Palamut Nasıl Saklanır? Yemeklerde Kullanımı, Kalorisi ve Faydaları

Palamut bol etli bir balıktır ve farklı tür yemeklerde kullanılır. Düşük kalorilidir, birçok hastalığa iyi gelir, düzenli tükeimi ile fayda sağlar.

Palamut

Sıcak ve ılık denizleri seven, kemikli balık türleri arasında palamut yer almaktadır. Hem açık denizlerde hem de kıyı bölgelerde sıklıkla bulunmaktadırlar. Sürüler halinde yaşayan palamutlar, mevsimden kaynaklı göç etmektedirler.

Boyutlarına göre farklı isimleri de bulunmaktadır. Palamut vonozu 12 ile 16 cm arasında olurken; kestane palamudu 16 ile 22 cm arasında ölçüye sahiptir. Çingene palamudu ise 22 ile 28 cm arasındadır. Ayrıca kestane palamudu 40 ile 50 cm arasında olmaktadır.

Keskin dişli, sırt renkleri mavi ve karın kısmı gümüş ve beyazdır. Sırtlarında siyah şeritler bulunan palamut ülkemizde bolca bulunmaktadır. Yurt içi ve yurt dışı ihracatlarında önemli bir yere sahiptir. Dondurularak uzun zaman korunması sağlanmaktadır.

Palamut genellikle orta yağlı bir balıktır. Küçük palamutların eti açık renkli olur. Konserve olarak da işlem görmektedir. Palamut salamura olarak da tüketilmektedir. Pişirme yöntemleri arasında ızgara, kızartma ya da fırınlama bulunmaktadır.

Palamutta 2 yüzgeç bulunmaktadır. Bunlardan birisi büyük diğeri ise küçük yüzgeçlerdir. Yaşaması için su sıcaklığı 12 ile 27 arasında olması gerekmektedir. Etçil hayvanlardır. Küçük balıkları yiyerek beslenirler.

Palamut Nasıl Saklanır?

Protein bakımından oldukça zengin olan palamut her mevsimde tüketilmektedir. Eylül ayında balık av mevsimi başlayınca palamutları taze olarak hemen tüketebiliriz. Ama daha sonraki zamanlarda tüketmek için dondurulmuş palamut tercih edilmektedir.

Palamudu nasıl saklamalıyız? Bunlardan en çok bilinen ve uygulanan yöntem derin dondurucuda saklamaktır. 5-6 ay tazeliğini ve parlaklığını muhafaza etmek için onları tuzlamalı ve şoklama yöntemi ile saklamalıyız.

Palamut temizlendikten sonra saklanması gerekir. Yenilecek kadar olan miktar poşetlenmeli ve buzluktan çıkarılan poşet hemen kullanılmalıdır. Dilimlenmiş hazır halde olan bu gıda kolay ve çabuk pişmesiyle pratik bir kullanım da sağlamaktadır.

Palamut konservesi yapmak için; temizlenen ve yıkanan palamutlar az miktarda tuz, şeker ve zeytinyağı ile marina edilir. Cam şişelere konularak kapağı kapatılır ve su dolu tencereye ters konularak kaynatılır. Konservenizi palamudun olmadığı zamanlarda böylelikle kullanabilirsiniz.

Palamut Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Balığın her çeşidi oldukça faydalıdır. Haftada bir kez balık yemek de oldukça önemlidir. Besin değeri yüksek olan palamuttan farklı birçok çeşit yemek yapabilirsiniz.

Orta yağlı bir balık olduğu için sıklıkla palamut kızartma olarak yapılmaktadır. Palamut nasıl yapılır? En doğru yöntem nedir? Diye merak edenler için şunu söylemek gerekir ki hem hafif hem de sağlıklı olması için palamut buğulama oldukça güzel bir pişirme yöntemidir.

Palamut tavada lezzetli olur ama yağ oranı biraz daha yüksektir. Böylelikle diyet yapanlar ya da yaşlılar tarafından önerilmemektedir. Eğer tavada kızartma yöntemi yapacaksanız az yağ ile pişirmenizi öneririz.

Fırında palamut, yanında farklı sebzelerle de pişirilmektedir. Patates, soğan, domates, biber ile pişireceğiniz palamut oldukça fazla besin değerine ulaşacaktır.

Kağıtta palamut kebabı yapmak için fırın tepsisine pişirme kağıdı sererek üzerine palamutları dizebilirsiniz. Lezzet vermesi açısından farklı baharatlar kullanabilirsiniz. Soğan halkaları, domates ve biberle güzel bir görsellik oluşturabilirsiniz.

Güveçte palamut, birer kişilik porsiyonlarda hazırlanmaktadır. Güvecin içerisine farklı sebzeleri de ilave ederek ve fırında pişirerek vitamin değeri yüksek bir menü hazırlayabilirsiniz.

Palamut pilaki, dilimlenmiş palamutların üzerinde sos kullanmakla yapılmaktadır. Bu soslar fırında balığınız pişerken emilir ve lezzetli bir yemek türü ortaya çıkmaktadır.

Palamut Faydaları

İçeriğinde yüksek miktarda fosfor ve birçok vitamin bulunan palamut oldukça faydalı bir balık türüdür. Fiyat olarak da pahalı değildir. Palamut fiyatları, balığın bol çıkmasına göre de farklılık göstermektedir. Palamut faydaları nelerdir? Bakacak olursak;

·       Kalp sağlığı için faydalıdır. Omega 3 sayesinde kalp krizi riskini azaltmaktadır.

·       Bol A vitamini bulunduğundan dolayı göz sağlığına faydalıdır.

·       Kas ve kemik sağlığı için faydalıdır.

·       Hücreleri yeniler, açık yaraları iyileştirir.

·       Cilt için faydalıdır. Yaşlanma etkilerini önler.

·       İçeriğindeki protein ve vitamin kişilere dinçlik verir, vücut direncini artırır.

·       Saçların kuvvetlenmesini ve güçlenmesini sağlar.

Palamut Nelere İyi Gelir?

Balık cinsleri içerisinde en fazla protein ve D vitamini palamutta bulunmaktadır. Ayrıca fosfor ve sülfür açısından oldukça zengindir. Diş ve kemik sağlığı için oldukça faydalıdır. Özellikle büyüme çağındaki çocuklar için bu önemli bir durumdur. Palamut başka nelere iyi gelir?

Göz sorunu ve göz hastalıkları olanlar için palamut oldukça önemli bir besindir. Ayrıca cilt ve deri hastalıklarında tedavi edici yönü de bulunmaktadır. Kolesterolü yüksek olan kişilere iyi gelir. Bu kişilerin kızartma yönteminden ziyade buğulama ve fırınlama yöntemlerini kullanmaları daha doğru olacaktır.

Palamut İçindeki Vitaminler

Palamut D vitamini açısından oldukça zengindir. Ayrıca A vitamini, potasyum, demir, Omega3, fosfor, sülfür ve vanadyum vitaminlerini içermektedir. Palamut yüksek vitamin değeri ile dikkat çekmektedir. Bu da sağlıklı beslenmemiz için palamudu her zaman tüketmeliyiz anlamına gelmektedir.

Palamut Kalorisi

Palamut kalorisi nedir? Hep merak edilen bir konudur. Acaba yüksek kaloriye mi sahiptir? Kilo aldırır mı? Gibi sorular insanlarda kafalarında dolaşmaktadır. Bu konuda söyleyebileceğimiz en net bilgi şudur: Palamutta bulunan kalori miktarı tamamen pişirme yöntemi ile ilgili bir durumdur.

·       Fırında palamut kalorisi, 303 kcal

·       Izgarada palamut kalorisi 410 kcal

·       Buğulama palamut kalorisi 395 kcal olarak bilgi verebiliriz.

Palamut Zararları

Palamut alırken taze olup olmadığı önemli bir durumdur. Bayat balıklar histamin zehirlenmesine neden olabilir. Ayrıca uygun koşullarda muhafaza edilmeyen balıklarda da balık zehirlenmesi sorunu ile karşılaşabilirsiniz. Bu durumda kişi kusturulmalı ve hemen doktora gidilmelidir.

Palamut balığının zararı yoktur demekte bir sakınca yoktur. Yeter ki taze olarak tüketin ve dozunda yiyin. Fazla dozlarda tüketilen palamut sizlere yarar yerine zarar getirecektir. Balığa karşı alerjisi olan kişilerde de önerilmemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap