Papatya Çayının Faydaları Nelerdir?

Bitkisel içerikli doğal çayları tüketmek en çok tercih edilen rahatlama ve sakinleştirme yöntemlerdendir. En çok tercih edilen çaylardan biri de papatya çayıdı..

Bitkisel içerikli doğal çayları tüketmek en çok tercih edilen rahatlama ve sakinleştirme yöntemlerdendir. En çok tercih edilen çaylardan biri de papatya çayıdır. Normal çay gibi demlenerek yapılması tavsiye edilmektedir.

Papatya Çayı Yapımı nasıl olur

Papatya Çayı Malzemeleri

2-3 kaşık kuru papatya çiçeği

2.5 bardak su

Bu tür bitkileri demleme usulu ile hazırlayınız, içerisinde bulunan vitaminleri öldürmemek için, sıcak suyun içerisine uygun görünen miktarda atarak 5 dakika demlenmesi halinde tüketmeniz tavsiye olunur.

Papatya Çayının Faydaları nelerdir

Papatya, her yerde bulabileceğiniz ve toplayabileceğiniz bir bitkidir.

Papatya çayı, cilt rahatsızlıklarının tedavilerinde, mantar gibi cilt hastalıklarının hafiflemesinde de çokça kullanılır.

Ayrıca içeriğindeki maddeler nedeniyle cilt bakımı için de en doğal yöntemlerden biridir. Cildin temizlenmesi, ferahlamadı ve aknelerin azalmasını sağlamaktadır.

Bunun için önce papatya çiçeklerini kaynatarak suyunu süzün. Soğutarak suyunu cildinizde yıkama suyu olarak kullanın.

Yüksek miktarda fosfor barındıran içeriğiyle kemiklere de oldukça faydalıdır.

Kasları gevşetir, bel ağrılarını hafifletir. Sakinleştirici özelliği ile özellikle ruhsal hastalıklarda, stresin azalmasında, uykusuzluk tedavisinde ve rahatlatmada oldukça etkilidir. Sinirlerin yatışmasını ve rahatlamanızı sağlamaktadır.

Ayrıca bayanların regl ağrılarını mucizevi şekilde geçirmektedir. Mide rahatsızlığı bulunanlarda yemeklerden sonra tüketildiğinde sindirime oldukça yardımcı olmaktadır.

Gastrit ve reflü tedavisinde etkilidir. Hamilelerde doktor kontrolünde olmak şartıyla bulantılar için tavsiye edilmektedir.

Sindirim sisteminin sağlığının büyük ölçüde korunmasını sağlamaktadır. Özellikle diş ve diş eti sağlığını korurken ve ağız iltihaplarını ve yaralarını gargara olarak kullanmak suretiyle geçirmektedir.

Papatya Çayı İçim Tavsiyesi

Doğal papatya çayı yemeklerden önce veya sonra, herhangi bir saatte demlenerek içilebilir. Uykunuzu kolaylıkla getiren doğal bir bitki çayı olduğu için araba kullanırken ve çalışırken dikkatli kullanılmalıdır.

Hamilelik dönemlerinde kullanılmadan evvel mutlaka doktora başvurulması önemlidir. Ayrıca alerji ve zehirlenme ihtimaline karşı dikkat edilmelidir. Ancak doğal olmasının yanında sakıncalı olabileceği için papatya çayının uzun süreli ve aşırı miktarda kullanılması sakıncalıdır.

Düzenli olarak kullanılan bir ilacınız varsa papatya çayı kullanılmadan evvel mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Papatya çayına hafif bir tat veya aroma vermek istenildiğinde şeker yerine bal, tarçın veya limon tercih edilmelidir. Doğal aromasıyla yani sade tüketilmesinde de herhangi bir sakınca yoktur.

Hazır ürünlerden değil sadece doğal demlemeyle tüketmeyi tercih etmeniz tavsiye edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap