Patates Nasıl Saklanır? Tomurcuklanmasını Önleme Yolları

Patates Nasıl Saklanır? Tomurcuklanmasını Önleme Yolları. Ülkemizde de çok fazla tüketimi bulunan patates için birçok saklama yöntemi ortaya çıkmaktadır. Saklama yöntemleri içinde en uzun süreli kullanım sağlayacak şekilde olmalıdır. Patates nasıl saklanır şeklindeki sorunun da cevabı bu nedenle çok fazla olmaktadır.

Patates nasıl saklanır derseniz, en başta yapılması gerekenlerin başında kuru ve serin bir yerde saklanmasıdır. Sebzelerin poşette saklanmasından ziyade hava alabilecek çuval ya de sepette muhafaza edilmesi çok daha iyi olacaktır. Saklama aşamasında nemli bir yapı oluşturacağından dolayı sepete yerleştirme aşamasında her kat arasına nemi alacak peçete gibi malzemenin konulması iyi bir adım olacaktır.

Patateslerin saklanmasından önce iyice temizlenmesi gerekmektedir. Bunun için de en başta önerilen durumlardan bir tanesi de temiz bir bulaşık süngeri ile dışını yıkamak olacaktır. Bu şekilde saklanması uzun süreli kullanılabilmesini sağlamaktadır.

Saklama esnasında yapılan hatalardan bir tanesi de soğan ve sarımsak gibi sebzelerle aynı yere konmasıdır. Bu şekilde yapıldığında farklı dayanma sürelerinin olmasından dolayı, bozulmanın daha önce olmasını sağlamaktadır. Kuru ve rutubet olmayan bir yerde ve çok sıcak olmayacak bir alanda saklanması çok daha iyi olacaktır.

Patatesler Uzun Süre Nasıl Saklanır?

Patatesler Uzun Süre Nasıl Saklanır?

Bu yiyeceklerin nasıl saklanması gerektiği ile ilgili igrus.com adresinde püf noktaları verilmektedir. Patates uzun süre nasıl saklanır konusunda birçok yöntem bulunur. Bu konuda bilim insanları da farklı araştırmalar yapmışlardır.

Bilim insanlarının yaptığı araştırmalarda farklı ortamlara bırakılan patatesler, aynı ısı derecesinde pişirilerek sonuçlarının incelenmesi sağlandı. Bu yapılan araştırma sonucunda ortaya ilginç sonuçlar çıkmıştır. Karanlık ve nem olmayan odalarda bırakılanların lezzet ve saklama açısından çok daha güzel olduğu ortaya çıkmıştır.

Yapılan araştırmalarda da ortaya çıktığı gibi, karanlık ve havadar olan ortamlarda saklanması daha çok tercihe dilmektedir. Saklama yapılacak olan sebzelerin gün ışığına maruz kalmaması gerekmektedir. Kapaklı ve hava almayan kutularda muhafaza edildiklerinde de kuruma ve bozulma meydana gelmektedir.

Bazı durumlarda da buzdolabında saklanması konusunda da yargılar bulunmaktadır. Fakat buzdolabında saklanan patateslerin karardığı gözlemlenmiştir. Bütün bu örnekler ve araştırmalar göz önüne alındığında uzun süre saklanması için, havadar, karanlık ve rutubet olmayan bir yerde saklanması daha sağlıklı olmaktadır.

Soyulmuş Patates Nasıl Saklanır?

Soyulmuş Patates Nasıl Saklanır?

İgrus bunların saklanması konusundaki püf noktalarından bir tanesi olan soyulmuş olanlar ile ilgili de püf noktaları vermektedir. Ülkemizde patates tüketiminin çok fazla olması nedeniyle bir soru daha gündeme gelmektedir. Soyulmuş patates nasıl saklanır sorusu da en çok sorulan sorulardan bir tanesidir.

Özellikle mutfaklarımızda çok fazla kullanımı olan bir sebzedir. Oldukça tüketilen patates her türlü yemek içinde kullanılabilmektedir. En çok tüketilen şekli ise kızartma ve haşlama şeklinde olmaktadır.

Çok fazla kullanılması nedeniyle de çok fazla alım sağlanabilmektedir. Bu nedenle de uygun saklama koşullarının sağlanması gerekmektedir. Soyulmadan uzun süre saklanabilse de soyulmuş halde muhafaza edilmesi daha zor bir şekilde olmaktadır.

Eğer soyma işlemi sağlanmışsa ve hemen tüketilmeyecekse, tuzlayarak kararmasını ve bozulmasını ortadan kaldırmaktadır. Bu sebzenin için de %80 oranında su olması nedeniyle tuz, içindeki suyu çekmekte ve kısa sürede bozulmasını önlemektedir. Tuz ve limon suyu ile birlikte harmanlanan soyulmuş olanlar buzdolabında da bu şekilde saklanabilmektedir. Patates nasıl saklanır sorusunun cevapları bu kadar değildir.

Eğer haşlanmış olanların saklanması sağlanacaksa, soyulmuş patateslere oranla çok daha dikkat edilmelidir. Soyulmuş, çiğ olanlara oranla çok daha hızlı bir bozulma sağlanabilmektedir. Bu şekilde olan sebzeler için zeytinyağı ve tuz konularak dondurucuda saklanması idealdir. Dondurucu dışında buzdolabında saklanacaksa 4-5 günden fazla bırakılmamalıdır.

Patatesin Tomurcuklanması Nasıl Önlenir?

Patatesin Tomurcuklanması Nasıl Önlenir?

Bazı durumlarda uzun süre kullanılmamış ve uygun saklama koşullarında muhafaza edilmemiş olanların tomurcuklanması durumu ortaya çıkmaktadır. Oldukça can sıkıcı bir durum olmasından dolayı en çok aranan patatesin tomurcuklanması nasıl önlenir sorusunun cevabıdır.

Bunun için yapılması gereken uygun koşullar altında saklanmasıdır. Karanlık, serin ve havadar bir ortamda saklanması gerekmektedir. Aynı zamanda temiz bir şeklide ve kuru bir ortamda saklanmalıdır.

Saklama yapılacağı esnada kapaklı kutularda saklanmamalıdır. Bunun nedeni de kuruma ve bozulmanın çok daha çabuk olmasının önene geçilmesi içindir. Sulu bir yapıya sahip olan patates, kapaklı kutularda büzüşme ve nemlenme ile tomurcuklanma oluşturacaktır.

Hava alan kutular ya da çuval benzeri bezlerden yapılan ambalajlarda saklanmalıdır. Naylon poşet gibi nemlenme özelliği oluşturan yapılardan uzak durulmalıdır. Nemli olan bir ortamda muhafaza sağlandığında tomurcuklanma ortaya çıkacaktır. Bu nedenle bu koşullar göz önüne alınmalıdır.

Patates Toprak Altında Nasıl Saklanır?

Patates Toprak Altında Nasıl Saklanır?

Patates çok eski yıllardan itibaren kullanımı yaygın görünen bir sebze olarak gündeme gelmektedir. Çok fazla tüketimi ve kullanım alanı bulunmasından dolayı da bazı durumlarda çuval çuval alınabilmektedir. Bu nedenle de saklama problemi ortaya çıkabilmektedir.

Saklama yöntemleri için çok dikkat edilmelidir. Bozulmasını önlemek ve uzun süreli saklama sağlamak için uygun koşullar oluşturulmalıdır. Bu konuda yapılan durumlardan bir tanesi de yeraltı deposu denen yöntemdir. Patates nasıl saklanır diye merak edenler için bir başka yöntemdir.

Sonbahar aylarında böyle bir saklama gerçekleştiğinde ilkbahar aylarına kadar bozulmadan uzun süre saklama koşullarının oluşturulduğu bilinmektedir.

Bu depolar toprak altına kazılmış olan yerlerdir. Özellikle kış mevsiminden oldukça etkilenen köy ve kasabalarda bu şekilde muhafazası çok daha yaygın olarak görülmektedir. Bu şekilde de uzun süre muhafaza ediliyor olması önem arz etmektedir.

Patates toprak altında nasıl saklanır sorusunun cevabı da aslında bu nedenle araştırılmaktadır. Kazılmış olan bir toprak alan içine gömülen patateslerin üzeri hava almayacak şekilde kapatılmalıdır. İhtiyaç duyulduğunda da buradan tedarik sağlanmaktadır. Bir bakıma karanlık oda mantığının toprak altında gerçekleştirilmesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap