Osmaniye İçin Detaylı Hava Durumu

Osmaniye Hava Durumu tahminlerini devletimizin, Hizmeti olan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından anlık olarak alınmaktadır. Burada aldığımız tahminler Rüzgar bilgisi sıcaklık derecesi ve hava hakkında genel bilgilendirmeyi içerir.

°C Başında yazan anlık olarak sıcaklığı göstermektedir. Hemen sağında yer alan görseller ise Hava hakkında genel bilgilendirmeyi içerir.

Osmaniye Hava Durumu Tahmini

Osmaniye için Son dakika Anlık Ortalama Hava Durumu

OSMANIYE

Osmaniye için 5 Günlük Hava Tahmini

OSMANIYE

NOT : 

Güncelleme her gün saat 14.00‘e kadar yapılmaktadır. (TSi)

Saatlik tahminlerde “Beklenen Hadise” kısmında verilen hava durumu, geçmiş 3 saatlik periyot içindeki hâkim hava durumunu göstermektedir.

Saatlik tahminlerde “Rüzgâr Hamlesi” kısmında verilen değer, geçmiş 3 saatlik periyot içinde rüzgâr hızındaki ani artışı temsil etmektedir.

Saatlik tahminlerde “Hissedilen sıcaklık”, aynı saatte tahmin edilen hava sıcaklığı ile nispi nem ve rüzgâr değerlerine göre hesaplanmaktadır. Bu sıcaklık, iklimsel çevre, giysilerin ısı direnci, vücut yapısı ve kişisel durumdan olduğu kadar, termometre sıcaklığı, nispi nem, rüzgâr ve radyasyon gibi dört meteorolojik faktörden etkilendiği için sübjektif bir kavramdır.

Diğer tahmin bilgileri, tahmini yapılan zaman civarında beklenen değerleri göstermektedir.

HAVA TAHMİNİ simgeleri Ne anlama Geliyor ?

hava-simgeler-1
hava-simgeler-2
hava-simgeler-3

Osmaniye

Osmaniye’nin Türkiye’de 80.il olması dışında daha önceden de il statüsünde olup ilçeye dönüşmesi ilgi çekici bir detaydır. Cumhuriyet döneminde illerden birisi olarak kayıtlara geçen fakat 1933 yılına gelindiğinde il statüsü alınarak Adana’nın bir ilçesi olarak karşımıza çıkan Osmaniye tekrardan 1996 yılında şehir olarak ilan edildi.

Telefon alan kodu 0328 olan Osmaniye’de plaka kodu ise 80’dir. Nüfusu ise yarım milyonu aşarak yüzölçümüne nazaran yüksek bir seviyeye ulaşmıştır. Şehirde bulunan nüfusun 548.556 olarak ölçüldüğünü ve erkek nüfusun 276.776, adın nüfusunun ise 271.780 olduğunu 2022 verilerine bakarak görebiliyoruz. 

Osmaniye Coğrafi Konum

Osmaniye Akdeniz bölgesinde yer alan ve sonradan il olmuş en yeni ikinci şehirdir. Yüzölçümüne bakıldığında sadece 3.321 kilometrekare gibi düşük bir alana sahiptir. Aynı zamanda nüfus yoğunluğuna bakıldığında da kilometrekare başına düşen kişi sayısı 165’tir. Tabii ki bu sayı merkezde artarak 319’a kadar çıkabiliyor. 

Toplam 7 ilçesi olan Osmaniye Akdeniz bölgesinin doğusuna doğru konumlanmıştır. Ayrıca komşu şehirlerine baktığımızda da doğusunda Gaziantep, batısında ise Adana vardır. Diğer taraftan kuzeyinde Kahramanmaraş ile sınır komşusu olan şehrin güney cephesi de Hatay ile sınırdır. Güneybatı kesiminde İskenderun körfezine doğru inen kanat ne yazık ki Akdeniz’e kıyısı olmasını sağlamamaktadır. Fakat sonradan il olduğu gibi burada bir kanal açılarak Osmaniye için bir liman inşa edilmesi proje dahilinde halen daha beklemededir. 

Osmaniye Hava Koşulları

Osmaniye’de hava sıcaklıkları tabii ki Akdeniz bölgesinde yer aldığından dolayı sıcak ve ılıman olarak yorumlanacaktır. Fakat bölgenin dağlık yapısı da göz önüne alındığında ovalar ve yükseltiler arasında azımsanmayacak düzeyde sıcaklık farkları oluşabilir. Akdeniz iklimi daha çok ovalık bölgelerde ve güneye yakın kesimlerde gözlenir. Ayrıca batı kanadında da tipik Akdeniz iklimi görülür.

Yazlar sıcak ve kurak geçerken kış ayları geldiğinde de yağış oranının yüksek olmasından dolayı ılık bir hava sıcaklığına rastlanır. Dağlık bölümleri incelendiğinde ise Akdeniz ikliminin özellikleri görülemeyebilir. Daha sert kış ayları, daha az yağış gibi handikaplar söz konusudur. 

Osmaniye Tarihi ve Kültürü 

Osmaniye tarihine ilişkin direkt olarak yapılmış bir arkeolojik çalışma bulunmuyor. Bölgesel olarak civarını da göz önüne aldığımız zaman bazı temel ve net bilgilere ulaşmak mümkün hale geliyor. İşte bu yüzden Osmaniye için Osmanlı devletinin hakimiyet sürdüğü 16.yüzyıldan kalma çok fazla esere sahip olması es geçilemiyor. 

Daha öncesinde yerleşim yeri olarak kullanılıp kullanılmadığı, hangi medeniyetlerin uğrak noktası olduğu gibi detaylar merak ediliyor olsa da henüz arkeolojik bir çalışma yapılmadığından kültürü biraz olsun muammalarla dolu. Toprakkale kalesi tarihi açıdan bakıldığında şehrin en önemli noktası olarak görülebilir. Ki kültür mirasları çok daha uzun yüzyıllar insanların bu bölgede yaşadığınız zaten gözler önüne seriyor. Bakıldığında kültürünü ağaç oymacılığı, Karatepe kilimleri, hızman ya da hazman olarak anılan çantalar, Osmaniye bıçakları oluşturmaktadır. 

Osmaniye Mutfağı

Türkiye’de kökenine dair çok net bilgiler edinilmemiş olsa da pek çok açıdan uzun yüzyıllar yerleşim yeri olarak kullanıldığı düşünülen Osmaniye’de mutfak kültürü de gelişmiştir. İçli köfte ve mercimekli köfte damak tadınıza hitap eden lezzetler için başlangıç olabilir. Tabii ki diğer yörelerde de bu yemeklere rastlamak mümkündür.

Yöresel yemekler içinse Osmaniye mutfağında Toğga çorbası tek kelimeyle müthiş bir tada sahiptir. Zorkun tava ile yine lezzet sınırlarını zorladığınız bir deneyim yaşayabilirsiniz. Bayram kömbesi ile sac kömbesi ise yörenin mutfak kültürünü belki de en net yansıtan yemekler arasında sayılabilir. 

osmaniye hava durumu, hava durumu osmaniye, osmaniye için hava durumu, osmanıye hava durumu, osmaniye hava durumu 5 günlük, osmaniye hava durumu saatlik, osmaniye hava durumu 5 gün, son dakika osmaniye hava durumu, osmanıye hava durumu saatlik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap