Patatesin Filizlenmemesi İçin Ne Yapmalı?

Patates hem yemeklerde hem kahvaltılarda farklı versiyonları ile kullanılabildiği için ülkemizde çok tercih edilen bir gıdadır. Patates genelde birçok alanda k..

Patatesin Filizlenmemesi

Patatesin Filizlenmemesi İçin Ne Yapmalı? Patates hem yemeklerde hem kahvaltılarda farklı versiyonları ile kullanılabildiği için ülkemizde çok tercih edilen bir gıdadır. Patates genelde birçok alanda kullanıldığı için az miktarda alınıp hızlıca tüketilmesi yerine oldukça fazla alınır ve evlerde stoklanır. Patatesin evlerde çıkardığı Tek problem çok miktarda alındığı için uzun süre kullanılmayanların filizlenmesi ve bozulmasıdır.

Patatesler filizlenmeye başladıkları zaman gövde bölümlerinde yumuşama meydana gelir ve artık yemek yapımında kullanılamaz halde olur.

Buruşmasının ve yumuşamasının yanında filiz verdikten sonra içerisindeki nişastalar tamamen şekeri dönüştüğü için lezzet kaybı yaşanmaktadır. Patates saklarken dikkat edeceğiniz bazı önemli detaylar bu durumlarda karşılaşmamızı önüne geçmeye yardımcı olur.

Patateslerin filizlenmesi nasıl engellenir?

Patateslerin filizlenmesini temel kaynağı ortamdaki nem ve rutubettir. Ortamdaki nem seviyesine dikkat ettiğiniz zaman patateslerin filizlenme sürecini yavaşlatır olursunuz.

Kuru bir ortamda saklanmış patatesler filizlenme ihtimali daha düşük olacağından dolayı rutubetsiz ve nemin az olduğu ortamları tercih etmelisiniz. Patatesleri muhafaza etmek için patateslerin yanına tuz pirinç karbonat gazete kağıdı gibi nemi üzerine çekecek maddeler koyabilir Bu Sahilde kuru bir ortamda saklamış olursunuz.

Patatesleri pazardan ya da marketten satın alırken içine koymuş olduğumuz poşetler üzerinde uzun süre kalması nem oranı arttığından dolayı yine filizlenmesini sağlayacaktır. Eğer patateslerinizi poşet içerisinde tutmaktan başka imkanınız bulunmuyorsa poşetlerin ağzını açık bırakarak kendi içerisinde nem almasını engelleyebilirsiniz.

Patateslerin filizlenmesini etkileyen diğer önemli etkenlerin başında bulunduğu ortamın sıcaklığı gelmektedir. Eğer patatesleri Yüksek sıcaklıkta bir ortam içerisinde muhafaza etmeye çalışırsanız hızlı bir şekilde fil izlenecektir Bu nedenle daha serin yerlerde bekletmelisiniz.

Buzdolabı gibi bir ortam soğuk olmasına rağmen nem seviyesi yüksek olduğundan dolayı filizlenmeye hızlandıracaktır bu nedenden ötürü patatesleri saklamak için en uygun ortam balkon vardır.

Patateslerin filizlenmesini istemiyorsanız patatesleri saklayacağız kapların hava almasına dikkat edin. Hava almayan kap içerisinde patatesler hızlı bir şekilde Filiz döneceğinden dolayı mutlaka hava giriş çıkışının olduğu sepetlerde saklamaya Özen gösterin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap