Pirinç Sirkesi Yemeklerde Nasıl Kullanılır? Faydaları, Zararları ve Kalorisi

Pirinç sirkesi en lezzetli turşu yapımı için kullanılır. Kalp sağlığına iyi gelen faydaları vardır. Düşük kalorilidir ama fazlası zararlıdır.

Pirinç Sirkesi

Pirinç sirkesi, pirinçten fermente edilerek yapılan bir tür sirkedir. Yapısı ince, tadı hafif tatlıdır.  Daha çok sebze turşusu, suşi pilavı, lahana salatası ve çeşitli salata sosları gibi Asya yemeklerinde kullanılan temel malzemelerdendir.

Peki pirinç sirkesi nasıl hazırlanır? İlk olarak pirinçteki şekerler alkole dönüştürülür, yani bir nevi pirinç şarabı yapılır.

Ardından bakteri yüklenerek ikinci bir fermantasyon işlemi yapılır ve sirke olarak bildiğimiz bir çeşit aside dönüştürülür. Bu sebeple bu sirkeler pirinç şarabı sirkesi olarak da bilinir. Sonuç olarak, üzüm sirkesi veya beyaz sirkeden çok daha asidik bir yapı elde edilir.  

Yapıldığı pirincin çeşidine göre sirkenin de farklı çeşitleri vardır. Bunlar kahverengi pirinç sirkesi, kırmızı ve beyaz pirinç sirkeleridir.

Pirinç Sirkesi Nasıl Saklanır?

Pirinç sirkesi de balzamik veya diğer sirke türlerini sakladığımız gibi saklanır. Cam şişedeki sirkeyi, ışık ve ısı kaynaklarından uzak olan, serin ve karanlık bir yerde saklamak gerekmektedir. Eğer kileriniz varsa kilerde gönül rahatlığıyla saklayabilirsiniz. Yoksa mutfak dolaplarında da saklanabilir.

Peki pirinç sirkesi yerine alternatif olarak ne kullanılır? Beyaz şarap sirkesi alternatif olarak kullanılabilecek ürünlerdendir.

Yalnızca tadı pirinç sirkesi kadar tatlı olmadığından bir parça şeker ilavesi ile kullanmakta fayda vardır. Elma sirkesi iyi bir ikame üründür. Ancak hafifte olsa elma aroması geleceğinden turşu ve benzeri işlemler için elverişli olmayabilir.

Şeri sirkesi, limon suyu, baharatlı pirinç sirkesi ve şampanya sirkesi, pirinç sirkesi alternatif ürünleri arasındadır. Asitli içerikleri ile benzer şekilde salata soslarında, sebze sotelerinde, suşi ve pilavlarda kullanılabilir.

Pirinç Sirkesi Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Eğer Asya mutfağına meraklıysanız, bu tür yemeklerde sık sık kullanıldığını gözlemlemişsinizdir. Yemekte asit ve tatlılık istenen her yerde pirinç sirkesi kullanılabilir. Peki pirinç sirkesi nasıl kullanılır?

Yemek pişirme teknikleri arasında mantolama terimini duymuşsunuzdur. Herhangi bir mantolama işlemi yaparken pirinç sirkesi ekleyebilirsiniz. Ayrıca susam yağı, soya sosu ve zencefil gibi diğer Asya malzemeleriyle birleştirerek daha güçlü bir tad elde edebilirsiniz.

Pirinç sirkesi kullanarak sebzelerden turşu yapabilirsiniz. Örneğin; salatalık, biber veya karnabahar turşusu yapabilirsiniz.

Eğer bir salataya Asya dokunuşu yapmak istiyorsanız, herhangi bir salata için pirinç sirkesi kullanabilirsiniz. Bu işe yarayacaktır. Peki pirinç sirkesi hangi yemeklerde kullanılır?

Güzel bir suşi yapmanın ilk adımı güzel bir pilav yapmaktan geçer. Pirinç sirkesi ile lezzetli bir suşi pilavı yapmak mümkündür.

Eğer klasik yemekleri kişiselleştirmek isterseniz, pirinç sirkesi ile yapacağınız tatlı, ekşi, baharatlı Asya soslarını deneyebilirsiniz. Ayrıca patates ve diğer sebze kızartmalarını daha lezzetli hale getirmenin yöntemi ise pirinç sirkesidir. Böylece daha keskin bir tat elde etmek mümkün olacaktır.

Pirinç Sirkesi Faydaları

Pirinç sirkesi yemeklere farklı bir lezzet katar, ancak aynı zamanda birçok sağlık faydası da vardır. Pirinç sirkesi yararları maddeler halinde yazının devamında yer almaktadır.

1. Sindirim sistemine iyi gelir.

Pirinç sirkesinin içerisinde bol miktarda bulunan asetik asit, hem sindirim sağlığınız için çok faydalıdır hem de tükettiğiniz tüm gıdalardan daha fazla besin maddesini vücudunuza almanızı sağlar. Böylece vücudunuza daha fazla protein, mineral ve vitamin sağlamış olursunuz.

2. Çok etkili bir antiseptiktir.

Pirinç sirkesi, antiseptik ilaç yapımında kullanılan bir üründür. Bakterilerin zararlı etkilerini ortadan kaldırmak ve sağlıksız durumu tedavi etmek için kullanılabilirler.

3. Karaciğer için tonik vazifesi görür.

Pirinç sirkesinin faydaları arasında insan karaciğeri için koruyucu olması da yer almaktadır. Yapılan araştırmalara göre pirinç sirkesi, karaciğer tümörlerinin başlangıcını engelleme potansiyeline sahiptir.

4. Bağışıklığı Güçlendirir

Bağışıklık sistemi için pirinç sirkesi ne işe yarar? Pirinç sirkesi temel amino asitleri içermesi sebebiyle mutlak sağlığa ulaşmanıza yardım eder. Bu amino asitler, vücuttaki zararlı etkileri olan mikroorganizmalarla savaşarak bağışıklık sistemini desteklerler.  

5. Kalp Sağlığını İyileştirir

Vücutta peroksit oluşumu ile kan damarlarının duvarlarında kolesterol birikir. Bu da kalp damar hastalıklarına yol açmaktadır.

Pirinç sirkesi vücudunuzdaki bu yağlı peroksit oluşumunu önlemeye yardımcı olur. Böylece, uzun vadede, günlük öğünlerde pirinç sirkesinden birkaç çay kaşığı kullanmak kalp sağlığına büyük fayda sağlar.

6. Kilo kontrolü sağlamaya yardımcı olur.

Fazla kilolardan kurtulmak isteyenler için, yiyeceklerle birlikte pirinç sirkesi tüketmek oldukça faydalıdır. Yapılan araştırmalar, vücuttaki aşırı flabin yok edilmesine yardımcı olduğunu göstermiştir.

7. Parlak bir cildin altın anahtarıdır.

Pirinç sirkesi cilde faydaları yaygın olarak bilinmezler. Pirinç sirkesi cilt toniği olarak kullanılabilir. Bu da cilde pek çok fayda sağlar. Cildi temizler, arındırır ve cilde doğal bir ışıltı verir.

Pirinç Sirkesi Nelere İyi Gelir?

Pirinç sirkesinin içerisinde bir miktar amino asit bulunur. Amino asitler kandaki laktik asit oluşumuyla etkili bir şekilde savaşırlar. Laktik asit oluşumu sinirlilik haline ve yorgunluğa neden olur. Böylece pirinç sirkesi, gün boyunca zinde ve enerjik tutar.

Yorgunluğa iyi gelmesi pirinç sirkesi yararları arasında en bilinenlerindendir. Öyle ki spor sonrası bazı sporcular kaslarındaki laktik asit miktarını azaltmak için pirinç sirkesinden faydalanırlar.

Pirinç Sirkesi İçindeki Vitaminler

Bir çorba kaşığı pirinç sirkesi içerisinde 1 gramdan az protein, 1 gramdan az karbonhidrat, 1 gramdan az lif ve 1 gramdan az şeker bulunur.

Ayrıca pirinç sirkesi içerisinde Potasyum, Magnezyum, Kalsiyum ve Fosfor gibi mineraller bulunur. B grubu vitaminleri gibi pirinç içindeki vitaminler, pirinç sirkesinde bulunmamaktadır.

Sirke aynı zamanda çok iyi bir antioksidandır. Yapısı kalın olan sirkeler, daha az rafine oldukları için genellikle antioksidanlar açısından pirinç sirkesi gibi hafif sirkelere göre daha zengindirler. Pirinç sirkesi, hücrelerdeki çeşitli zararı azaltmaya yardımcı olabilecek antioksidanlar yönünden özellikle zengindir.

Pirinç Sirkesi Kalorisi

Pirinç sirkesinin insan sağlığına faydası açısından ne kadar zengin bir içeriğe sahip olduğundan bahsettik ancak pirinç sirkesi kalori bakımından bu kadar zengin değildir.

Pirinç sirkesinin kayda değer bir kalorisi yoktur. Zaten genellikle yemekleri tatlandırmak için, 1 tatlı kaşığı gibi küçük miktarlarda kullanılır ve 1 tatlı kaşığı pirinç sirkesinin kalorisi 0 olarak hesaplanmıştır.  

Pirinç Sirkesi Zararları

Çoğu sirke gibi pirinç sirkesi de %4-5 oranında asetik asit içerir. Asetik asidin dişlere zarar verdiği bilinmektedir. Asit, minerallere bağlanarak diğer maddeleri çözer. Bu etki zamanla dişlerin büyük ölçüde zayıflamasına yol açar.

Fazla tüketilmesi halinde de pirinç sirkesinin zararları olduğu gözlenmiştir. Örneğin midede yanmaya sebep olmaktadır. Ayrıca hamilelerde çeşitli alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Bu nedenle miktarını doğru ayarlamak gerekmektedir.

Pirinç sirkesinin bakterilerin zararlı etkilerinden korunmak noktasında faydalı olduğunu söylemiştik. Ancak açık ve iltihaplı yaraya direkt olarak uygulanması halinde hücrelerin ölmesine ve damarların zarar görmesine sebebiyet vermektedir.

Yapılan araştırmalara göre, fazla miktarda pirinç sirkesini uzun vadede tüketmek kemik erimesine yol açmaktadır.

Özellikle çocuklarda kullanımı noktasında dikkatli olmak gerekir. Çocukların mideleri yetişkinlere göre daha hassas olduğundan fazla miktarda tüketilmesi halinde çocukların midelerinde bazı tahribatlara yol açabilir.

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap