Pedifen Nedir? Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır, Yan Etkileri Nelerdir?

Pedifen Nedir?

Pedifen içeriğindeki ağrı kesici ve ateş düşürücü özelliği taşıyan maddeler ile 6 ay ve 6 aydan daha büyük çocuklarda ateşin kısa vadede düşürülmesinde etkilidir. Yine aynı yaş grubundaki çocuklarda hafif ya da orta şiddette olan özellikle eklem ağrılarının giderilmesinde, büyüme hormonu ile ilgili olarak vücutta oluşan romatizmal ağrıları ve erken ergenlik döneminde görülen eklem ağrılarında ağrı kesici olarak kullanılan İbuprofen grubu bir ilaçtır. Bunların dışında yine 6 aydan büyük bebeklerde iltihap kurutucu olarak da kullanılır. Bu Şurup vücutta var olan iltihabı kurutarak, iltihabın sebep olduğu ateş ve ağrı şikayetlerinin de yok olmasının da çok büyük etkiye sahiptir.

Pedifen Şurup

Bu şurup içeriğinde bulunan etken maddeler ile vücutta baş gösteren ağrı ve ateşlerin geçici olarak acil tedavisinde kullanılır. Bu şurup 100 mg’lık şeffaf şişelerde hazırlanıp eczanelerde satışa sunulmaktadır.

İlaç genellikle doktor tarafından reçete edilen İbuprofen grubu ilaçları arasında yer alır. Hap olarak değil de şurup olarak üretilmesinin amacı kullanıldığı yaş grubunun genelde 6 ay ve 6 ay üzeri çocuklarda olduğu içindir.

Bu yaş grubunda genellikle baş gösteren, ağrılar ve ateşler, diş ağrısı, iltihap kökenli romatizmal ağrılarda son derece etkilidir. Bu şurup yoğun kıvamlı yapıda olması ile çocukları zorlarken ve meyve aroması ile oldukça kolay içilebilir bir lezzete sahiptir.  

Pedifen Fiyatı

Pedifen ilaç zorunlu durumlarda doktor reçetesi ile yazılıp eczaneden alındığından sosyal sigortalar kurumu ilacın masraflarını karşılamaktadır. Fiyatı sigortanın karşılamadığı durumlarda 10 TL civarı gibi bir rakama satılıyor.

Reçete ile alınan ve sosyal sağlık sigortası olan kişiler için fiyatı son derece cüzi rakamlardadır. Güvencesi olan kişiler  fiyatı genelde 5 TL altında olduğunu söylüyorlar. Ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak insanların özellikle de bebek yaştaki çocukların acil kullanması gereken durumların olabileceği ihtimaller düşünülerek her kesimden insanın alabileceği makul bir fiyata satılmaktadır. Birçok eczanede aynı fiyata satılan Bu şurup için genellikle fiyat farkları görülmez. 

Pedifen

Pedifen Yan Etkileri

Genel olarak bebeklerde ateş düşürücü ve ağrı kesici olarak kullanılan pedifen yan etkileri bakımından ciddi sorunlar oluşturacak içeriğe sahip değildir. 6 ay ve 6 ay üzeri çocuklarda yoğun olarak kullanılan bu İbuprofen grubu şurubun yan etkileri olarak çok merak edilenler arasında yer alıyor. Çünkü yeni anne olmuş bayanlar bebekleri üzerlerine titreyerek kullandıkları ilaçların yan etkilerine iyice araştırırlar. Şimdiye kadar kullananlarda görülen pedifen yan etkileri şunlardır;

Karın ağrısı
Mide bulantısı
Baş dönmesi
Nefes almakta güçlük çekmek
Kurdeşen dökme
Dil ve boğaz bölgesinde şişlik
Mide ekşimesi
İshal
İstifra
Asabiyet
Kabızlık
Cilt üzerinde kaşıntı
Cilt üzerinde kabartı
Döküntü
Midede gaz oluşumu
Karın bölgesinde şişlik.

Bunlar pedifen şurubun ciddi olmayan ve nadir görülen yan etkileridir.

Pedifen Nasıl Kullanılır?

Pedifen nasıl kullanılır sorusu internette annelerin en çok araştırdığı soruların başında geliyor. Pedifen şurup düşük etkili bir ilaç olsa da 1 yaşından küçük ya da 7 kg ağırlığına ulaşmamış bebeklerde kullanılması uygun görülmez ve tavsiye edilmez.

İşte Pedifen nasıl kullanılır sorusunun cevabı; 6 ay ve 6 ay üzeri bebeklerde günlük kullanım dozu çocuğun kilosuna oranla kilo başına 20 mg’dır. Günlük olarak belirtilen toz 3 ya da 4’e bölünür. Gün içerisinde belirli aralıklar ile ilaç ağız yoluyla alınır.

Ne durumda olunursa olunsun çocuklarda kullanılan doz asla 500 mg’ı aşmamalıdır. Pedifen nasıl kullanılır sorusunun en net ve en açık cevabı bu şekildedir.

Pedifen Ne İşe Yarar?

Pedifen ne işe yarar sorusuna verilecek ilk cevap acil durumlarda ateş düşürücü olarak kullanmaktır.

1 yaşın altındaki bebeklerde kullanımı uygun görülmezken 6 ay ve üzeri çocuklarda acil müdahaleyi gerektiren ateş durumlarında oldukça etkilidir ve geçici süreyle tedavi edicidir. Ateş dışında diş çıkarma dönemlerinde yaşanan ağrıları azaltma konusunda da ne işe yarar sorusu cevap olarak karşımıza çıkabilir.

Ayrıca grip ve soğuk algınlığı gibi durumlarda baş ağrısını azaltmak için de kullanılır. 6 ay üzeri olan bebeklerde doku zedelenmesi ve iltihaba bağlı ateş durumlarında da faydalıdır. 

Pedifen ne işe yarar sorusunun tüm yanıtlarına bakıldığında etkileri gözle görülür seviyededir. 

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Hayat Ölümden Önce Bir Rüyadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Bizden Haberdar Ol