Pandemide En Çok Neler Sigortalandı?

Tüm dünyayı etkisi altına alınan korona virüs salgınında insanlar sigortalar yaptırmaya yöneldi. Daha önceleri otomotiv sigortaları fazlayken korona virüsün hayatımıza girmesi ile otomotiv sigortaları ertelendi ve sağlık sigortasıve hastalık sigortalarında artış yaşandı. Hatta yapılan araştırmalar göre geçen yıllara oranla yangın ve doğal afet sigortalarında %25 oranında artış meydana geldi. Bu sektörler de yaşanan artışlar nedeni ile trafik sigortasıgerilemeler yaşandı. 

Yaklaşık olarak trafik sigortaları %5, kasko ise %0,39 oranında geriledi. Hastalık ve sağlık branşlarında artış ise %20,79 oranında arttı. Pandemi sebebi ile sigortalarını yüz yüz yaptırmak istemeyen kişiler sigorta işlemleri için interneti tercih etti. Daha önceki yıllarda insanlar sigorta yaptırmak için interneti pek kullanmazdı. Fakat sağlığını düşünen kişiler, gelen yasaklar ve korona virüsü olan kişiler sigortalarını evlerinden yapmak zorunda kaldı. 

Pandemide en çok yapılan sigortalar ise şunlardır: Hayat Sigortası, Tamamlayıcı Sağlık Sigortası, Hastalık Sigortası, DASK, Deprem Sigortası’dır. Görüldüğü gibi sağlık açısından yaşanan riskli durumların oluşması insanların sağlık sigortasına yönelmesine sebep oldu. Kişilerin yaşamlarını tehdit eden korona virüsü sebebi ile kişiler kendilerini ve sevdiklerini koruma altına almak istedi. 

Trafik Sigortası

Pandemi döneminde trafik alanında yapılan sigortalar eskiye nazaran azalsa da hiç durmadı. Kişiler toplu taşıma araçlarını tercih etmek yerine pandemi de kendi araçları ile daha güvenli yolculuk yapmayı sağlıklı buldu. Kalabalık ortamlardan uzak durmaya çalışan kişiler her yere araçları ile gitmeye başladı. 

Araçların güvenliği için trafik sigortası yaptırmayı ihmal etmediler. Kişiler araçlarına göre ya da isteklerine göre özel araç sigortası da yaptırabilir. Trafik sigortası yaptırdığınız takdirde yapılan bir kaza durumunda karşı tarafın veya üçüncü kişilerin hasar masrafı karşılanır. Sizin aracınız bir kazaya karışmış ve zarar çıkmışsa trafik sigortası poliçeniz ile bu zarar ödenir.  

Başka İçerik:  Motorlu Taşıtlar Vergisi Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

Kazada yaralanma olduğunda ve doktor tarafından çalışamaz duruma geldiğine dair bir rapor verildiğinde trafik sigortası devreye girer ve kişinin ekonomik durumunu güvenceye alır.  Kazada suçlu olmadığınız halde karşı taraf buna rağmen dava açtıysa trafik sigortası sizin hukuki masraflarınız karşılar. 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası 

Sağlık sorunları hayatın bir parçasıdır. Hastalıklar, kazalar her insanın başına gelebilir. Sağlık sorunlarınız da tedavilerini kontrol altına almak ve kendinizi emin ellere bırakmak için tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırabilirsiniz. Bu sigortası sayesinde istediğiniz doktora muayene olabilir ve tedavilerinizi yaptırabilirsiniz. 

Sizin yaşadığınız kaza veya yaşadığınız hastalığını tedavisi poliçenizde yer alan teminatlar ile karşılanır. Pandemi sürecinde virüsün artması ile birlikte ölümlerin de yaşanması insanları bir hayli tedirgin etti bu sebeple de insanlar sigorta yapmaya yöneldi. Pandemide en çok yapılan sigortalar içinde yerini alan tamamlayıcı sağlık sigortası hastalıklarda sizin için tüm hastane ve bakım masraflarını karşılayacaktır. 

Artan hastane ihtiyacı ile birlikte hastaneye yatma ihtimali de artış göstermiştir. Kişiler kalabalık hastane ortamlarında kalmak istemezler ise özel hastanelerden onlara özel bir odada kalabilirler. Tüm bunlar tamamlayıcı sağlık sigortasıtarafından ödenecektir. Hem sevdiklerinize hem de kendinize yaptırabileceğiniz tamamlayıcı sağlık sigortası ile daha rahat bir hastalık dönemi yaşayabilirsiniz. 

Sağlık Sigortası Yaptırmanın Avantajları Nelerdir?

Pandemide en çok yapılan sigortalar içinde yer alan sağlık sigortası sizin için en ihtiyaç duyulan imkanları bir araya getirir. Sağlık sigortası ile birlikte zaman kaybetmeden, en iyi hastanelerde bütçenize uygun tedavi olabilirsiniz. Sağlık sigortalarının en büyük avantajı özel hastanelerde düşük fiyatlar ile tedavinin yapılmasıdır. İstenilirse bu hastaneler istenilen tetkikler yapılabilir. 

İlaçlardan, hastane masraflarına, yapılan check-uplara her şey sağlık sigortası tarafından karşılanır. Sağlık sigortası ile istediğiniz hastaneyi seçebilir ve istediğiniz doktora muayene olabilirsiniz. Sağlık sigortaları pek çok özel hastane ile anlaşma imzalar siz de dilerseniz özel hastaneleri tercih edebilirsiniz. Daha rahat ve konforlu bir tedavi süreci yaşamış olursunuz. 

Başka İçerik:  Aile Hekimi Nasıl Değiştirilir?

Ülke dışına geziye çıktığınızda istenmeyen bir durum veya hastalık ile karşılaşırsanız sağlık sigortanız sayesinde orada tedavi olabilirsiniz. Sağlık sigortaları yaptırarak vergi indirimlerinden de faydalanabilirsiniz. Kendinizi ve ailenizi güvence altına alan sağlık sigortası yaptırarak daha kaliteli bir sağlık hizmetine sahip olabilirsiniz. 

Hayat Sigortası

Pandemide en çok yapılan sigortalar içinde ilk beşte yerine alan hayat sigortası, hayatınız kaybetmeniz durumunda ailenize tazminat sağlayan bir sigorta türüdür. Bir nevi birikim yapar ve daha sonra mirasçılarınıza bu parayı teslim edersiniz. Hayat sigortası yalnızca vefatlar içinde yapılmaz kaza sonucu tedavi masraflarının karşılanmasında, yaşam desteği gibi teminatlarda devreye girerek yardımcı olur. 

Başınıza kötü bir durum gelmese bile geçerliliği dolan hayat sigortalarında priminiz size geri de ödenecektir. Her anlamda size kolaylık sağlayacak olan hayat sigortası sürekli değişen ekonomi sebebi ile size maddi bir kapı olacaktır.

Gün geçtikçe virüsler ile savaştığımız şu zamanlarda ölüm oranlarının artması ile de hayat sigortası yaptırmak oldukça önemlidir. Zira virüs sebebi ile hayatınızı kaybetmeniz durumunda mirasçılarınız güvence altına alınmış olacaktır. 

Deprem Sigortası ve Dask

Ülkemiz aktif fay hatları üzerinde yer aldığı için sürekli olarak depremler meydana gelir. Depremin yıkıcı etkisi nedeni ile bir anda tüm her şeyinizi kaybedebiliriz. Depremin yıkıcı etkisi ile birlikte ortaya çıkan tsunami, toprak kayması, yangın, infilak gibi maddi zararlarda zorunlu deprem sigortası yaptırmanız gerekecektir. Bu sayede zarar görmüş kısımlardan teminat alabilirsiniz. 

Deprem sigortası ve Dask son zamanlarda depremlerin atması ve uzmanların daha büyük depremlerin geleceğini söylemesi ile daha da arttı. Hatta bazı sigorta paketleri pandemi sebebi ile en çok tercih edilen sağlık sigortası paketinin içinde deprem sigortasını da ekleyerek kullanıcıları için iyi bir hizmet sundu. 

Başka İçerik:  DASK Sigortası Heyelan ve Çığı Kapsar mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap