Pelin Otu Yemeklerde Kullanılır mı? Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

pelin-otu-yemeklerde-kullanilir-mi-hangi-hastaliklara-iyi-gelir-8343

Pelin otu yemeklerde değil ama çay yapımında kullanılır. Sürekli içmek zehirlenmeye neden olur, ara vermek gerekir. Cinsel gücü artırmaya iyi gelir.

Pelin Otu

Pelin otu, 50 ile 120 santim boylarına kadar uzayabilen bileşikgiller familyasından olan beyaz ve gri karışımı renge sahip, bir bitkidir. Bu bitki çoğunlukla Karadeniz, Marmara ve Akdeniz bölgelerinde kendiliğinden yetişebilen bir bitki olmakla birlikte ekilmesi halinde ülkemizde farklı bölgelerde rahatlıkla yetiştirilebilir.

Papatya ailesinin bir türü olan pelin otu, dört mevsimin yaşandığı ülkemizde her bölgenin iklimine uygun ortamda yetiştirilebilen, 120 santimetreye kadar uzayabilen bir bitki türüdür. Eski zamanlarda içki üretiminde kullanılan, yaprakları çok ve parçalı olan pelin otu; insan sağlığına faydalı olan yönüyle birçok tıbbi tedavide ve bitkisel tedavide kullanılmaktadır.

Pelin otu nasıl saklanır?

Pelin otu nasıl saklanır sorusunun cevabı, bu bitkiyi kullanmak isteyen kişiler tarafından merak edilmektedir.

Pelin otunun faydalarından yararlanabilmek için olgunlaşmış pelin otu çiçekleri, toplanarak kurutulur ve kurutma işleminden sonra özel kutularda muhafaza edilerek saklanmalıdır. Ortalama 3 ile 10 yıl arasında yaşayan bu bitki türü, yaprakların üst kısmı hafif tüylerle kaplıdır.

Yaprakların alt tarafı gri renkli olan çok parçalı ve almaşık dizili yaprak şekli bulunur. Bitkinin kendisine has hoş bir kokusu ile de ilgi çekici niteliktedir.

Pelin otu muhafaza edilirken cam kavanoz içerisinde muhafaza edilmesi önerilir. Pelin otunun çiçekleri, açık sarı renkte olup; çiçeklerin yan tarafında silindirik şekle sahip meyveler oluşur.

Bu meyvelerin içerisinde ise minicik tohumlar yer alır. Tohumların etrafa yayılmasıyla çoğalan bu bitki, yabani olarak kendiliğinden yetişebilmektedir.

Yaprakları ve çiçekleri açmadan önce uygun bir şekilde toplanır ve nemsiz bir ortamda kurutulduktan sonra özel muhafaza kutularında tüketilmek üzere korunmalıdır. Pelin otu hasinilasyon gibi durumlara sebep olabilir.

Pelin Otu Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Pelin otu yemeklerde nasıl kullanılır sorusu ile ilgili olarak birçok faydalı özelliği bulunan pelin otu, farklı ülkelerde insanlar tarafından yemeklerde kullanılmakla birlikte çoğunlukla çay şeklinde tüketilir.

Pelin otu çayı hazırlanırken bir bardak sıcak su içerisine, yarım tatlı kaşığı pelin otu atılarak demlenmesi için yaklaşık 10 dakika beklenir.

Demleme işlemi tamamlandıktan sonra günde 1 bardak olmak suretiyle 3 hafta boyunca her gün içilebilir. 3 hafta boyunca içildikten sonra pelin otunun çayının tekrar içilebilmesi için 3 hafta ara verildikten sonra içilebilir.

Bunun nedeni ise pelin otunun içeriğindeki bileşenlerden dolayı bağımlılık yapması ve zehirlenmeye sebebiyet verebilmesidir. Pelin otu, çoğunlukla çay şeklinde tüketilir.

Pelin Otu Faydaları

Pelin otu faydaları saymakla bitmez ve zengin içeriği bakımından birçok hastalığın tedavisinde kullanılır. Pelin otunun birçok faydası içerisinde en önemli faydaları aşağıda belirtilmiştir.

·        Virüslere karşı etkili bir yapıya sahiptir.

·        Cinsel gücü artırır.

·        Kansere karşı etkili içeriğe sahiptir.

·        Mide asidini düzenleyici olarak kullanılabilmektedir.

·        Mide bulantısı ve kusmaları önler. Ayrıca mide zafiyeti ve mide ekşimesi problemlerinin çözümünde etkilidir.

·        Sindirim sisteminin düzenli bir şekilde çalışmasını sağlayarak bağırsakların, midenin, mesanenin ve karaciğerin çalışmasına yardımcı olur.

·        Pelin otundan elde edilen yağ, vücutta meydana gelen ağrıların dindirilmesinde etkilidir.

·        Bağırsak kurtlarını düşürür.

·        Bağırsaklarda oluşan iltihaplanmalar ve ishale karşı etkilidir.

·        Soğuk algınlığı için kullanılmakla birlikte bu otun merhemi ile ayak şişliklerinin giderilmesinde ve yüzdeki sivilcelerin tedavisinde kullanılır.

·        Mantarları yok edici, antibiyotik özellikli, safra artırıcı, krampları giderici, tonik etkisi, iltihapları önleyici ve sinirleri güçlendirici gibi sayısız faydaları vardır.

Pelin Otu Nelere İyi Gelir?

Pelin otu hakkında diğer önemli bir soru ise pelin otu nelere iyi gelir konusudur. Pelin otu, içerik bakımında bir miktar zehirli madde bulunması nedeniyle belirlenen ölçülerde kullanılmak şartıyla birçok faydası vardır.

Özellikle iştahsızlık ve hazımsızlık gibi problemi olanların bu sıkıntıların giderilmesinde etkili olmakla birlikte idrar söktürücü özelliği sayesinde idrar yolları enfeksiyonlarının iyileşmesinde, tedavi edici özelliğe sahiptir.

Bunun yanı sıra vücuda dinçlik kazandırmakla beraber enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde ve yüksek ateşin düşürülmesinde çok etkilidir. Yapılan araştırmalarda Pelin otunun, böbrek üstü bezlerinin çalışmasında faydalı olduğu ve vücudun bulaşıcı hastalıklara karşı direncini artırdığı tespit edilmiştir.

Sindirim sistemini hızlandırır, bağırsak salgısını arttırır, pankreas ve karaciğer gibi organların sağlıklı bir şekilde işlevini yerine getirmesine yardımcı olur.

Anemi, egzama, gastrit, mide üşütmesi, mide krampı, safra iltihaplanması, mide bulantıları, mide asidinin fazlalığı ve azlığı durumunda ortaya çıkan sorunların tedavisinde kullanılır.

Pelin Otu İçindeki Vitaminler

Pelin otu içindeki vitaminler bakımından zengin olması nedeniyle insan sağlığı açısından birçok fayda sağladığından yaygın olarak kullanılır. Eskiden içkilere acı bir tat vermesi nedeniyle kullanılırken 1908 yılından beri bu bitkinin ilişkilerde kullanılması yasaklanmıştır.

Pelin otunun bileşiminde uçucu yağ, absintin, Pinen ve flavon bulunur. Romatizma, gut, metabolizma bozukluğu, kan dolaşımının düzenlenmesinde, şişmanlık, şeker hastalığı, bulaşıcı hastalıklara karşı vücudun direncini arttırmak gibi sayısız faydaları vardır.

Pelin Otu Kalorisi

Genellikle çay şeklinde tüketilen pelin otu kalorisi bakımından düşük olması bu bitkinin metabolizmayı hızlandırması sebebi ile kilo vermek isteyenler için ideal bir tedavi edici özelliğe sahiptir.

Pelin otunun içerisinde thujone adı verilen toksin özelliğe sahip bir bileşen bulunur. Bu bileşenin gama aminobutirik asidi bloke ederek, insan beynini heyecanlandırdığı yapılan çalışmalarda tespit edilmiştir.

Pelin Otu Zararları

Pelin otu sayısız faydaları içerisinde belirlenen ölçülere uyulmadığı takdirde tüketilmesi halinde, insan vücuduna zarar verebilir.

Her bitkide olduğu gibi pelin otu kullanılırken belli ölçüler dahilinde ve miktarlarda kullanılması gerekir. Aksi takdirde belirlenen ölçüler aşılarak ve bilinçsizce tüketilmesi halinde insan sağlığına zarar verici duruma gelebilmektedir. Pelin otu zararları sıralanacak olursa

·        Pelin otu, emziren kadınlar veya hamile kadınlar tarafından kesinlikle kullanılmamalıdır. Çünkü pelin otu içeriğindeki bileşenler nedeniyle hamile kadınların düşük yapmasına sebep olur.

·        Epilepsi rahatsızlığı bulunan kişilerin bu otu tüketmemeleri gerekir. Çünkü pelin otu, epilepsi nöbetlerini tetikleyebilme özelliğine sahiptir.

·        Kontrolsüz tüketilmesi halinde işitme kaybına sebebiyet verebileceği gibi aynı zamanda deri döküntülerinin oluşmasına ve böbrek hastalıklarını tetikleyebilir.

·        Diğer bir yan etkisi ise halüsinasyon görmeye sebep olmasıdır.

·        Kalp hastalığı bulunan kişilerin kullandığı ilaçlar da varfarin maddesinin bulunduğu ilaçlar ile birlikte pelin otu çayının içilmesi halinde bağırsak kanamasına sebebiyet verebilir.

·        Kronik rahatsızlığı bulunan kişilerin bu bitkiyi tüketebilmesi için öncelikle uzman doktorlarının bilgisi dahilinde ve önerileri doğrultusunda kullanabilirler. Aksi takdirde bilinçsizce tüketilmesi halinde her bitkide olduğu gibi pelin otu bitkisinin de kullanılması, farklı rahatsızlıklara sebebiyet verebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap

close

Bizden Haberdar Ol