Papyon Nasıl Yapılır?

papyon-nasil-yapilir-6253

Evlerde artan kumaşlar, eskiyen kıyafetler daha birçok farklı kullanılmayan kumaş parçaları bulunmaktadır. Bu kumaş parçalarını en iyi şekilde değerlendirmek v..

Evlerde artan kumaşlar, eskiyen kıyafetler daha birçok farklı kullanılmayan kumaş parçaları bulunmaktadır. Bu kumaş parçalarını en iyi şekilde değerlendirmek ve geri dönüşlerini sağlamak gerekir.

Hem el becerisi kazandıracak ve oldukça da keyifli zaman geçirtecek olan bu geri dönüşümler aynı zamanda yeni aksesuarlar kazanmanızı da sağlayacaktır. Papyon yapımı da tamamen eski kumaşlardan yapılan ve son derece de kaliteli ürünlerin ortaya çıkmasını sağlamaktadır.

Fransızca bir kelime olan papyon aynı zamanda Fransız kültüründe en çok tercih edilen aksesuar olmaktadır. Çengelli iğne veya lastikle boyna tutturulan papyon nasıl yapılır?

Papyon Yapman İçin Gerekli Malzemeler

Kullanılmayan kumaşlar, eskiyen kıyafet parçaları veya istediğiniz renkte herhangi bir kumaş

Cetvel,

Elyaf

Makas

İp

Çıtçıt ya da agraf

Papyon Yapılışı

Cetvel yardımı ile 24X12 ölçülerinde olacak şekilde bir kumaş kesilir. Aynı şekilde 35X10 ölçülerinde olacak başka bir kumaş şerit daha kesilir. Bu şerit kayış kısmında kullanılacaktır. Ayrıca papyonun orta noktası için de 3X13.5’luk bir kumaş daha kesilir. İlk kesilen kumaşın ön yüzleri iç içe gelecek şekilde katlanır.

Bu işlemden sonra kare şeklinde bir kumaş elde edilecek. Katlamadan sonra birleşecek uç kısımlar dikilir. Yan tarafları açık kalacak şekilde dikilen kumaş ters çevrilir ve dikiş kısmı tam orta noktaya gelecek şekilde ayarlanır.

Elyaf bu açık olan yerden kumaşın içine koyulur ve açık olan yerler de dikilir. Papyon dikişlerinde gizli dikiş tekniğini kullanmak daha doğru olacaktır. Dikilen kumaş parçasının tam orta noktası bulunur ve bu noktaya dikiş atıldıktan sonra 3X13.5’luk kesilen kumaşı papyonun tam ortasına koyarak dikiyoruz.

Son olarak da şerit için kesilen parça papyona dikilir ve boyun bağlama ipi de hazırlanmış olur. Bu işlemden sonra papyon kullanım için uygundur.

Yapımı oldukça kolay olan papyon aynı zamanda evlerde fazladan bulunan kumaşların değerlendirilmesi açısından da oldukça işlevsellik sağlamaktadır. Özel günlerde kullanabileceğiniz papyonlarınızı tamamen kendi zevkinize ve beğeninize göre yapabilir ve kendi tarzınızı yansıtabilirsiniz. İyi günlerde kullanmanız dileği ile…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap