Palyatif Tedavi Nedir, Nasıl Uygulanır, Ne Kadar Sürer?

Palyatif Tedavi Nedir, Nasıl Uygulanır, Ne Kadar Sürer? Fiziksel ve ruhsal tedavinin ardından zorlu hastalıuk süreci geçirenlere palyatif tedavi uygulanır. Süresi hastalığın durumuna göre değişir.

Palyatif Tedavi Nedir, Son yıllarda artan diyabet, kanser ve diğer kronik rahatsızlıklarda hekimin uyguladığı fiziksel tedaviye ek olarak sosyal ve psikolojik desteklerin uygulanması yani palyatif tedavi gerekli görülmüştür. Bu çalışmada palyatif tedavi nedir, nasıl uygulanır, evde palyatif tedavi çalışmaları hakkında bilgi verilecektir.

Palyatif Tedavi Nedir?

Palyatif Tedavi Nedir
Palyatif Tedavi Nedir

Palyatif tedavi, kişinin fiziksel, ruhsal, sosyal ve psikolojik ihtiyaçlarına yönelik bütüncül bir tedavi biçimidir.

Palyatif bakım, yaşamı tehdit eden bir hastalık söz konusu olduğunda ve kişi ömür boyu böyle bir kronik rahatsızlıkla mücadele etmek zorunda kaldığında hasta ve hasta yakınlarını, teşhis ve tanıdan itibaren ölüme kadarki süreçte ağrı ve semptomların fark edilerek giderilmesi, sosyal ve psikolojik desteğin sağlanarak yaşam kalitesini arttırılmasıdır.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) palyatif bakımın tanımını 1980li yıllarda şu şekilde yapmıştır. Tedaviye yanıt alınamayan hastaların hayat kalitesini arttırmak için uygulanan bütüncül bakım, olarak tanımlansa da günümüzde çok daha kapsamlı bir tedavi destek programıdır.

Diyabet hastalarının bir bölümü ömür boyu ilaç kullanmak veya insülin iğnesi yapmak durumunda kalabilir.

Bu durum psiko sosyal açıdan zaman zaman oldukça zorlayıcı olabilmektedir. Ya da kanser hastaları için kaçıncı evrede olursa olsun, bu hastalıkla yaşamak psikolojik olarak zorlayıcı durumlara sebebiyet verebilir.

Hangi evrede olduğu fark etmeksizin kişinin mümkün mertebe kendini daha iyi hissetmesini sağlayan yaklaşım palyatif tedavidir. Tip 2 diyabet ise ömür boyu sağlıklı ve düzenli beslenmeyi, egzersiz programını gerektirir. Bunun bilinçli olarak yürütülmesi için palyatif tedavi yararlı olmaktadır.

Palyatif Tedavi Nasıl Uygulanır?

Palyatif Tedavi Nasıl Uygulanır
Palyatif Tedavi Nasıl Uygulanır

Palyatif tedavi, fiziksel tedavi ile eş zamanlı olarak ilerler. Kişinin sosyal ihtiyaçları ve gereksinimlerine göre kişiye özel bir tedavi programı belirlenir.

Kimi hastalarda ruhsal, kimi hastalarda fiziksel, kiminde psikolojik gereksinimler olabilir. Veya hepsi birden uygulanır. Palyatif tedavinin amaçlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

1.     Hastanın varsa tedaviden kaynaklan ağrıları tespit etmek, doktoru ile iletişime geçerek çözüm bulmak.

2.      Kanserde palyatif bakım, veya diğer kronik hastalıklarda ilaç kullanımına bağlı olarak gelişen yan etkileri tespit ederek çözmek.

3.     Hastanın endişelerini gidermek ve ruhsal ihtiyaçlarını gidermeye yardımcı olmak.

4.     Kişinin hastaneye geliş gidiş ulaşım ve varsa temel mali ihtiyaçlarını gidermesine destek olmak.

5.     Hastanın depresyon gibi bir durumu varsa psikolojik açıdan gerekli desteği sağlamak.

6.     Hasta yakınlarına ve aileye sosyal bilgilendirici destek sağlamak.

7.     Tip 2 diyabet hastaları palyatif tedavi ekibindeki diyetisyen tarafından bilinçli olarak  düzenli biçimde yönlendirilmektedir.

Evde Palyatif Bakım Uygulaması

Palyatif tedavi ne kadar sürer
Palyatif tedavi ne kadar sürer

Evde palyatif bakım koşullarında ekip ve hastanın arasındaki iletişim çok önemlidir.  Eve gelen sağlık ekipleriyle başarılı iletişim kurulursa daha çabuk etki sağlanır. Gelen kişilere hastalığınızla ilgili endişelerinizi, ağrı noktalarınızı anlatın. Aklınıza takılan her konuyu sorabilirsiniz.

Gelen uzman ve hasta bakıcılara ağrı, bulantı, kusma, varsa kabızlık veya herhangi bir şikayeti hiç çekinmeden anlatın. Doktorunuzun aldığı tedavi kararını ve şeklini anlatın. Bu sayede size uygun bir palyatif bakım seyri hazırlayarak ileriki günlerde kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlamak için daha etkili bir çalışma yürütebileceklerdir.

Tip 2 diyabet palyatif tedavi gibi bütüncül bir yaklaşımla kontrol altına alınabilir. Kendi vücutlarını ve hastalığın seyrini yeteri kadar tanımayan bireyler, tip 2 diyabet ile nasıl baş edebileceklerini bilemezler.

Hastane veya sağlık ocaklarındaki doktorların da yoğunluk nedeniyle her bir hasta ile 5 dakikadan fazla ilgilenmesi mümkün değildir. Dolayısıyla sosyal hizmetler uzmanı, psikolojik destek uzmanları, doktorlarla birlikte çalışmakta ve bireylere yaşam boyu gerekli desteği vermektedirler.

Palyatif tedavi ne kadar sürer?

Palyatif bakım, ömür boyu sürmektedir. Zaten bireylerin yaşamlarının son döneminde ömürleri bitene kadar onların yaşam kalitelerinin arttırılması hedeflenir.

Yaşlı Hastanın son zamanlarını iyi biçimde yaşaması hedeflenir. Palyatif tedavi, kanser sürecindeki çocuklara veya obezite ile mücadele eden çocuklara da uygulanır. Bunun ne kadar süreceğine ekip birlikte karar verir.

Palyatif Bakım Ekibi Kimlerden Oluşur?

Palyatif Bakım Ekibi Kimlerden Oluşur
Palyatif Bakım Ekibi Kimlerden Oluşur

1.     Doktor

2.     Hemşire

3.     Sosyal hizmetler uzmanı

4.     Diyetisyen

5.     Psikolog

6.     Fizyoterapist

Palyatif tedavi hastanın hayat kalitesini yükseltir, psikolojik moral ve desteğiz nadir de olsa hastalığının seyrini olumlu yönde etkilediği görülmüştür; bu yüzden faydalı bir çalışmadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap