Pehlivan İsminin Anlamı

pehlivan-isminin-anlami-14194

Pehlivan İsminin Anlamı

Birçok aile, çocuklarına verdikleri isimlerden memnun olmak için detaylı çalışmalar içerisine girebilmektedir. Bu araştırmalar son dönemlerde internet üzerinde popüler bir şekilde yapılmıştır. Son dönemlerde Pehlivan ismi erkek çocuklar için tercih edilmektedir. Birçok kişi Pehlivan isminin anlamı nedir sorusuna cevap aramaktadır.

Pehlivan kelimesi, günümüz Türkçesinde bir karşılığı olan ve belirli kişiler için kullanılan bir sıfat olarak karşımıza çıkmaktadır. Öte yandan özellikle erkek çocukları için bu isim tercih edilmektedir. Kökenleri eski Türkçe ’den değil de Farsça dil ailesi içerisinden gelmektedir. Bu kökenler kültürlerimiz çakışması ile kendi dilimiz içerisinde bir şekilde yer almıştır. TDK’ya göre Pehlivan isminin anlamı, boylu kaslı ve iri yarı kimse olarak kullanılmıştır.

Pehlivan kelimesi aynı zamanda farklı yan anlamları beraberinde taşımaktadır. Bu anlamlar gündelik Türkçemiz içerisinde sıklıkla tercih edilmemektedir. Sıklıkla tercih edilmemesi de ebeveynleri bu isme yöneltmede ön plana çıkmaktadır çünkü saklı ve gizli kalmış isimler genellikle dikkat çekmektedir. Pehlivan kelimesi aynı zamanda raf ve bir şeylerin dizili olduğu yer adını almıştır. Bir diğer anlam ise günümüzde kendi kültürümüzde bulunan bir spor olan yağlı güreş sporcularına karşılık gelmektedir.

İsimlerin kişilere çeşitli kişilik özellikleri eklediği düşünülmektedir. İsimler, çocuklara konulduktan sonra kendi özelliklerini çocukların kişiliklerine yansıttığına inanmaktadırlar. Bu sebeple birçok insan çocuklarına isim tercihinden önce bu tarz özellikleri araştırmaktadır. Konu üzerinde uzman olan kişiler Pehlivan ismi analizi üzerinde çalışmalar yapmıştır.

Birçok kişi isimlerin getirdiği özellikleri insanların yansıttığına inanmaktadır. Bu inanç doğrultusunda ebeveynler çocuklarına isim seçimi yapmaktadırlar. Pehlivan ismini bu doğrultuda seçen kişiler, çeşitli özelliklerini düşünerek çocuklarına bu adı vermektedirler. Pehlivan isminin kişilik analizi sonucunda bazı özellikler ortaya çıkmıştır. Bu ismi taşıyan kişiler genellikle yiğit, cömert ve açıkgözlü olmaktadırlar.

Öte yandan bu isme sahip olan kişiler, hızlı parlayan ve tahammülsüz kişiler olabilmektedir. Bu tarz özellikler her ne kadar yüzde yüz bir şekilde kendini göstermesi olası değildir. Yapılan çalışmalar sonucunda bu özellikler genelleme yapılarak ortaya koyulmaktadır. Pehlivan ismini erkek çocuklarına vermek isteyen aileler, bu tarz araştırmalar sonucunda tercihlerini kesinleştirebilmektedirler.

İnsanlar, çocuklarına isim verirken çeşitli dış etkenlere göre tercihlerini yapmaktadırlar. Bu tercihleri belirlerken insanlar kendi kültürlerine ve inançlarına uygun isimleri seçmek istemektedirler. Özellikle İslam dini içerisinde isimlerin önemi bulunmaktadır. Bazı insanlar, Pehlivan ismi Kur’an da geçiyor mu sorusunun cevaplarını aramaktadır. Din konusunda uzman ve deneyimli kişiler bu soruya araştırmalar sonucunda cevap vermektedirler. Pehlivan ismi ne yazık ki Kur’ an içerisinde geçmemektedir.

Aynı zamanda isimlerin caiz olup olmadığı konusunda kişiler meraklı olabilmektedir. İnternet üzerinde Pehlivan ismi caiz mi sorusu araştırılmaktadır. Uzmanlar kendi araştırmaları sonucunda Pehlivan isminin İslam dinine göre herhangi bir engeli ve yasaklılığı yoktur. Bu sebeple kişiler, isim vermeden önce bu tarz öncelikleri göz önünde tutuyorlarsa gönül rahatlığıyla Pehlivan ismini çocuklarına koyabilirler.

İsimler, aileler tarafından yeni doğan bebeklerine verilirken özenle ve dikkatli bir biçimde seçilmektedir. Aileler, çocuklarına özel hissettirecek ve anlamları olan isimleri vermek istemektedirler. Bu durumda kişiler, isim seçerken zorlu bir süreç içerisine girer fakat aynı zamanda heyecanlı ve mutlu bir şekilde isim seçmektedirler.

Ebeveynler kimi zaman çocuklarında isim tercihinde bulunurken ortak noktada buluşmakta zorlanabilmektedirler. Bu noktada farklı şekilde çözümler ortaya koymak istemektedirler. Tam olarak bu noktada Pehlivan ismine benzer isimler araştırılmaktadır ve karşılarına pek çok farklı seçenek çıkmaktadır. Rıdvan, Elvan ve Şivan isimleri ön plana çıkmıştır.

Pehlivan isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 3 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Raf, Bir Şeylerin Dizili Olduğu Yer
  • 2 – Güreşçi.
  • 3 – Boylu Boslu, İri Yan, Güçlü Kimse, Yiğit.

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Farsça
Kuran ‘da geçmiyor.

Pehlivan ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Pehlivan ismini kullanan 273 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Pehlivan ismini kullanan 82 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Pehlivan ismini kullanan 11 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Pehlivan ismini kullanan 13 kişi bulunmaktadır.

Pehlivan isminin Türkiye sıralaması

Pehlivan en çok kullanılan 4560. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 2240. isimdir.

Pehlivan isminin Harf Analizi

Kişiye Pehlivan ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

P : Kendinden emin birini çağrıştırır,olabilir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

H : Sakin ve durağan anlamı uyandırılır,olmazsa da olur.

L : Sanatsal yeteneğe bir kişiliğe sahip izlemi yaratır, l harfi isimde barındırabilir.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

V : Kendi içine dönük, umursamaz birini çağrıştırır, v harfinin çok bir etkisi yoktur.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

Pehlivan İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Pehlivan ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Pehlivan isminin anlamını gözden geçirin!

Pehlivan İsminin Numerolojisi

Pehlivan isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

P: yirmi
E: altı
H: on
L: on beş
İ: on iki
V: yirmi yedi
A: bir
N: on yedi
TOPLAM: 108

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap