Pırasa Hangi Vitaminleri İçerir?

Allium porrum ailesinden olan pırasa sarımsak ve soğanın akrabasıdır. Kış aylarında pazar tezgahlarında yerini alan pırasa tüketilen bir bitkidir. Pırasa uzman..

Allium porrum ailesinden olan pırasa sarımsak ve soğanın akrabasıdır.

Kış aylarında pazar tezgahlarında yerini alan pırasa tüketilen bir bitkidir. Pırasa uzmanların önerdiği sağlığa faydalı bir sebzedir. Ayrıca diyet yapıyorsanız 1 adet pırasanın sadece 50 kalori olduğunu unutmayın.

Sağlık bizim için her şey den önce gelmelidir. Bunun için tükettiğimiz gıdalara dikkat etmeliyiz. Vitamin bakımından zengin sebzelerden biriside pırasadır.

Zambakgiller familyasından biri olan pırasa kış sebzesidir. Kök ve gövdesi toprağın alt kısmındadır. Hemen hemen yılın her mevsiminde de yetiştirilmektedir.

Yaprakları kullanılan bir bitkidir, fakat yapraklarının olduğu kadar sap kısmının da önemi vardır. Yaprakları toprak üzerinde şerit görünümündedir. Çiçekleri sapın tepesinde bulunur.

 Pırasa Hangi Vitaminleri İçerir?

Soğanı uzun ve göbeklidir. Pırasa vitamin bakımından oldukça zengindir. Pırasa hangi vitaminleri içerir bilmiyorsanız işte şimdi sizinle paylaşıyoruz. Pırasa içerisinde A, B, C, K vitaminlerini özellikle B6 vitaminlerini barındırır.

K vitamini bakımından oldukça zengindir diğer sebzelere göre pırasanın içerisinde daha çok bulunur.

100 gram pırasanın günlük K vitamininin yüzde 172 si karşılar. K vitamini kemik hastalığı için kritik bir öneme sahip olan osteocalcin proteini aktive eder. Kemik ve doku gelişiminde katıda bulunmaktadır.

Bu vitaminlerin dışında minerallerde içerir. İçerisinde barındırdığı mineraller demir, bakır, manganez, kalsiyum, kuersetin, zeaksantin ve lureindir. Ayrıca piridpksin, folik asit, niasin, riboflavin, tiamin gibi önemli vitaminleri içerisinde barındırmaktadır.

Tek dezavantajı yüksek oranda sodyum içermesidir.

Bu şifalı bitkide yüksek oranda lif bulunmaktadır. Bildiğimiz üzere lif kabızlığı önler, sindirim sistemini rahatlatır ve hazmı kolaylaştırır. Solunum sistemi için faydalıdır. Kan dolaşımını düzenler ve kolesterolün dengelenmesinde yardımcı etkendir.

Damar sertliği gibi rahatsızlıklara yakalanma riskini azaltır. Sinüzit gibi rahatsızlıkların tedavisine yardımcı olur.

Anemi kansızlık türü hastalıklara iyi gelmesi pırasanın faydaları arasındadır. Güçlü bir antioksidan kaynağıdır, antioksidanlardan polifenol içerir.

Bu antioksidan vücudumuzdaki çeşitli kronik hastalıkların zeminini hazırlayan serbest radikallere karşı vücudumuzu korumakla görevlidir. Pırasa, bioaktif bir folat olan 5-methyltetrahydrofolate içerir.

Gebelik döneminde öne çıkar bir vitamin olmasının yanında kalp ve damar hastalıklarının önünü açan homosistein adli amino asidin seviyesini azaltmada büyük katkısı vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap