Pankek Malzemeleri Tarifi Nasıl Yapılır?

Pankek ve waffle hamurlarının istediğiniz gibi yapılması için malzemelerin eksiksiz, tarifinin doğru, hazırlama ve pişirme sürelerinin zamanlı olması gerekir.

Krep hamuruna benzer şekilde hazırlanan pankek, krepten farklı olarak daha yoğun bir kıvamla hazırlanır ve kabartma tozu içerir. Estetik bir görünüm için yuvarlak kalıplarda pişirilerek hazırlanan pankekleri, metal kurabiye kalıpları ile farklı şekillerde de hazırlayabilirsiniz.

Krep hamuruna benzeyen bir biçimde hazırlanmakta olan pankekler kreplerden farklı olarak daha yoğun bir kıvamda hazırlanır ve içeriğinde kabartma tozu bulunur.

Estetik bir görünüme kavuşabilmesi için genellikle yuvarlak kalıplarda pişirilen pankekler metal kurabiye kalıpları ile farklı biçimlerde de hazırlandığını görmekteyiz. Ortalama bir pankek tarifi şu şekilde verilebilir

8 adet porsiyon çıkartabilmek için yaklaşık 5 dakikalık hazırlama süresi ve 20 dakikalık da pişirme süresine ihtiyacınız bulunmaktadır.

Kullanacağınız malzemeler

1 ile 1 buçuk su bardağı çok amaçlı un

3 çay kaşığı kabartma tozu

1 çay kaşığı tuz

1 yemek kaşığı beyaz şeker

1+ 1/4 su bardağı süt

1 yumurta

3 yemek kaşığı eritilmiş tereyağı

Pankek hazırlanırken öncelikle geniş bir kabın içerisine un kabartma tozu tuz ve şeker birlikte karıştırılır. Süt yumurta ve eritilmiş tereyağı sonra bu karışımın içerisine eklenir ve karışım pürüzsüz bir hale gelinceye kadar karıştırılmaktadır.

Öncelikle krep tavası düşük ya da orta derece arasında iyice ısıtılır ve ardından her bir pankek için pişirilmeden önce yaklaşık bir çay kaşığı kadar sıvı yağ eklenir. Ortalama büyüklükte bir pankek için yaklaşık çeyrek su bardağı kadar hamur tavaya dökülür.

Pankek in her bir tarafı pişene kadar bekletilir ve ardından elinizde kalan diğer hamur işlemleri için de aynı şeyler yapılır. Hazırlanan pankekler sade olarak servis edilebileceği gibi çeşitli marmelatlar laveso star lada servis edilebilir.

Pankekten waffle

Paketleri tarihte anlatımı şekilde yaptıktan sonra, iki kaşık çikolatalı fındık ezmesi yada sürülebilir çikolata ile pankeki üst kısmı kaplanır.

Dilerseniz muz kivi ya da çilek gibi meyveler deyince kesilerek üzerine yerleştirilir ve bir top dondurma ve çikolata soslu ile servisi gerçekleştirilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap