Parol Plus Tablet Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır, Yan Etkileri?

Parol Plus ağrı kesicidir. Hafif ve orta şiddetli ağrılar için kullanılır. İçeriğinde parasetamol ve propifenazon bulunur. Ağrı kesici ve ateş düşürücü etkiye sahiptir. Kafein tüketimi ilacın ağrı kesici özelliğini arttırdığı gözlenmiştir. Bu ilaç grip, soğuk algınlığı, kulak ve boğazda iltihap gibi hastalıkların tedavisinde oldukça fazla tercih edilen bir ilaçtır. Yan etkileri hafif bir ilaçtır. Bu yüzden hekim önerdiği takdirde herkesin kullanımına uygundur. 

Parol Plus Nedir?

Parol Plus ağrı kesici olarak kullanılan bir ilaçtır. Ağrı kesici etkisinin yanında ateş düşürücü özelliği için de kullanılır. Hafif soğuk algınlığı tedavisi için birebirdir. Soğuk algınlığı belirtilerinin hafif seyrettiği durumlarda kullanılabilir. Hekim tavsiyesi önemlidir. Birçok hekim ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak verebilir.

Parol Plus Tablet Ne İşe Yarar?

Parol plus hafif ve orta şiddette bir ağrı hissedildiğinde kullanılırsa etkisini gösterecektir. Daha şiddetli ağrı hissedildiğinde etkili olmayabilir. Tabi ki yine hekim tavsiye etmedikçe kullanılmamalıdır. Ne işe yaradığına bakacak olursak eğer orta kulak iltihabı, grip, sinüzit, soğuk algınlığı, üşüme, vücutta kırgınlık, ateş, kulak ve boğazda ağrı gibi şikâyetlerde kullanılır. 

Parol plus beyinde bulunan ısı merkezine ulaşarak orayı etkiler. Böylece vücut ısısını dengelemeye yardımcı olur. Beyin ve omurilikteki merkezi sinir sistemini etkilediğinde beyne giden ağrı sinyallerini hafifletir. Zamanla ağrı dinmiş olur.

Parol Plus

Parol Plus Tablet Fiyatı Nedir?

Yaygın olarak kullanılan ağrı kesici, ateş düşürücü Parol plus fiyatı 16,71 TL’ye satılmaktadır. Hafif ve orta şiddetli ağrılarda oldukça fazla tercih edilir. Ağrı hafifken kullanıldığında etkisi oldukça kuvvetlidir.

Parol Plus Tablet Nasıl Kullanılır?

Doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır. İlacın prospektüsü okunmalıdır. İlaca karşı bir alerjiniz varsa kesinlikle kullanılmamalıdır. Ağız yolu ile alınarak bol su tüketilerek yutulmalıdır. Hekiminizin önerdiği süre boyunca tüketilmelidir. Doktorun önerdiği doz çok önemlidir. 

Parol Plus kullanılış şekli yetişkinlerde 1-2 tablet kullanılabilir. Gerekli olursa eğer 24 saat içinde 3 doza kadar alınabilir. 12 yaşından küçük çocukların kullanması kesinlikle uygun değildir. Tüm bunların yanı sıra dikkat edilmesi gereken tek nokta hekim önerisine dikkat edilmesidir. 

Parol Plus Tablet Yan Etkileri

Parol plus tablet yaygın kullanılan bir ağrı kesici ve ateş düşürücü olmasının yanında tabi ki herkesin kullanımına uygun değildir. İlacın içindeki etken maddelere duyarlı kişiler olabilir. Böyle kişilerin dikkatli kullanması gerekmektedir. Başlıca yan etkileri şöyle sıralanabilir,

Alerjik reaksiyonlar
Yüz, dil ve boğazda şişme
Kurdeşen, kaşıntı, deri döküntüleri
Şok etkisi(tansiyon düşüklüğü ve nefes darlığına yol açan alerjik reaksiyonlar.)
Karaciğer bozuklukları, siroz, fibroz
Astım belirtileri
Kan değerlerinde düşme
Böbrek hasarları
Ateş, yorgunluk, halsizlik
Baş ağrısı, baş dönmesi, uyuklama, sersemlik
Akyuvar sayısında azalış

Parol Plus yan etkileri kişiden kişiye değişmektedir. Hekimin uygulayacağı tedavi dikkate alınmalı eğer ilacın bırakılması isteniyorsa kesinlikle ilaç kullanımı kesilmelidir. Hastanenin acil bölümünde müşahedede kalmak sizin için iyi olabilir. Bir kaç saat gözlem altında kalmak ilacın olası yan etkilerinin artması durumunda hekimin müdahalesi çabuk olacağından sizin için iyi olacaktır.

Kaşıntı ve kızarıklık da daha az görülebilen yan etkilerdir. Ancak bunlar da görülürse eğer bunların seyri de takip edilmeli eğer daha tehlikeli bir boyuta ulaşırsa hekime başvurulmalıdır. Ancak sayılan tüm yan etkiler oldukça seyrek görülen yan etkilerdir. Ciddi veya daha az görülen tüm yan etkiler tamamen tedbir amaçlı yazılmıştır.

Parol Hangi İlaç ve Gıdalarda Kullanılmaz?

Reçete edildiği dozda düzgün bir doz takibi yapılarak kullanıldığında diğer ilaçlar ile pek etkileşime girmez. Ancak uzun süreli ve plansız kullanımda yan etkiler görülebilir ya da bu yan etkilerin etkisi azalabilir. 

  • Epilepsi hastalığında kullanılan ilaçlar, uyku ilaçları, bazı antibiyotikler bunlar özellikle kloramfenikol ve rifampisin gibi. 
  • Mide boşalmasına etki eden metoklopramid benzeri ilaçlar
  • Kan pıhtılaşmasını engelleyen ilaçlar
  • HIV ve AIDS gibi bunların tedavisinde kullanılan ilaçlar
  • Asprin ve steroid olmayan ilaçlar
  • Parasetamol içeren diğer ilaçlar
  • Doğum kontrol hapları ve alerjik ilaçlar 

Yukarı da sayılan tüm ilaçlar ile kullanılması tehlikeli boyutlara ulaşmasına neden olabilir. Bu yüzden bu tür kullanımlarda dikkat edilmeli hekime danışmadan kullanılmamalıdır. 

Gıdalar ile Parol Plus Kullanımı

Parol plus tok karnına alındığında ilacın bağırsaklarda emilim hızı düşer ve etkisi azalabilir. Bu yüzden aç karnına alınması önerilir. Kafein ile birlikte kullanıldığında baş ağrısı ve migren gibi rahatsızlıklarda daha etkili sonuçlara ulaşılabilir. 

Parol Plus’ın Alkolle Kullanımı

Alkol ile kullanımı tabi ki karaciğere ciddi zararlar verebilir. Günde üçten fazla alkollü içecek tüketen bireyler Parol kullanmadan önce mutlaka bir hekim ile görüşmelidir. Eğer kullanılırsa çok kötü sonuçlar doğurabilir. Organ hasarları meydana geleceğinden, daha tehlikeli rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. 

Hamilelik ve Emzirme Döneminde Parol Kullanımı

Parol etkileri düşük bir ilaçtır. Yan etkileri de oldukça hafif olduğundan doktorun önermesi durumunda herkesin kullanımına uygundur. Hamilelikte kullanımına bakacak olursak eğer düşük dozlarda hekim tavsiye ettiği sürece kullanılabilir. Ancak mecbur kalmadıkça doktorlar ilacı reçete etmez. Kişi eğer ilacı kullanmış ve hamileliğini sonra fark etmiş ise mutlaka hekimi ile görüşmesi gerekmektedir. 

Parol Plus Tablet Doz Aşımı

Parol plus ateş düşürücü ve ağrı kesici etkiye sahiptir. Ancak hafif ağrıların dindirilmesinde önerilir. Daha şiddetli ağrılarda etkili olmayabilir. Ağrı eğer şiddetli ise fazla doz almanızın size faydası olamayacaktır. Hekimin önerdiği dozda alınmalıdır. Doz aşımı durumunda ilaç tüketimi hemen durdurulmalıdır. İlacı tüketmeyi bıraktıktan sonra mutlaka bir hekime danışılmalıdır. 

Eczacı önerdiği durumlarda da parol plus kullanılabilir. Reçetesiz ürün kesinlikle alınmamalıdır. Reçetesiz olmasının yanında ambalajı yırtık, son kullanmaya tarihi bulunmayan, yapısında herhangi bir bozukluk bulunan ilaçlar da kesinlikle kullanılmamalıdır. Parol plus için geçerli olan bu durum tabiki kullanılan tüm ilaçlar için de geçerlidir. 

Yılda bir sürü ilaç satın alınıyor ve hepsi bir köşe de bir kere kullanılıp unutuluyor. Bu gibi bir iki defa kullanılmış daha sonra kullanımı kesilmiş ilaçları size en yakın eczacıya teslim ederseniz eğer mutlaka daha yararlı olacaktır. Eczacı gerekeni yapacaktır. Yılda bir sürü ilaç tüketimi bu şekilde artmakta, reçetesiz ilaçlar elden ele dolaşmaktadır. Bu durumda dikkat edilmesi gereken durumlardandır. Parolun yanında diğer tüm ilaçların da reçetesiz kullanımı uygun değildir. 

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Hayat Ölümden Önce Bir Rüyadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Bizden Haberdar Ol