Piraye İsminin Anlamı

Piraye İsminin Anlamı Nedir?

Piraye ismi kız çocukları için verilen isimlerden bir tanesidir. Farsça kökenli bir isim olan Piraye’nin birden çok anlamı bulunmaktadır. Piraye isminin anlamı nedir diye sorulduğunda karşımıza çıkacak anlamlar, Kavak ağacı, asma, değerli süs, ziynet, süs anlamlarıdır. Bu isim Kuranı Kerim’de geçmemektedir. Ancak Piraye ismi caiz mi sorusunun cevabı olumludur. Anlam olarak olumsuzu çağrıştırmadığından bu ismi gönül rahatlığıyla çocuğunuza verebilirsiniz.

Piraye’nin muhtevası sanatsal bir isim olarak kullanılmasından gelmektedir. Ünlü Türk şair Nazım Hikmet’in eserlerinde de geçen Piraye, Nazım Hikmet’in eşinin adıdır. Edebiyat dünyasında çapkın bir isim olarak bilinen Nazım Hikmet Piraye’yi çok daha farklı bir yere konumlandırmıştır. Hangi hanımefendiyle münasebeti olursa olsun dönüş her zaman Piraye’ye olmuştur.

Böylesi bağlayıcı ve efsunlu olan Piraye’nin yaşam hikayesi romanlarda da kullanılmıştır. Türk Edebiyatının yine saygın isimlerinden olan Canan TAN Piraye isminde bir roman yazmıştır. Yazılan bu romanda baş karakter farklı olsa da olay örgüsü Piraye’ye çok benzemektedir. Biyografi niteliği taşıyan bu romanda Piraye’nin hayat hikayesinden esinlenmeler yer almaktadır. Bu sebeple Piraye ismi genellikle edebiyatçıların teşbihlerinde sıklıkla kullandığı bir karakter olarak akıllara kazınmıştır. Nahif ve fonetik olarak yumuşak bir isim arıyorsanız çocuğunuza bu ismi verebilirsiniz.

Edebiyat camiası için çok popüler olan Piraye isminin TDK anlamı asma, değerli süs/ziynet olarak geçmektedir. Türkiye genelinde toplam 390 kişi Piraye ismini kullanmıştır. Bu ismin en çok kullanıldığı yer ise 141 kişi ile İstanbul olmuştur. 390 kişinin Piraye ismini kullanmasıyla beraber Türkiye’de bu ismin kullanım sırası 4079’tur. Türkiye’de 4079. En çok kullanılan isim olarak kayıtlara geçmiş ve son yıllarda da popüleritesi artmıştır. Son bir senede kullanım sıklığı 92 kişiyle beraber artış göstermiştir.

Piraye isminin kişilik analizi ise edebiyat dünyasında tanınırlığı arttıkça detaylı şekilde yapılır olmuştur. Buna göre bu isme sahip kişiler işkolik olarak bilinmektedir. Eğlenmek, boş zaman geçirmekten ziyade çalışmaktan keyif alan kişilerdir. Onları besleyen yegane şey çalışmaktır ve  bu durum onları motive etmektedir. Kuralları olan ve bu kurallardan taviz vermeyen kişiliklerdir. Bu sebeple girdikleri ortama hemen uyum sağlama konusunda başarılı değillerdir. Girdikleri her ortamda önce derinlemesine analiz yaparlar. Yaptıkları analiz sonucunda bir ortama dahil olurlar ya da olmazlar. Aşırı ilgiden hoşlanmayan bu kişiler hayatı ya hep ya hiç olarak yaşar. Belirsizlikleri sevmezler.

Piraye isminine sahip olan kişilerin en belirgin fiziksel özelliği ellerinin ince olmasıdır. İnce ve kemikli bir yapıya sahip olan bu kişilerin piyano çalma konusunda üstün meziyetleri vardır. Koyu renkli dudak yapısına sahip olan bu kişilerin üst dudağı alt dudağına göre daha incedir. Gülümsedikleri zaman bu sayede üst dişleri daha nizami görünmektedir. Ses tonları ise ince olmalarına rağmen cümle vurguları oldukça güçlüdür.

Her harfin kendine has bir titreşimi ve etki alanı bulunmaktadır. Bu sebeple Piraye isminin harf analizi yapılırken bu duruma dikkat edilmiştir. Buna göre,

P harfi kendinden emin, dik başlı olmayı,

İ harfi hassas ve duygularıyla hareket eden biri olmayı

R harfi tereddütlü ruh halinde olmayı

A harfi fevri ve atak biri olmayı

Y harfi geçmişteki hatalarından çok ders çıkarmayı

E harfi ise mücadeleci biri olmayı çağrıştırmaktadır.

Piraye ismine sahip ünlüler için de en bilinir olanı Nazım Hikmetin eşi Piraye’dir. Bunun dışında ise Piraye karakter olarak kitaplara konu olmuştur. Piraye isminin numeroloji sayısı ise 88’dir. Bu değer harflerin alfabe içinde bulunduğu sıranın sayısal değerinin hesaplanması ile elde edilmiştir. Piraye ismini doğrudan kullanmak istemiyorsanız Piraye ismine benzer isimler tercih edebilirsiniz. Harf ve hece sayısı baz alındığında  bu isme benzer isimler Gaye, Kifayeve Piruz’dur.

piraye-isminin-anlami-44239
Piraye İsminin Anlamı

Piraye isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 4 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Kavak Ağacı; Asma
  • 2 – Değerli Süs.
  • 3 – Ziynet
  • 4 – Zinet, süs

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Farsça
Söylenişi: pira:ye
Kuran ‘da geçmiyor.

Piraye ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Piraye ismini kullanan 390 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Piraye ismini kullanan 141 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Piraye ismini kullanan 26 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Piraye ismini kullanan 21 kişi bulunmaktadır.

Piraye isminin Türkiye sıralaması

Piraye en çok kullanılan 4079. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 1790. isimdir.

Piraye ismini kullananların sayısı, son bir yılda 92 kişi artmıştır.

Piraye isminin Harf Analizi

Kişiye Piraye ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

P : Kendinden emin birini çağrıştırır,olabilir.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Y : Geçmişten iyi ders alan manası uyandırır,duruma göre konabilirse de olmaması daha iyidir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

Piraye İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Piraye ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Piraye isminin anlamını gözden geçirin!

Piraye İsminin Numerolojisi

Piraye isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

P: yirmi
İ: on iki
R: yirmi bir
A: bir
Y: yirmi sekiz
E: altı
TOPLAM: 88

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap