinizde taksimetre başlangıç tutarı olarak 7 Zloti göreceksiniz. Taksinin kat ettiği her kilometre başına ise ödemeniz gereken tutar yalnızca 2.50 Zloti olarak dikkat çekiyor. Ki bu tutar ortalama olarak 0,53 Euro’ya tekabül ediyor. Polonya’da benzin fiyatları için de bu uygun tutarların devam ettiğini söyleyebiliriz. Zira benzinin litresi 5 Polonya Zlotisi ve yaklaşık olarak 1,10 €’ya karşılık geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap