Otağ İsminin Anlamı

Otağ İsminin Anlamı

Otağ, eski kadim kültürden gelen eski Türkçe bir isimdir. Otağ isminin anlamı nedir, Türk Dil kurumu Güncel Türkçe Sözlüğe göre otağ, büyük süslü ve gösterişli çadır anlamına gelir. Ancak o devre göre çadır, yuva ve ev anlamı taşımaktaydı. Dolayısıyla hayatın merkezi konumudur. Otağ ismi hangi ülkenin, Türkiye ve Orta Asya Türk devletlerinde bilinen ve sık kullanılan bir isimdir.

Otağ isminin Numeroloji sayısı 7, Kişilik Numarası ise 9’dur. Otağ ismi Kuran’da geçiyor mu? Hayır geçmiyor. Otağ 7 numaralı ifadeye göre yetenek analizi şöyledir. Analitik bir zekaya ve hayatın gizli sorularına cevaplar için muazzam bir iştaha sahipsin. Bilimsel konuları, felsefeyi ve hatta mistisizmi keşfetmeye karşı büyük bir ilginiz var. Gerçeği arayışınızda netliğe ve ısrarcılığa sahipsiniz. Otağ ismi hakkında bilgi; bu isme sahipseniz harika bir araştırmacı, eğitimci ve filozof olabilirsiniz.

Bilgi ve hakikat arzusu tarafından yönlendiriliyorsunuz. İllüzyon ve gerçeklik arasında ayrım yapmayı öğrenmelisin, ama bu görev için iyi donanımlısın. Otağ ismi anlamı büyük ve gösterişli çadır anlamının dışında bilgili, yaratıcı, zarif anlamlarını taşır. Bunun dışında Otağ isminin kuzey rüzgarından olduğu bilgisi de vardır.

Otağ, ismine sahip kişiler, bilgiyi, çalışmayı ve iç görüyü sever. Otağ ismi analizi hayatın gizemlerine nüfuz etmek için büyük bir avantaj olarak kullandığınız zihninizin armağanlarına değer veriyorsunuz. Her şeyi derinlemesine incelersiniz. Her şeyi yüzeyinin altında ararsınız. Sığ yargılardan veya görüşlerden nefret ediyorsunuz. Analiz ve araştırma için doğal bir yeteneğin var.

Bir konunun gerçeklerini kavradığınızda, yaratıcılığınız ve soyut yaklaşımınız, düşüncenizi ilkel olanın ötesinde felsefi olana yükseltir. Otağ’ın kişilik analizi “Etkileyici ve aristokrat bir tavrınız var. Ne kadar uzun olursanız olun, asil ve dik görünüyorsunuz. Başkalarına gönderdiğiniz görüntünün kontrolü büyük ölçüde sizdedir.

Birçok aktör, dansçı ve diğer sanatçıların 9 Kişilik Numarası vardır. Zarif ve karizmatiksiniz. Birçoğu sana hayran.” O     orijinal, T       müteşekkir, A           sanatsal, Ğ   Parıltı anlamı içerir. Otağ ismine benzer isimler, Ogan, Okan, Otman, Osman, Kutay, Oğulcan, Ogün’dür.

Otağ, halk kültüründe Türk, Altay ve Hakan Çadırıdır. Büyük ve görkemli çadır. Otağ ismi hangi dil, eski Türkçedir. Otak veya Otağı da denir.  Çadırdan farkı yuvarlak ve daha gösterişli olmasıdır. Osmanlı’da padişah çadırlarına bu isim verilmiştir. Dünya büyük bir şehre benzetilir. Hayat Ağacı, ortasındaki direktir. Çadırın Türk kültüründe önemli bir yeri vardır. Otağ ismi kökeni eski Türkçedir.  Kırgızlar Bozuy derler.

Farklı renklerde çadırların farklı anlamları vardır. Ak Otağ, Kara Otağ, Kızıl Otağ, Sarı Otağ gibi… Oğuz Han öldü ve oğlu Gün Han tahta kendi Altın Yumurtasını kurdu. Sağ yanına altı, soluna altı çadır kurar. Sağ tarafına 40 loblu bir sırık dikilir ve üzerine altın bir tavuk, dibine ise bir koyun takılır. 40 baba bir direğin soluna gümüş bir tavuk diker, altına bir kara koyun koyar. Koyun bir güç sembolüdür. Bu bağlamda Türk ülkesi ve devleti üç boyutludur. Doğu-Batı, Kuzey-Güney ve Gök-Yer. Akça Otağ: Kağan Çadır.

“Evimin direği” terimi de otağdan gelir. Direk yıkılırsa tüm çadır yani ev yıkılır. Otağ erkek ismi mi hem erkek hem kız ismidir. Ancak erkek ismi olarak kullanımı daha yaygındır. Otağ ismi olan ünlüler, Yalçın Otağ, Ateşböcekleri olarak sahneye çıkan komedyen oyunculardan biridir. Lale Belkıs Otağ şarkıcıdır. Otağ ismi Türkiye’de kaç kişide var? Geçen yılın nüfus sayımlarına göre 11.254 kişide vardır.

otag-isminin-anlami-51475
Otağ İsminin Anlamı

Otağ isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 2 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Kuzeydoğu Yönünden Esen Rüzgar
  • 2 – Büyük ve süslü çadır.

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Türkçe
Kuran ‘da geçmiyor.

Otağ ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Otağ ismini kullanan 3 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Otağ ismini kullanan 1 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Otağ ismini kullanan bulunmamaktadır.
İzmir’de Otağ ismini kullanan 1 kişi bulunmaktadır.

Otağ isminin Türkiye sıralaması

Otağ en çok kullanılan 11273. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 6076. isimdir.

Otağ ismini kullananların sayısı, son bir yılda artış göstermemiştir.

Otağ isminin Harf Analizi

Kişiye Otağ ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

O : Gizliliği sever manasını kişide uyandırır,olabilir.

T : Duygularını zor açabilen birini akılda uyandırır,T harfini çok tercih edilmemelidir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Ğ : Bir şeyin sonuna kadar azimle ,mücadele ederek gitme.

Otağ İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Otağ ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Otağ isminin anlamını gözden geçirin!

Otağ İsminin Numerolojisi

Otağ isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

O: on sekiz
T: yirmi dört
A: bir
Ğ: dokuz
TOPLAM: 52

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap