Pişmiş Yemeği Buzdolabında Saklama Koşulları Nelerdir?

Pişmiş Yemeği Buzdolabında Saklama Koşulları Nelerdir? Buzdolabında saklamaya devam ettiğimiz yiyeceklerin listesi her geçen gün kabarıyor. Buzluk dışında buzdolabının alt bölmelerinde de meyveler, sebzeler, bozulma ihtimali olan yiyecekler ve pişirdiğimiz yemekler bulunabiliyor.

Tabii ki pişirilen yemeğin porsiyonunun belirli oranlarda tutulması bu sorunu direkt olarak ortadan kaldırabilir. Fakat her gün yemek yapma zahmetine girmemek istiyorsanız buzdolabına pişen yemeği atmak gayet mantıklı bir hareket olacaktır.

Tabii ki bu koşularda bazı detayları önemsemek zorundasınız. Özellikle son dönemlerde pişirdiğiniz yemek artıyorsa daha sonra tüketmek için buzdolabına atmanın bazı yeni yolları var.

Eskiden direkt olarak tencereyle koymak yaygındı. Şimdilerde ise bu tamamıyla ortadan kalktı diyebiliriz. Dezavantajları olduğu için bu şekilde yapılmayarak daha doğru bir saklama koşulu sağlanabildiğini görüyoruz.

Pişmiş Yemeği Buzdolabına Nasıl Atmalıyız?

Çoğu yemeğin buzdolabında durabileceği maksimum süre birbirine yakındır. Pişmiş yemeği tüketmek için  uzmanlara göre birkaç günü geçirmemek en doğrusu olacaktır.

Fakat eskiye kıyasla gerçekten daha sağlıklı koşullarda yemeklerin saklanabildiğini vurgulamalıyız. Tencereyle konulduğunda yemeklerin havayla teması kesilmiyordu. Dolayısıyla hem daha kısa sürede bozulması mümkün oluyor hem de dolabın için yemeğin kokusuyla harmanlanıyordu.

Şimdilerde ise tam tersini söylemek mümkün hale geliyor. Çünkü buzdolabına atılan pişmiş yemeklere dikkat ettiğimizde özel kaplarla koyulduğu göze çarpıyor. Bu özel kaplar kapağı olan bir kavanoz ya da cam kap bile olabilir.

Hızlı bir biçimde dolaba atmak istiyorsanız yemeğin kolayca dökülebileceği cam bir kap bulmanızı tavsiye edebiliriz. Bu sayede hem tencereden aktarım hem de sonrasında tekrardan kullanma aşaması pratik olacaktır.

Üstelik kapağını sıkıca kapattığınızda havayla teması biteceğinden dolayı daha uzun süre dayanabilmesi mümkün hale gelecek. Ek olarak hiçbir koku sızıntısı olmayacak ve diğer raflara ya da yiyeceklere yemek sıçramayacak.

Buzdolabında yemekleri depolarken cam içerisine koymaya özen göstermeniz önem arz ediyor. Eğer çorba ise cam kavanoz bile işinizi fazlasıyla görecektir. Dolaba atacağınız yemek sulu yemek çeşitlerinden birisiyse daha uzunlamasına olan bir kap tercih etmelisiniz.

Ayrıca dolapta sulu yemek saklayabilmenin püf noktalarından birisi buzdolabı poşetidir. Buzdolabı poşetini önce derin kabın içerisine yerleştiriyoruz. Ardından yemeği kaba boşaltıyoruz. Aslında poşetin içerisine dolmuş oluyor. Normal şartlarda sulu kısmı tam anlamıyla dayanıklı olmamasına rağmen bu teknikle daha uzun süre tazeliğini koruyabilmektedir.

Eğer buzdolabı değil buzluğa atmak istiyorsanız yiyeceklerin derin dondurucuda kalabilecekleri maksimum süreleri bilmeniz gerek. Ayrıca buzluğa atmadan evvel poşetinin üzerine tarih yazmanız sizin için faydalı olacaktır.

Ek olarak katı parçalara sahip pişmiş yemekler, meyveler ya da sebzeler söz konusu ise bunları kap yerine buzdolabı poşetine alabiliyorsunuz. Yalnızca ağzı kilitlenebilir poşetleri tercih etmeniz büyük kolaylık sağlayacaktır. Ayrıca saklama koşulları açısından da avantaj yaratacağından şüphe yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap