Peynir Tabağı İçin En İyi Sunum Nasıl Hazırlanır? Yok Böylesi

Peynir Tabağı İçin En İyi Sunum Nasıl Hazırlanır?  Peynir halen daha ülkemizde en çok tüketilen kahvaltılık yiyecektir. Bu noktada dikkat çeken bir diğer detay ise peynir çeşitlerine olan düşkünlüğümüzdür.

Aslında yurtdışında çok moda olsa da ülkemizde son dönemlerde popüler olmaya başladı. Oysa bizler yıllardan beri hem beyaz peynir hem de kaşar peyniri çıkararak gerekli diğer malzemeler eşliğinde kahvaltı yapıyoruz.

Dolayısıyla özel bir tabak hazırlayabilmek için tüm imkânlara sahibiz. Şimdilerde popüler olması ise sunumların estetiğini en uç noktalara çıkardı.

Şık tabaklar hazırlanırken daha lezzetli bir kahvaltı için pek çok peynir çeşidini tüketmeye başladık. Ayrıca isim olarak peynir tabağı olsa da dekoratif anlamda da bir görselliğe sahip olması şart. Bunu ise genellikle yeşillikler, domates ve birkaç zeytin sağlıyor.

Peynir Tabağı Nasıl Hazırlanır?

Peynir tabakları büyük olduğundan dolayı kahvaltıda yediğimiz diğer malzemeleri de bu tabakla servis yapabiliyoruz.

Bu noktada peynir odak noktada olsa da bir nevi kahvaltı hazırlığı olarak düşünülebilir. Ancak kalabalık kahvaltı masalarında çok sayıda peynirin bir arada bulunduğu özel tabaklara rastlamanız son derece mümkündür.

Tabağın dekorunu çok iyi yapmanız gerekiyor. Bilhassa kahvaltı masasında en dikkat çeken nokta olacağından şüphe yok. Ayrıca peynir gibi sağlıklı besinleri tüm türleriyle tüketmek bizler için pozitif bir detaya dönüşüyor.

Bir peynir tabağının şık olması için iki çeşit zeytinin dahil edilmesi gerekiyor. Tabağın genellikle üst kısmına doğru hem yeşil hem de siyah zeytinler tabağa ekleniyor.

Biberler ise tam anlamıyla görsellik için bir sanat eserine dönüşüyor. Dilerseniz çizeceğiniz bir şekil için biberleri keserek koyabilirsiniz. Ancak kenarına doğru hiç kesilmeden koyulduğunda da harika bir görsel oluşturuyor.

Benzer bir detayı havuç ile salatalık için de söylemek mümkün. Genellikle kahvaltılık şeklinde uzun uzun salatalık doğramak daha mantıklıdır.

Yanına benzer kesimle havuç koymak ise tabağın renk skalasını genişletecektir. Farklı peynir türlerinden söz ettiğimiz için salatalık ve havuç dilimlerinin yanına mutlaka örgü peynir dahil etmeniz gerekiyor. Tamamlayıcı olarak mükemmel gözüktüğünü söylemeliyiz.

Favori peynirlerin tabağın hemen her noktasında görülebilmesi daha iştah açıcı bir görüntü yaratabilir. Bunun için genellikle kaşar peyniri kullanılıyor.

Herkesin sevdiği bir tat olduğu için standart hale gelmeye başladı. Yine de damak tadınıza bağlı olarak çeçil, dil peyniri, tulum peyniri ya da yöresel bir peynir tercih edilebilir.

Joker olarak isimlendirilen minik sos kaselerinden alarak bunların içerisine bal, reçel veya tahin pekmez koyabilirsiniz. Daha renkli bir peynir tabağı yapmanın en bariz yollarından birisidir. Tabakta peynirlerin altına gelecek şekilde dilim salam ve jambon kullanılması da hem lezzet uyumu hem de görsellik olarak önemlidir.

Eğer kahvaltı ederken olmazsa olmazınız yumurta ise yumurtalığınızı, baharat ya da kuruyemiş ise bunları da dahil ettikten sonra servise geçebilirsiniz. Yanında taze demlenmiş çay ya da sıkılmış portakal suyuyla muazzam bir kahvaltı sizleri bekliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap