Piyeloseptyl Nedir? Nasıl Kullanılmalı, Yan Etkileri Nelerdir?

Piyeloseptyl

Piyeloseptyl etkin maddesi 100 mg nitrofurantiondur. Yardımcı maddeleri ise farklı miktarlarda ve çeşitlerdedir.

Bakıldığında laktos monohidrat, krospovidon, sodyum nişatsa ve susuz koloidal silika, glikolat, magnezyum strearat gibi maddelerin yardımcı madde olarak kullanıldığı görülür. İlaç olarak kullanılan piyeloseptyl yardımcı maddeleri farklı oranlarda içerikte bulunmaktadır.

Piyeloseptyl Nedir?

Piyeloseptyl nedir sorusunun yanıtı; sarı renkli, yuvarlak, bir yüzü çentikli olan ve dışbükey olan tablet haplardır şeklinde verilir. 100 mg nitrofurantion içermekte ve 30 tabletlik ambalajı ile satılmaktadır. Antibiyotiktir ve idrar torbası ile idrar yolunun diğer bölümünde görülen enfeksiyonların önlenmesinde ve tedavi edilmesinde kullanılan ilaçtır. Doktor önerisi ile kullanılmalıdır. Mevcut olan sorunun teşhis edilmesinden sonra doktor ya da eczacı öne

Piyeloseptyl Niçin Kullanılır?

Piyeloseptyl Niçin Kullanılır?

Piyeloseptyl niçin kullanılır sorusunun yanıtı da veriyoruz. Doktor önerisi olması halinde kullanılacak olan bu ilacın kullanım amacı idrar torbası ve idrar yolunda olan enfeksiyonların giderilmesi içindir. Tamamen enfeksiyonun önlenmesinde ve tedavisinde kullanılır. İdrar yolunca ve idrar torbasında rahatlama sağlar. Ağrı ya da buna benzer, kaşıntı sorunlarının azalması konusunda son derece etkili olacaktır. Enfeksiyonu ortadan kaldıracaktır.

Piyeloseptyl Nasıl Kullanılmalı?

Piyeloseptyl nasıl kullanılmalı sorusunun yanıtına göre hareket ederek kullanmalısınız. Uygun kullanım, doz ve uygulama süresi olarak doktor önerisine göre hareket etmek gerekiyor. Kullanımın önerilen şekli yiyecek içecek ile birlikte tüketilmesidir. Süt önerilen kullanım şeklidir. Mide ve bağırsak bölgesindeki tahrişi azaltmak açısından bu şekilde kullanmak gerekiyor. Doktorunuzun ayrıca bir tavsiyesi olmaması halinde bu şekilde kullanmalısınız.

Erişkinlerde Piyeloseptyl kullanımı;

Enfeksiyon tedavisinde yetişkinler 7 gün boyunca günde 4 kez 50 mg ya da 100 mg kullanılmalıdır. 

İlave enfeksiyonun önlenmesinde; yatmadan önce bir tane 50 mg tablet kullanılmalıdır. Maksimum ise 100 mg olmalıdır.

Cerrahi işlem boyunca enfeksiyonların önlenmesinde ise ameliyatın yapılacağı gün ile ameliyattan sonraki 3 gün boyunca 4 kez bir tane 50 mg tablet kullanılması gerekiyor.

Piyeloseptyl nasıl kullanılır sorusunun yanıtını uygulama yolu ve metodu olarak açıklama gerekirse ağız yolu ile kullanım gerekiyor. Tabletten yeterli miktarda sıvı örnek olarak bir bardak su ya da süt ile büyün olarak almanız önerilir.

Çocuklarda Piyeloseptyl kullanımı;

Çocuklarda olan kullanım 3 aylığın üzerindeki bebekler için kullanılabilir. Doz çocuğun ağırlığına göre ayarlanır ve bu doz doktor tarafından belirlenecektir. Doz çocuğun ağırlığına göre ayarlanacak olduğundan doktor tarafından alınan bilgiye göre hareket etmek gerekiyor. 3 aylıktan küçük olan bebeklere piyeloseptyl verilmez.

Yaşlılarda kullanım;

Böbrek bozukluğu olmaması durumunda normal yetişkin için geçerli olan dozun aynısının kullanılmasında herhangi bir problem yoktur.  

Özel durumlarda kullanım;

Böbrek yetmezliği durumunda fonksiyon bozuk olan hastalarda kullanılmamalıdır. Uzun süreli ya da baskılayıcı tedavide etkili olabilen en düşük doz kullanılmalıdır.

Piyeloseptyl Kullananlar Nelere Dikkat Etmelidir?

Piyeloseptyl kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler nedir? Hangi durumlarda dikkatli bir şekilde hareket etmek gerekiyor? İlk olarak şeker hastası olanların, ciddi güçsüzlüğe neden olan hastalıkları olanların doktor kontrolünde kullanması gerekiyor. Doz ve kullanım süresi konusunda da uzman desteği almak gerekiyor.

Dikkat etmeniz gerekenler;

 • Ana madde ya da yardımcı maddelerden birine alerjiniz varsa dikkatli olunuz. Kaşınma, kızarıklık, nefes almada güçlük olabilir.
 • 3 aylığın altındaki bebeklerde kullanımda dikkatli olunmalıdır.
 • Böbreklerin çalışmasında ciddi şekilde bir sorun varsa kullanımda dikkatli olunmalıdır.
 • Porfiri adında kan hastalığınız varsa.
 • Düşünülen ya da bilinen G6PD enzim eksikliği olan bebeğin emzirilmesi halinde dikkatli kullanılması son derece önemlidir.
 • Kansızlık
 • Güçsüzlük, zor nefes alma
 • B vitamini eksikliği olanlar
 • Alerjik reaksiyon geçmişi olanları

Yukarıda verilen durumlar sinirsel hasara bağlı olarak dokunma duyusunda değişiklik, uyuşmaya yol açabilir. Bu yan etkinin görülme ihtimali olduğundan kullanırken dikkat etmek gerekiyor. Verilen bilgilendirmeler kapsamında kullanım durumu öncesinde doktordan ya da eczacıdan bilgi alarak ona göre kullanım süresi ve dozu belirlenmelidir.

Piyeloseptyl Kullananlar Nelere Dikkat Etmelidir?

Kimler Piyeloseptyl Kullanmamalıdır?

Piyeloseptyl kullanımı nasıl olmalı? Yiyecek ve içecek ile birlikte tüketim öneriliyor. İlacı yiyecekler ile ya da sütle birlikte alınması durumunda mide rahatsızlığının önlenmesi söz konusudur. Ayrıca ilacın emilimine de büyük ölçüde yardımcı olacaktır. Kullanılmaması gereken durumlar ve kullanmaması gereken kişiler için detaylar verilmiştir. Doktor önerisi, doktor bilgisi ile kullanım olması en doğrusu olacaktır.

Hamileler;

Hamile olan kişiler kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalıdır. Eczacınızdan alacağınız öneri ile ilacı kullanabilirsiniz. Aksi halde kullanım önerilmez. 

Emzirenler;

Emzirme durumunda ise ilacı kullanmadan doktor ya da eczacı ile konuşmanız gerekiyor. Aksi halde kullanımın önerilmemesi söz konusu.

3 aydan küçük bebekler;

Bebeklerin kesinlikle kullanmaması gerekiyor. 3 aydan küçük olan bebekler için kullanımı önerilmiyor olduğundan doktorunuza danışarak hareket etmeniz gerekiyor. Kimler piyeloseptyl kullanmamalıdır sorusunun yanıtı kapsamında hareket ederek, kullanması önerilmeyen kişilerin kesinlikle kullanmaması gerekiyor.

Piyeloseptyl Yan Etkileri Nelerdir?

İlaçlarda ortaya çıkabilecek yan etkiler var. İlaç kullanımının ardından yan etkileri gözlemleyerek, mevcut olan duruma göre ilacın kullanımına devam edip etmeyeceğinize karar vermeniz gerekiyor. piyeloseptyl yan etkileri nelerdir sorusunun yanıtını veriyoruz. Verilen durumların gözükmesi durumunda doktorunuza danışmak ya da direkt olarak kullanımı bırakmak son derece önemlidir.

Olası yan etkiler;

Ana madde ve yan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler görülebilir. Çoğu hafif olan yan etkiler, ilacı kullanmayı bıraktığınız anda kaybolacaktır. Aşağıda verilen durumların görülmesi halinde ilacı kullanmayı durdurup doktorunuz ile iletişime geçerek ilaç kullanımının yeniden gözden geçirilmesini talep etmelisiniz.

 • Ani hırıltı olması, nefes almada güçlük çekilmesi, göz kapaklarında – yüzde ya da dudaklarda şişme olması, döküntülerin olması, kaşıntının meydana gelmesi
 • Akciğerlerin bir hafta gibi kısa bir süre içinde etkileme söz konusu. Özellikle yaşlılarda görülen bu durum öksürmeye, nefes darlığına yol açabiliyor.
 • Sarılık olabilir. Karaciğer bozukluğuna bağlı olarak ciltte ve gözde akma olması
 • Omuriliğin dışındaki sinirler etkilenerek dokuma duyusunda ve kas kullanımında değişiklikler ortaya çıkabilir.
 • Ruh halinde büyük değişiklikler olabilir. Güçsüzlük, kafa karışıklığı, bulanık görme gibi durumlar ortaya çıkabilir.
 • Kafa içinde basınç artışının olması gibi durumlar söz konusu olabilir.

Ciddi etkiler olduğundan, eğer biri dahi sizde mevcutsa ilaç kullanımını bırakmanız gerekiyor. piyeloseptyl kullanılmaması gereken durumlar arasında yer aldığından, bu yan etkilerin görülmesi halinde hemen doktorunuz ile iletişime geçerek, ilaç kullanımını da bırakarak tedavinin başka bir ilaç ile devam etmesini sağlayabilirsiniz.

Piyeloseptyl Fiyatı

İlacı kullanmadan önce fiyatı konusunda da bilgi alabilirsiniz. Doktor önerisi ile almanız halinde, SGK tarafından ödemesi yapılması durumunda daha az tutarda ödeme yapacaksınız. Ancak bunun dışında direkt olarak eczaneden talep etmeniz halinde fiyat farklı olabilir. Eczanelerin sunmuş olduğu fiyat politikası ile ufak değişiklikler olabilir. Genel olarak fiyat konusunda net bilgi alabilirsiniz.

Piyeloseptyl fiyatı nedir sorusunun yanıtını veriyoruz. Yapılan incelemelerin sonunda 18 TL civarındadır. 30’lu tablet 15 TL’den satışta. Farklı fiyat aralıkları üzerinden satın almak istemeniz durumunda bilgi almakiçin tablet piyeloseptyl demeniz yeterlidir. Ardından fiyatı bildirip eczaneden satışını talep edebilirsiniz. 

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Hayat Ölümden Önce Bir Rüyadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Bizden Haberdar Ol