Peynirin İyisi Nereden Belli Olur? Peynir Seçme Rehberi

Peynirin İyisi Nereden Belli Olur? Peynir Seçme Rehberi. Peynir gibi seçilerek alınan yiyeceklerde işin püf noktalarının bilinmesi çok önemlidir. Lezzetli olan ürünü satın almanın tek yolu budur diyebiliriz.

Aslında bu kadar fazla çeşidi bulunan besinlerde seçim yapmak gerçekten zorlaşabiliyor. Yine de sevdiğiniz peynir türünün ne olduğunu biliyorsanız mutlaka buna uygun olan seçimleri önemsemelisiniz. Ayrıca her peynir tipi için iyi seçimi yapmak farklı kıstaslara dikkat etmekle mümkün olur.

Yani bir bakıma damak tadınıza uygun olan peynirin en iyisini bulabilmeniz için bir takım temel bilgilere sahip olmanız gerek.

İçerisinde bulundurduğu protein ve yağ sayesinde vücudumuza pozitif etkiler yansıtan bir besindir. Ayrıca mineral ve vitamin yönünden mutlaka tüketilmesi önerilir. Özellikle kalsiyum deposu olması bu aşamada bir adım önde olmasını sağlıyor. Besin değerleri sebebiyle iyi peynir hem lezzet hem de sağlık verebiliyor.

Peynir Nasıl Seçilmeli, İyisi Nasıl Belli Olur?

Peynir Nasıl Seçilmeli, İyisi Nasıl Belli Olur?

Peynir seçeceğiniz zaman öncelikli olarak hangi tür alacağınızı belirlemiş olmanız gerek. Her peynirin kendisine özgü bir tadı ve yapısı vardır.

Bu koşullar altında da standart kalıpları uygulayarak tüm peynirleri seçebilmek imkânsız denilecek kadar zordur. Yine de bazı temel kıstaslardan söz etmekte fayda var.

  • Tadı

Peynirler kesinlikle ekşi bir tat vermezler. Tuz oranına bağlı olarak daha tuzlu ya da daha tatlı bir lezzet bırakabilirler.

Fakat ekşi bir tat ya da kokusunda hissettiğiniz bir ekşime peynirin bozuluyor olma ihtimalini ortaya çıkarır. Üstelik süt ürünlerinde bakterilerin çok hızlı üreyebiliyor olması bu süreci daha da riskli hale getirebilir.

  • Kokusu

Koksusunda ekşime olan peynirin kesinlikle alınmaması gerek. Bu aynı zamanda burnunuza hoş gelmeyen farklı bir koku olarak tanımlanabilir.

  • Rengi

Peynirler genellikle ana maddesi olan süt gibi bembeyaz bir renge sahiptir. İşlenmiş bir ürün olmasına rağmen beyazlığını kaybedecek bir etken maddesine sahip değildir.

Doğal olarak rengi aslında tazeliğini, lezzetini ve kalitesini belli edecektir. Griye çalan ya da daha kirli bir beyaz gibi görünen peynirler tercih edilmemelidir. Yağ oranına bağlı olarak çok hafif kreme çalan bir renk tonu normal karşılanabilir.

  • Kalıp

Peynir kalıpları farklı gramajlarda olduğundan dolayı boyutları birbirine göre değişkenlik gösterebilir. Ancak burada dikkat etmeniz gereken şey peynir kalıbının köşe kısımlarıdır. Eğer bir köşe kısmının tamamıyla ya da bir kısmının alındığını fark ederseniz küf tutmuş kısmı kesilmiş bir peyniri almak üzere olabilirsiniz.

  • Pastörize Peynir

Pastörize peynir marketlerde satılan ve belli bir raf ömrüyle piyasaya sürülen süt ürünleridir. Bu ürünlerin en önemli avantajı çok uzun süreler dayanabilmesidir.

Fakat doğallığını yitirmiştir. Doğal peynirden çok daha fazla raf ömrü vardır. İçerisinde bulunan kimyasal bileşenler bunu sağladıkları için katkı maddesinden ötürü tercih etmek kişisel kararınıza kalıyor.

  • Kaşar Peynir

Kaşar en sevilen peynir türlerinden birisidir. Halk arasında ise gerçek ile sahte arasındaki farkı anlamanın en kestirme yolu çakmak testidir.

Kaşar peynirden bir parça alın ve çakmağınızı üzerinde tutarak yakmaya çalışın. Kaşar peynir yanıyorsa peynirin hileli olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Gerçek ve doğal kaşar peynir ateş tutulduğunda yanmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap