Pişmiş Yemek Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Pişmiş Yemek Dondurucuda Nasıl Saklanır? Yemek yaparken bazen tüketebileceğimizin üzerinde yemek yaparız. Durumlarda yemeklerin ziyan olmaması için uygun koşul..

Pişmiş Yemek Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Yemek yaparken bazen tüketebileceğimizin üzerinde yemek yaparız. Durumlarda yemeklerin ziyan olmaması için uygun koşullarda saklamamız gerekir.

Gerçekleştireceğimiz saklama koşulları ilerleyen dönemlerde yemeklerimizi Taze bir şekilde tüketmemizi sağlar. Her yemek farklı şekilde saklanır.

Pişmiş Yemekler Nasıl Saklanır?

Çorbalar; çorbalar en çok fazla gelen yemeklerden olmaktadır bu nedenden ötürü dökmek yerine dondurucuda saklayabilirsiniz.

Çorbalarımızı oda sıcaklığında bekletip soğuttuktan sonra saklama kabı içerisinde ağzı kapalı olacak buzdolabı poşetleri ile beraber kabın içerisinde yerleştirerek saklayabilirsiniz.

Bu şekilde çorbayı uzun dönem taze tutmak mümkün olacaktır. Çorbayı cam bir kavanozun içerisine yerleştirdikten sonra da dondurucuda saklayabilirsiniz.

Cam kavanozun içerisine çorbayı dörtlükten sonra ağızda hava almayacak şekilde kapatıp buzdolabına yerleştirmeniz yaklaşık 6 ay boyunca tüketmenizi imkan sağlar

Sulu yemekler: Hazırlanmış olan yiyeceklerin bozulma sureleri ortalama 4 gün olmaktadır. Bu süre zarfı içerisinde tüketilmeyen yiyecekleri saklamak için buzdolabının dondurucu kısmını kullanabilir.

Torbalı Arda olduğu gibi düzgün bir saklama kabı ya da cam konservesi kullanılarak yiyeceklerinizi buzdolabının dondurucu bölümünde muhafaza etme şansınız bulunuyor. Et yemeklerini saklamaya çalışıyorsanız dondurucu çok uygun olmayacaktır.

Et yemeklerinin 48 saat içerisinde tüketilmesi oldukça önemlidir. Aksi takdirde üreteceklerini bakterilerden dolayı zararlı hale gelebilirler.

Et yemekleri haricinde tüm yemeklerinizi formalarda olduğu gibi saklama kapları içerisinde dondurucunun da bekletebilirsiniz.

Dondurucuya koyacağınız yiyecekleri pişirirken içerisinde baharat koymaktan kaçınmanız önemlidir. Çünkü dondurucudan çıkarıldıktan sonra içerisindeki baharatlar daha keskin bir tat verecektir.

Köfte ızgara ve kızartma gibi yiyeceklerin dondurucuda saklanma koşulları da çorba ve sulu yemekler de olduğu gibi yine aynı şekilde işlemektedir.

Kaplanın içerisine yerleştirdikten sonra dondurucuya kaldırırsınız ve istediğiniz zaman çıkartıp dibine birazcık su ekleyerek pişirebilirsiniz.

Su oranını kullanacağınız yemeğe göre değişiklik gösterecek. Pilavlar: Pilav saklamak dondurucuda son derece kullanılan bir yöntemdir.

Pilavı tekrar dondurucudan çıkarttıktan sonra içerisine az bir su ilave ederek pişirebilirsiniz ya da buharlama yöntemi ile pişirebiliriz. Az bir miktar yağ atarak ilk günkü gibi taze halde tekrar kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap