Öykü İsminin Anlamı

Öykü İsminin Anlamı

Öykü, Türkçe kökenli bir isim olup özellikle kız çocukları için tercih edilmektedir. Güzel anlamlara sahip olması sebebi ile internet üzerinde Öykü isminin anlamı araştırılmaktadır. Öykü, ‘’ hikâye, masal ‘’ anlamlarının yanı sıra ‘’ canlıların yaşaması için gerekli, rengi tadı olmayan sıvı ‘’ anlamına da gelmektedir. TDK’ ye göre ayrıntılarıyla anlatılan olay anlamına gelmektedir.

Anne ve babalar çocukları için genellikle Kur’ an da geçen isimleri koymaya özen göstermektedir. Bu nedenle Öykü ismi Kur’ an da geçiyor mu sorusunun cevabı araştırılmaktadır. Öykü Kur’ an da geçmemesine rağmen özellikle son dönemlerde birçok kişi tarafından sıkça tercih edilen bir isimdir. Kur’ an da geçmiyor olması bu ismin çocuklar için uygun olmayacağı, koyulmayacağı anlamına gelmemektedir.

Güzel anlamlarının yanı sıra Öykü isimli kişilerin fiziksel özellikleri de dikkat çekmektedir. Genellikle uzun boylu ve yapılı kişilerdir. Yüz hatları belirgin, gür ve dalgalı saçlara sahiptir. Ses tonu kararlı ve güven vericidir. Dış görünüşüne önem veren bakımlı kişilerdir. Güzel giyimleri ve nazik tavırları ile bulundukları ortamlarda dikkat çekmeyi başarırlar. Düzgün konuşmaları sayesinde topluluk önündeki konuşmalarını rahat bir şekilde yaparlar.

Çocuklar için bu isim tercih edilmeden önce Öykü ismi kişilik analizi de detaylı bir şekilde araştırılmaktadır. Temizlik ve düzen konusunda oldukça titiz davranan kişilerdir. Parasal konulara önem veren ve bu konuda kendini geliştirmiş kişilerdir. İş yaşantılarında iyi bir gözlemci olmalarının yanı sıra verdikleri mantıklı kararlar sebebi ile her zaman başarılı olurla. Kısıtlanmayı sevmeyen özgürlükçü kişilerdir. Sorumluluk almayı severler. Saygı onlar için her şeyden önce gelir. Çalışkan ve hırslı olmalarından dolayı iş hayatlarında başarılı olurlar ve maddi açıdan sıkıntı yaşamazlar. Her zaman mantık çerçevesinde hareket eden kişilerdir.

Her isimde olduğu gibi Öykü ismine benzeyen isimler de bulunmaktadır. Ömür, Övgü, Öngül, Övünç, Özden, Özge, Özgen, Özgül, Özlem, Özlen, Öznur, Özün gibi isimler ile benzerlik göstermektedir. Yalın bir isim olması sebebi ile diğer isimler ile birleştirilerek de kullanılmaktadır.

Türkiye’ de bu isme sahip 30.425 kişi bulunmaktadır. Güzel anlamları ve kolay okunuşu sebebi ile birçok ünlü çocukları için bu ismi tercih etmektedir. Bunun yanı sıra Öykü isimli ünlüler de bulunmaktadır. Öykü Gürman; Türk pop şarkıcısıdır. Öykü Karayel; Türk dizi oyuncusudur. Öykü Çelik; Türk sinema oyuncusudur. Öykü Serter; Türk sunucu ve oyuncudur.

Çağrışımlarına göre Öykü ismi harf analizi de dikkat edilen önemli konular arasında yer almaktadır. Çağrışımlarına göre Ö; sır saklamayı seven kişiliği temsil eder. Kendilerinden bahsetmeyi sevmez, içine kapanık kişilerdir. Y; geçmişin etkisinde kalırlar. Geçmişte yaşadıkları üzüntülü anları hiç unutmazlar. Ruhsal dünyaları karışıktır. Üzüntü ve sevinç gibi birbirine zıt duyguları bir arada yaşarlar. K; iş ve aşk yaşantılarında oldukça başarılı kişilerdir. Çalışkan ve hırslı olmaları başarıyı da beraberinde getirmektedir. Ü; işlerini aceleye getirmeyi sevmezler. Sakin ve uysal yapıları vardır.

Bebek sahibi olacak kişiler bu haberi alır almaz güzel bir isim arayışına girmektedir. Bu nedenle birçok kişi Kur’ an da geçen isimleri tercih etmektedir. Bunun yanı sıra tercih edilen isimlerin dini açıdan uygun olup olmamasına da dikkat edilmektedir. Anne ve babalar internet üzerinde Öykü ismini koymak caiz mi sorusuna cevap aramaktadır. Öykü koyulmasında herhangi bir sakıncalı durum olmayan isimdir. Güzel anlamları ve kolay okunuşu sebebi ile özellikle son dönemlerde giderek yaygınlaşan bir isimdir.

oyku-isminin-anlami-29710
Öykü İsminin Anlamı

Öykü isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 3 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Canlıların Yaşamı İçin Çok Gerekli Olan, Rengi Kokusu, Tadı Olmayan Sıvı
  • 2 – Ayrıntılarıyla anlatılan olay.
  • 3 – Hikaye / Masal

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Türkçe
Kuran ‘da geçmiyor.

Öykü ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Öykü ismini kullanan 30.425 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Öykü ismini kullanan 6.841 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Öykü ismini kullanan 2.706 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Öykü ismini kullanan 3.197 kişi bulunmaktadır.

Öykü isminin Türkiye sıralaması

Öykü en çok kullanılan 530. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 282. isimdir.

Öykü ismini kullananların sayısı, son bir yılda 4.338 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Öykü isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Öykü isminin Harf Analizi

Kişiye Öykü ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

Ö : Gizemli bir kişiliği çağrıştırır, o harfi isimde olmazsa iyidir.

Y : Geçmişten iyi ders alan manası uyandırır,duruma göre konabilirse de olmaması daha iyidir.

K : Başarılı, unvan sahibi çağrışımda bulundurtur,en az bir tane bulundurması çok iyidir.

Ü : Engellerle mücadele eden anlamını çağrıştır ,olmaması iyidir.

Öykü İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Öykü ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Öykü isminin anlamını gözden geçirin!

Öykü İsminin Numerolojisi

Öykü isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

Ö: on dokuz
Y: yirmi sekiz
K: on dört
Ü: yirmi altı
TOPLAM: 87

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap