Pekmez Nasıl Saklanır?

pekmez-nasil-saklanir-34654

Ülkemizde çokça tüketilmekte olan pekmez bir türlü şurup olarak ta bilinmektedir. Üzüm, incir, keçiboynuzu ve benzeri olan tüm tatlı meyveler karıştırması sonu..

Ülkemizde çokça tüketilmekte olan pekmez bir türlü şurup olarak ta bilinmektedir. Üzüm, incir, keçiboynuzu ve benzeri olan tüm tatlı meyveler karıştırması sonucunda ortaya çıkartılan çok özel bir üründür.

Akışkan bir yapıda bulunduğu için pekmez kaynatıldığı takdirde içerisinde bakteri veya mantar gibi birçok mikroptan da tamamen arındırmış olmaktadır. Pekmez bu ve benzeri özelliklerinden ötürü uzun süre rahatlıkla muhafaza edilebilen tatlı şurubu olmaktadır.

Özellikle de tarihi verilere göre pekmez milattan önce birinci yüzyıldan beri kullanılmakta olan özel bir şurup olmaktadır. Uzun süre saklanabiliyor olması ve insanların ciddi anlamda fayda sağlıyor olması sürekli olarak tüketilmesinin en önemli sebepleri olarak gösterilmektedir.

Bu yıllardan beri pekmezin nasıl muhafaza edilmesi gerektiğine dair bir çok bilinen yöntemler bulunmaktadır bu yöntemlerin neler olduğuna dair şimdi bazı fikirler paylaşalım.

Pekmez son derece özel bir gıda olarak tüketilmektedir. Uzun yıllardan beri bir şurup olduğundan dolayı düzenli bir şekilde saklan olması gerekmektedir. Çünkü fazla sıcaklığa maruz kaldığı zaman pekmez hızlı bir şekilde şekerlerini işlemine uğrayacaktır ve bozulacaktır.

Pekmez elinizde buzdolabı yada içerisinde güneşin işe gitmeyecek serin dolaplarda çok rahat bir şekilde muhafaza edilebilir. Özellikle de sıcak geçen yaz aylarında beklerseniz muhafaza edebilmek için mutlaka buzdolabında saklama işlemi yapmanızı tavsiye etmekteyiz. Fakat buzdolabı pekmezi dolmasına sebebiyet vereceğinden ötürü birtakım problemler var diye çıkabilecektir.

Burada bahsetmiş olduğumuz donma işlemi pekmezin tamamen katı hale gelmesi anlamına gelmektedir çünkü normal bir buzdolabında zaten böyle bir durumun karşılaşılması çok nadir görülmektedir.

Fakat buzdolabında kalmakta olan pekmez soğudu için akışkan yapısı tamamen kaybedecektir ve sonrasında kuruyarak tatlı bir şekilde tüketilmeyen problemi ortaya çıkacaktır.

Böyle bir sorunla ortaya yaşamanız için sabit ısıda korunması son derece büyük önem teşkil etmektedir. Sağlıklı bir tüketim gerçekleşebilmesi için belirli bir serin ortamda saklanması daha büyük fayda sağlamış olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap