Özel Sağlık Sigortası Nedir?

Özel sağlık sigortası nedir? Kişilerin geleceğinin daha güvenli olmasını sağlar. Bu hizmetler kişilerin kaza ve hastalık durumlarında yapılacak olan sağlık giderlerinin karşılanmasını sağlar. Sağlık giderleri, poliçede yazan limite göre karşılanır. Bunun yanında poliçelerin ek teminatlar ile de genişletilmesi mümkündür.

Özel sağlık sigortası kapsamı; yatarak tedavi ve ayakta tedavi olmak üzere ikiye ayrılır. Bu iki durumda da uygulanan hizmetler, sigortalının risk durumlarından maddi olarak korunmasını sağlar. Tedavi kapsamında hastaların hastaneye yatması gerekiyorsa bu bağlamda yatak tedavi masrafları de sağlık sigortası kapsamında karşılanır. Radyoterapi, kemoterapi, suni uzuv, yoğun bakım, ameliyat, oda giderleri ile refakatçi giderleri de teminat limitleri dahilinde karşılanır.

Fizik tedavi, röntgen, muayene, tahlil gibi ayakta tedavi gerektiren durumlar sağlık sigortası kapsamındadır. Poliçelerin limitsiz olarak hazırlanması halinde ek teminat imkanlarından da faydalanmak mümkündür. Limitsiz poliçenin olanakları içinde doğum sigortası da yer alır. Bebek muayene, gebelik kontrolleri, bebek sağlık problemleri gibi nedenler ile oluşan masraflar sağlık sigortası doğum teminatları ile karşılanır.

Sağlık Sigortası Faydaları Nelerdir?

Sağlık Sigortası Faydaları Nelerdir?

Sağlık sigortalarının genel ve özel şartları bulunur. Sağlık sigortalarının pek çok yönden faydası vardır. Sağlık sigortasının kişiye kazandırdığı avantajlar şu şekildedir;

 • Kişilerin kaliteli sağlık hizmeti almasını sağlar.
 • Özel hastaneler ile doktor seçme şansları bulunur.
 • Hastalar hem maddi hem de manevi açıdan güvence altındadır.
 • Tedavi giderleri maddi acısan hastaları etkilemez.

Sağlık sigortası avantajları saymakla bitmez. Kişilerin özel sağlık kuruluşlarına ödeyecekleri ücretlerden daha uygun fiyatlara sağlık sigortası yaptırmak mümkündür.

Başka İçerik:  Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Aile Bireylerine Özel

Yatarak Tedavi Kapsamı Nelerdir?
Yatarak Tedavi Kapsamı Nelerdir?

Yatarak Tedavi Kapsamı Nelerdir?

Yatarak tedavi kapsamına giren durumlar;

 • Ameliyat tazminatı teminatları
 • Çeşitli ameliyatlar
 • Kişilerin yatarak tedavi kapsamında bulunan rehabilitasyon giderleri
 • Ameliyat gerektirmeyen 24 saat yatış gerektiren durumlar
 • Trafik kazalarında zarar gören dişlerin tıbbi ve cerrahi operasyonları
 • Kemoterapi, diyaliz, radyoterapi gibi müdahalelerin giderleri
 • Acil durum müdahale tanımına uyan, yerinde tedavi veya en yakın sağlık kurumlarına naklinin gerçekleştirilmesi ile ilgili giderlerin karşılanması
 • Asgari ücret tarifesine dahilinde yatarak ya da ayakta müdahaleye bakılmaksızın 149 birimde gerçekleştirilen ortopedik ve cerrahi müdahaleler
 • Kaza ya da hastalık sonucu bacak, kol, meme, göz, el protezleri giderlerinin karşılanması
 • Ev ortamında tıbbi hizmet verilmesi yatarak tedavi kapsamına girer.
Ayakta Tedavi Kapsamı Nelerdir?
Ayakta Tedavi Kapsamı Nelerdir?

Ayakta Tedavi Kapsamı Nelerdir?

Ayakta tedavi durumlarında hastaların hastanede yatmaların gerek kalmadan tedavilerinin gerçekleştirilmedir. Ayakta tedavi teminatları;

 • Reçeteli ilaçların verilmesi
 • Hastalık tedavisinde kullanılan bandaj, koltuk değneği, boyunluk, varis çorabı gibi tıbbi malzemelerin karşılanması
 • Her türlü doktor muayenesi
 • Röntgen, MR gibi görüntüleme masrafları
 • Fizik tedavi giderleri şeklindedir.

Özel Sağlık Sigortası ile Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Farkları Nelerdir?

Sağlığını güvence altına almak isteyen kişiler özel sağlık sigortası ve tamamlayıcı sağlık sigortası arasında kalabilir. Bu sigorta türleri aslında birbirinden farklıdır. Tamamlayıcı sağlık sigortaları sadece anlaşmalı olan hastanelerde geçerlidir. Bu sigortaya sahip kişiler anlaşmalı hastanelerde ekstradan ücret ödemeden muayene olabilirler. Bu sigortadan faydalanmak için SGK’lı olmak da gereklidir. Özel sağlık sigortası yaptırmak için SGK’lı olmaya gerek yoktur.

İnsanlar özel sağlık sigortası yaptırmanın zor olduğu ile ilgili yanlış bir düşünceye sahiptir. Ancak bu sigorta oldukça kolay ve hızlı bir şekilde yapılır. Özel sağlık sigortaları, sağlık giderlerinin limitler dahilinde karşılanmasını sağlar.

Sağlık sigortası yaptırırken ödenecek olan primler, cinsiyete, yaşa ve sağlık geçmişine göre değişiklik gösterebilir. Yani kişilerin ödeyeceği primler kişiye özel olarak hesaplanır.

Başka İçerik:  Tam Kapsamlı Sağlık Sigortası Avantajları ve Fiyatı

Sağlık Sigortası Neden Önemlidir?

Sağlık Sigortası Neden Önemlidir?

Sağlık, tüm insanların sahip olduğu en büyük değerdir. Kişilerin sağlıklarının bozulması durumunda maddi ve manevi anlamda hayatları sıkıntıya girer. Özel sağlık sigortaları, kişilerin sağlık hizmetlerinden kaliteli bir şekilde faydalanmasını sağlar. Bunun yanında bu sigortalar her bütçeye uygundur. Sağlık sigortası, kişilerin geleceğine yapmış olduğu bir yatırım olarak düşünülebilir. Bu sigortalar bir lüks değil aksine bir ihtiyaçtır.

Özel sağlık sigortaları bireysel sağlık sigortası ismi ile de bilinir. Kaza ve hastalık durumlarında meydana gelen sağlık masraflarının karşılanmasını sağlar. Tamamlayıcı sağlık sigortaları ise, sigorta yaptırdıktan sonra meydana gelen hastalıkların tedavi, muayene ve tetkik giderlerini karşılamaktadır.

Özel sağlık sigortaları kişilerin diledikleri doktor ve sağlık kuruluşundan hizmet almasına olanak tanır. Sigortalı kişilerin herhangi bir sebepten ötürü meydana gelen ayakta ya da yatarak tedavi durumları sigorta şirketi tarafından karşılanır. Bunun yanında kişiler, dünyanın neresinde olursa olsun sağlık hizmetlerinden, özel sağlık sigortası ile faydalanabilir. Bu sayede yüksek ücretli sağlık giderleri sağlık sigortası tarafından karşılanmış olur. Zaten sağlık ile ilgili zor durumlar yaşayan sigortalılar, maddi anlamda rahat eder.

Özel sağlık sigortası fiyatları, yaş, cinsiyet, poliçeye eklenmesi gereken istekler, geçirilen hastalıklar gibi konulara bağlı olarak değişiklik gösterir. Bu nedenle sağlık sigortası fiyatlarına net bir rakam söylenmesi doğru değildir. Sigorta şirketi ya da hastane seçimi de fiyatların farklı olmasına neden olur. Bunun yanında ek masraflar ile alınan hizmetler de fiyatlara dahil edilir. Yatarak tedavi hizmetleri çok daha kapsamlıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap