Otomobiller İçin ÖTV İndirimi Uygulanacak

Otomobiller İçin ÖTV İndirimi Uygulanacak  Son zamanlarda kur artışları gözlemlendi. Özellikle de Ağustos ayında kur artışları hızlandı. Bu durum üzerine otomobillere ÖTV indirimi geldi. Kur artışları sebebi ile yaşanmış olan zorlukları hafifletmek amacı ile ÖTV limitleri tekrardan düzenlendi. ÖTV fiyatları yani vergisiz çıplak fiyatları üzerinde değişiklik uygulandı.

Otomobillere ait ÖTV çıplak fiyatları üzerinde yeniden düzenleme yapıldı. Daha önceden ÖTV alt limit fiyatı 46 bin lira olurken yeni düzenlemeler ile bu alt limit fiyatı 70 bin liraya çıkarıldı. ÖTV üst limit fiyatları da 80 bin lira iken yeni hazırlanan düzenlemeler sonrasında 120 bin liraya çıkarıldı. Bu sayede otomobil ÖTV fiyatları düzenlendi.

Özel Tüketim Vergisi kısaltması ÖTV olsak biliniyor. ÖTV bireylerin günlük hayatlarını sürdürmeleri için gerekli olan ürünler dışında kalan ve lüks olarak sınıflandırılan ürünler için uygulanan vergi çeşididir. Özel Tüketim Vergisinin uygulanma sebebi ise çevre kirliliğini azaltmaktır.

İnsan sağlığına olumsuz etki eden ve çevreye zarar veren ürünlerin kullanımını azaltmak ve engellemek için Özel Tüketim Vergisi uygulanıyor. Özel Tüketim Vergisi bireylerin sahip oldukları belli başlı mal varlıkları İçin ve ürünler için uygulanıyor. Özel Tüketim Vergisi uygulanması tamamen sosyal açıdan katkı ve fayda sağlamak amaçlı uygulanıyor. Özel mal varlığına sahip olan ve ürün sahibi olan tüm bireyler için ÖTV uygulanıyor.

ÖTV Hangi Ürünlerde ve Mal Varlıklarında Uygulanıyor 
ÖTV Hangi Ürünlerde ve Mal Varlıklarında Uygulanıyor 

ÖTV Hangi Ürünlerde ve Mal Varlıklarında Uygulanıyor 

Özel Tüketim Vergisi gelir elde etmek amaçlı uygulanmamaktadır. Özel Tüketim Vergisi uygulanmasında temel amaç sosyal anlamda çevreye fayda sağlamaktır. Özel Tüketim Vergisi lüks olarak sayılan mal ve ürünler için uygulanıyor. Özel Tüketim Vergisi uygulanan lüks eşyalar mücevherler ve kürk asıllı kıyafetler olmaktadır.

Başka İçerik:  Trafik Sigortası Araç Satıldıktan Sonra Geri Alınır mı?

Bunlar dışında çevreye zarar veren ürünler için Özel Tüketim Vergisi uygulanıyor. Bu ürünler ise alkol, sigara ve benzin olarak geçiyor. Özel Tüketim Vergisi ilk olarak 2002 yılında Türkiye’de uygulanmaya başlandı. Özel Tüketim Vergisi tarihi detaylarına bakıldığı zaman Avrupa Birliği ile bağlantılı bir şekilde gündeme gelen Özel Tüketim Vergisi günümüzde de uygulanıyor.

Otomobiller için ÖTV İndirimi Güncel Durum
Otomobiller için ÖTV İndirimi Güncel Durum

Otomobiller için ÖTV İndirimi Güncel Durum

Günümüzde genelde Özel Tüketim Vergisi artmakta iken yapılan indirim tüm bireylerde sevinç ile karşılandı. Son dönemde yapılan Özel Tüketim Vergi indirimi resmî gazetede yayınlanarak duyuruldu. Özel Tüketim Vergisi kapsamında motor silindir hacmi 1600 cc ve altında olan araçlar için Özel Tüketim Vergisi yüzde 52 olarak arttı.

Bu artış sonrasında alt limit fiyatı ise 46 bin lira olan Özel Tüketim Vergisi 70 bin liraya yükseldi. Özel Tüketim Vergisi kapsamında yer alan üst limit fiyatında ise yüzde 50 artış görüldü. Mevcut ÖTV alt limit fiyatı 80 bin lira iken 120 bin liraya yükseldi. Son açıklanan indirime göre araç modellerine 3 bin ve 14 bin arası indirim uygulanacak.

Otomobiller için ÖTV İndirimi ne kadar olacak?

Özel Tüketim Vergi indirimi her araca özgü olarak uygulanıyor. Son yapılan değişiklikler ile uygulanan indirimler kapsamında Toyota Coralla için yüzde 3,3 indirim uygulanacaktır. 108 bin 700 lira olan Özel Tüketim Vergisi 105 bin 100 lira olarak uygulanacaktır.

Toyota araç modelinde ise 174 bin 200 lira olan Özel Tüketim Vergisi 163 bin 300 lira olarak değişmiştir. Mercedes araçlarda Özel Tüketim Vergisi 219 bin lira iken yapılan indirim ile 205 bin 399 lira olarak alınıyor. Renault model araçlarda ise 102 bin 650 lira iken 99 bin 250 lira olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap