Pilav Yaparken Pirinci Suda Bekletmek Doğru Mu? Nedeni Nedir?

Aslında pilav yapmak kolay gibi görünmesine rağmen son derece zordur. Çünkü pilavı tutturmak herkesin harcı değildir. Bunu bilenler ise sabit tariflerden şaşmaz. Genellikle pek çok insan pilav yaparken lapa olmasından şikâyetçi olur. Çünkü istenilen pilav standardı pirinçlerin tane tane ayrık olmasıdır. Bu şekilde ağızda bıraktığı lezzet çok daha üst noktalara çıkabilmektedir.

Dolayısıyla pilavın tane tane olmasının en büyük nedenlerinden birisi pirinçle alakalı olmak zorundadır. Tabii ki pişirdiğiniz tencereden ocağın ne kadar açık olduğuna, koyduğunuz su miktarından pilavın buharına kadar onlarca farklı değişken bu sonucu etkileyebilir.

Bir bakıma pilav yaparken bunların hepsini düşünerek hareket etmek gerekir. Suda beklettiğimizde de pirincin bazı yönlerden daha iyi sonuçlar verdiğini söylemek mümkün. Ancak akıllara takılan bir soru olarak pirinci neden sürekli suda beklettiğimiz konusuna değineceğiz.

Pilav Yaparken Pirinci Suda Bekletmek Doğru Mu? Nedeni Nedir?
Pilav Yaparken Pirinci Suda Bekletmek Doğru Mu? Nedeni Nedir?

Pilav için Pirinç Neden Suda Bekletilir?

Pirinç pilavı yapmaya başlamadan önce hepimizin ilk yaptığı şey ölçüye bağlı kalarak pirinç ıslamaktır. Pirinç tariflerinde genellikle bardak ölçüsü hem su hem de pirinç için ayrı ayrı verilir.

Bazı tariflerde ikisi eşit iken bazılarında su daha fazla olabilir. Temel amaç pirinçleri bir süre suda beklettikten sonra en iyi sonucu almaktır. Tanelerine ayrılan, lezzetiyle büyüleyen ve kokusuyla masaya davet eden bir pilav yapabilmek.

Aslında pirinç ile bir yemek yapacağımız zaman su içerisinde bekletmemizin ilk amacı hijyenden geçiyor. Bildiğiniz üzere pirinç tarlalarında ciddi anlamda ilaçlamalar yapılıyor.

Bunlar hem böcekler için hem de çeşitli tarımsal faaliyetler için gerekli görülüyor. Bir dizi araştırmanın sonunda da bu ilaçlamalar pirinç üzerinde arsenik bulguların gözlemlenmesine sebep oluyor.

Yani bir tür zehir pirinç üzerinde yer edinebiliyor. Doğal olarak pişirmeden evvel suda bekletiyoruz ve arınmasını sağlıyoruz.

Bunun en büyük kaynağı ise tuz oluyor. Tuzlu suda bekledikten sonra tencereye alıyoruz. Hatta uzmanlar pirincin bir gün öncesinden ıslatılmasını ve 24 saat boyunca suda beklemesini daha sağlıklı buluyor.

Yine de yapmadan bir süre önce ıslatıldığında da etkin sonuçlar almak mümkün oluyor. Ayrıca ıslamak tek başına pirinç için yeterli bir arınma sağlamayabilir.

Isladığınız kabın içerisinden bir süzgeç yardımıyla pirinçleri aldıktan sonra musluğun altında da bol suyla yıkamanız önemli bir öneridir. Ayrıca pirinci pişirirken kullanılan su miktarı da arsenik gibi kimyasalların açığa çıkma olasılığını etkiliyor.

Örneğin yapılan deneylere göre su miktarı arttıkça arsenik bulgularının kaybolduğu gözlemleniyor. Uzmanlara göre en sağlıklı pilav yapma yöntemi pirinç miktarının beş katı su ile pişirmekten geçiyor. Ancak günümüzde birebir ölçek kullanımı daha yaygın olarak karşımıza çıkıyor. Çoğunlukla bire bir buçuk ya da bire iki gibi ölçüler revaçta gözüküyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap