Özgül İsminin Anlamı

ozgul-isminin-anlami-68170

Özgül

Yeni doğacak bebeklere isim vermek anne ve baba adayları için oldukça zordur. İsimler farklı anlamlar taşımakla birlikte farklı analizlere de sahiptir. Günümüzde birçok anne ve baba adayı, Özgül isminin anlamı nedir sorusunun yanıtını aramaktadır. Özgül ismi; ak demir, karakteristik, temiz, güzel kokan ve özü gül gibi olan anlamlarına gelir.

Türk Dil Kurumu sözlüğünü incelediğimizde, Özgül isminin anlamı özellikle bir türe ait olan şeklinde de yorumlanmıştır. Türkçe ve Farsça kökenli olan bu isim genellikle yeni doğan kız bebeklere verilir. Ancak erkek bebeklere de bu ismin verildiğini görmekteyiz. Bu isim Türk ve Fars toplumlarında yaygın bir şekilde yeni doğan bebeklere verilir

Yeni doğan bebeklerine İslam dinine uygun bir isim vermek isteyen anne ve baba adayları, Özgül ismi Kuran’da geçiyor mu sorusunu yönelterek yanıt aramaktadır. Özgül ismi Kuran-ı Kerim’in herhangi bir yerinde geçmez. Ancak bu ismin anlamlarına bakacak olursak İslam dinine karşıt bir durum yoktur. Yani Özgül isminin yeni doğan bebeklere verilmesi caizdir.

Özgül isminin kullanılma sıklığına baktığımızda, Türkiye’de bu isme sahip olan 23.338 kişi görüyoruz. Bu kişilerin çoğunluğu İstanbul, İzmir ve Ankara şehirlerinde yaşarken, ismin popülerlik sıralamasında 639. sırada yer aldığını söyleyebiliriz. Ayrıca bu isim son yıllarda daha fazla kullanılmaya başlamıştır. Bu da Özgül isminin gün geçtikçe popüler bir isim haline geldiğini gösterir.

Sizlerin de bildiği üzere isimlerden yola çıkarak karakter analizi yapmak mümkündür. Günümüzde Özgül isminin analizi göz önüne alındığında bu ismi taşıyan kişilerin; romantik, ince fikirli, zarif, sakin, merhametli, uyumlu ve şefkatli olduğunu söylemek mümkündür. Ancak bu kişilerin beklenmedik kararlar alma, marjinal olma, duygusal olmama ve sabit fikirlere sahip olma gibi olumsuz özellikleri de bulunur.

İsmi Özgül olan kişiler genellikle geniş omuzlu, kalın dudaklı, gamzeli ve kalın saçlı oldukları görülür. Aynı zamanda bu kişiler köşeli çeneye, belirgin elmacık kemiklerine, tatlı bir gülümsemeye, kemerli burna ve orantılı yüz hatlarına sahiptir. Özgül isminin rengi ise gridir.

Özgül isminin harf analizine gelecek olursak; Ö harfinin gizemli kişiliği, Z harfinin bilimselliği, G harfinin inatçılığı, Ü harfinin mücadeleciliği, L harfinin ise sanatsal yeteneği çağrıştırdığı görülür. Yani bu isme sahip olan kişiler gizemli kişiliklerinin yanı sıra okumayı seven, inatçı, mücadeleci ve sanatçı ruha sahiptir. Bu da Özgül ismini taşıyan kişilerin farkını ortaya koyar.

Yeni doğacak bebeğinize bir isim verirken hangi ünlülerin düşündüğünüz isme sahip olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Günümüzde Özgül ismine sahip ünlüler; Özgül Kavruk ve Özgül Sağdıç olarak sıralanabilir. Özgül Kavruk Türk dizi oyuncusu iken Özgül Sağdıç tiyatro oyuncusudur. Aynı zamanda televizyon ekranlarında bu ismi taşıyan karakterler ile sıkça karşılaşmak mümkündür.

Bazı anne ve baba adayları yeni doğacak bebeklerine iki isim birden vermek isteyebilir. Bu bağlamda Özgül ismine benzer isimler pek çok anne ve baba adayı tarafından merak edilir. Özgür, Badegül, Tazegül, Gül, Şengül, Fatmagül, Songül, Bingül, Sergül be Üçgül isimleri Özgül ismi ile benzerlik gösterir. Ayrıca Nur ve Naz isimleri de Özgül isminin yanına ikinci isim olarak düşünülebilir.

Kısaca özetleyecek olursak; Özgül isminin temiz ve güzel kokan anlamlarına geldiği, Kuran’da geçmediği, Türkçe kökenli olduğu ve bu isme sahip olan kişilerin güzel karakteristik özellikler taşıdığı bilinir. Sizler de bu anlamları ve karakteristik özellikleri göz önüne alarak yeni doğacak olan bebeğinize Özgül ismini vermeyi düşünebilirsiniz.

ozgul-isminin-anlami-68170
Özgül İsminin Anlamı

Özgül isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 4 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Ak Demir Anlamına Gelir.
  • 2 – Özellikle Bir Türe Ait Olan.
  • 3 – Karakteristik Ve Nevi.
  • 4 – Özü Gül Gibi Olan, Temiz, Güzel Kokan.

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Türkçe+Farsça
Kuran ‘da geçmiyor.

Özgül ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Özgül ismini kullanan 23.388 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Özgül ismini kullanan 4.144 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Özgül ismini kullanan 1.578 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Özgül ismini kullanan 1.736 kişi bulunmaktadır.

Özgül isminin Türkiye sıralaması

Özgül en çok kullanılan 639. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 330. isimdir.

Özgül ismini kullananların sayısı, son bir yılda 12 kişi artmıştır.

Özgül isminin Harf Analizi

Kişiye Özgül ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

Ö : Gizemli bir kişiliği çağrıştırır, o harfi isimde olmazsa iyidir.

Z : Bilimsel açıdan, okumayı seven birini çağrıştırır,bir tane z harfinin isiminde olması iyidir.

G : İnatçı kişilik, gerginlik çağrıştırır, g harfinin olması iyidir.

Ü : Engellerle mücadele eden anlamını çağrıştır ,olmaması iyidir.

L : Sanatsal yeteneğe bir kişiliğe sahip izlemi yaratır, l harfi isimde barındırabilir.

Özgül İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Özgül ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Özgül isminin anlamını gözden geçirin!

Özgül İsminin Numerolojisi

Özgül isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

Ö: on dokuz
Z: yirmi dokuz
G: sekiz
Ü: yirmi altı
L: on beş
TOPLAM: 97

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap