Paprika Nasıl Saklanır? Paprikanın Faydaları ve Yemeklerde Kullanımı

Paprika bir tür baharattır ve hava almaması sağlanarak saklanır. Farklı yemeklerde kullanılır. Faydalarının yanı sıra aşırı tüketimi mideye zararlı olabilir.

Paprika

Paprika, evrensel bir baharattır ve baharat dolabında her yerde bulunan bir öğedir. Hem tatlı hem de acı biber içeren Capsicum annum ailesinden kurutulmuş biber kombinasyonundan yapılır. Bu çarpıcı, kızıl-kırmızı renkli toz çok yönlüdür.

Yemeklere baharat, yiyecekleri süslemek ve tarife renk katmak için kullanılır. Yumurtaları ve kumaşı boyamak için bile kullanılabilir. Çoğu Paprika, Macaristan ve İspanya’dan gelmektedir. Kullanılan biberin çeşidi, nereden geldiği ve nasıl hazırlandığı tadı belirlemektedir.

Paprikanın türüne bağlı olarak, hafif ve tatlıdan baharatlıya ve füme arasında değişebilir. Isı faktörü, kırmızı tozların nasıl üretildiği ile ilgilidir. Tatlı veya yumuşak Paprika tohumları ve zarları çıkarıldığı için kapsaisin içermez, bu da acı biberlere ısı verir.

Baharatlı paprikalarda, çekirdeklerden bir kısmı ve plasenta ve kapsaisin bezleri (veya damarlar) kurutulduklarında biberin üzerinde bırakılır ve toz haline getirilir. Tütsülenmiş Paprika lezzetini meşe ateşinde içilmesinden alır.

Paprika Nasıl Saklanır?

Toz haline getirilmiş tüm baharatlarda olduğu gibi, Paprikaları saklarken dikkatli olmak isteyeceksiniz. Işıktan uzakta hava geçirmez bir kapta saklayın. Parçacıkların inceliği, artan yüzey alanı anlamına gelir ve dolayısıyla Paprikaya lezzetini ve rengini veren bileşikler için daha büyük bir buharlaşma potansiyeli vardır.

Paprika Yemeklerde Nasıl Kullanılır.

Baharat ne kadar uzun süre pişirilirse Paprikanın rengi ve tadı azalır. Tam etkisini elde etmek için yemeğinizin pişirme süresinin sonuna yakın bir zamanda eklersiniz. Sıcak Paprika çeşitleri bile nispeten hafiftir.

Size sunduğu her şeyi elde etmek için büyük miktarlarda (diğer baharatlara göre) Paprika ekleyin. Herhangi bir baharattan çok fazla eklemek mümkün olsa da, Paprikale yemeğinizi mahvetme riskiniz daha düşüktür. Eğer 6 ay içinde hiç kullanmadıysanız paprikayı atmanız gerekecektir.

Paprika Faydaları Nelerdir?

Paprika, kurutulmuş biber çeşitlerinden yapılan öğütülmüş bir baharattır. Yoğunluk olarak tatlıdan sıcağa kadar değişir ve bazı Paprika çeşitleri dumanlı bir tada sahiptir. Çoğu hafif. Paprikain rengi de parlak turuncudan koyu kırmızıya kadar değişebilir.

Paprika, Macar, İspanyol ve Meksika mutfakları dahil olmak üzere dünya çapında çeşitli mutfaklarda kullanılmaktadır.  Paprika, çoğu süpermarket ve bakkalın baharat reyonunda bulunabilir.

Paprika Nelere İyi Gelir?

Paprika apsaisinin analjezik etkilere sahip olduğu gösterilmiştir ve ağrı tedavisi için terapötik olarak kullanılmaktadır. Bazı topikal ağrı tedavileri, bir bileşen olarak kapsaisin içerir. Paprikadeki kapsaisin, anti-obezite ve iştah bastırıcı özelliklere sahip olabilir.

Çalışmalar, yağ metabolizmasını, özellikle de karın yağının oksidasyonunu iyileştirdiğini göstermiştir. Kapsaisin, sağlıklı bir diyetin parçası olarak dahil edildiğinde iştahı ve kalori alımını da azaltabilir.

Paprikadeki ksantofiller adı verilen diğer bileşikler de abdominal yağ ve vücut kitle indeksini azaltma yeteneği gösterir. Diyetinize Paprika eklemek cildinizi güneşin zararlı etkilerinden korumaya yardımcı olabilir.

Çift kör, plasebo kontrollü bir çalışmada, diyetle alınan Paprika ksantofilleri, UV kaynaklı cilt hasarını baskılamıştır. Birkaç çalışma, kapsaisinin anti-kanser etkilerine işaret ediyor. Kapsaisin içeren Paprikain diyetinize dahil edilmesi, çok çeşitli kanserlere karşı koruma sağlayabilir.

Paprika İçindeki Vitaminler Nelerdir?

Paprika, her yemek kaşığı 167 mikrogram A vitamini içerir. Bu miktar, Gıda ve Beslenme Kurulu’nun yetişkin bir kadın için önerilen günlük A vitamini ödeneğinin yüzde 24’ünü ve bir erkek için BKA’nın yaklaşık yüzde 19’unu sağlıyor.

Paprikadaki A vitamini, vücudun retinol olarak bilinen A vitamini formuna dönüştürdüğü bir karotenoid bileşik olan beta-karoten formundadır.

A vitamini hücre büyümesini düzenlemeye yardımcı olur, kırmızı kan hücrelerinin sentezine yardımcı olur ve göz sağlığı için çok önemlidir. Bol miktarda A vitamini içeren bir diyet kanser, enfeksiyon ve görme bozuklukları riskinizi azaltabilir.

Paprika Kalorisi

Paprika, mikrobesinler ve faydalı bileşiklerle doludur ve 1 yemek kaşığı paprikada aşağıdaki oranlar mevcuttur.

·       Kalori: 19

·       Protein: 1 gramdan az

·       Yağ: 1 gramdan az

·       Karbonhidrat: 4 gram

·       Elyaf: 2 gram

·       A Vitamini: Günlük Değerin (GD)% 19’u

·       E Vitamini: GD’nin% 13’ü

·       B6 Vitamini: GD’nin% 9’u

·       Demir: GD’nin% 8’i

Paprikanın Zararları

Paprika yemeklerde sıkça kullanılan bir baharat olsa da fazla kullanılması veya tüketilmesi bir takım ciddi sorunlara yol açabilir. Kalp çarpıntısı olan kişilerin paprikayı fazla tüketmesi sonucu çarpıntıları artacaktır ve bu da hastanın kalp krizi riskini ön plana çıkarabilmektedir. Acıya alerjisi olan kişilerin yemesi sonucu alerjik semptomlar göstermesi olasıdır.

Hamilelik döneminde tüketilmesi bebeğin anne karnında yanlış besin almasını sağlar. Emzirme dönemin sütün acı olmasına neden olur. Her ihtimali karşı paprikayı fazla tüketmek sağlığa zararlıdır.  

Yan etkiler arasında mide tahrişi ve rahatsızlığı, terleme, kızarma ve burun akıntısı sayılabilir. Paprikanın ağız yoluyla büyük dozlarda veya uzun süre alınması muhtemelen güvenli değildir. Nadir durumlarda, bu, karaciğer veya böbrek hasarı gibi daha ciddi yan etkilere neden olabilir. Yine de çok az miktarda yemeklere tat katmak amaçlı kullanılabilir. Bu sayede az miktarda paprika ile harikalar yarabilir ve sofralar sunabilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap