Osmangazi Köprüsü’nün İnşaat, İhale Aşamaları Ve Fiyatı

Osmangazi Köprüsü hakkında çok konuşuldu. İhalesi, fiyatı ve araç geçiş ücretleri gündeme bomba gibi düştü. Osmangazi Köprüsü hakkında bilmeniz gerekenler.

Osmangazi Köprüsü

Osmangazi Köprüsü, Dilovası Dil Burnu ile Altınova Hersek Burnu arasına inşa edilen, 1550 metre orta açıklığı ve 2.682 metre toplam uzunluğu ile, dünyanın dördüncü en uzun açıklıklı asma köprüsüdür.

Köprünün kullanımı ile, körfez geçiş süresi 2 saatten 6 dakikaya, İzmir- İstanbul arası seyahat süresi ise 8 saatten 3,5 saate düşmüştür.

Osmangazi Köprüsü’nün İnşaat ve İhale Aşamaları

İlk aşamada, köprünün 2008 yılı projesinde köprü 3 gidiş 3 dönüş toplamda 6 şeritli otoyol ve q gidiş 1 dönüş demiryolu hattı olarak planlanmıştır. Ancak daha sonra demiryolu projeden kaldırıldı ve 2010 yılında otoyol sözleşmesi imzalandı.

İnşaat aşamasında 2015 yılında köprünün ana kablolarını taşıyacak olan kedi yolu kablolarından biri kopunca, inşaat sekteye uğradı. Halatın kopmasını kendisine bağlayan Japon mühendis, bunu gurur meselesi haline getirerek intihar etti. Osmangazi Köprüsü inşaatında toplamda 8 bin işçi çalışmıştır.

Osmangazi Köprüsü’nün Açılışı

Köprü, 30 Haziran 2016 günü, Türkiye’nin motosiklet şampiyonu Kenan Sofuoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın katılımı ile düzenlenen törenle açılmıştır.

Osmangazi Köprüsü Maliyeti

Yalnızca köprünün maliyeti, 1,2 milyar dolar olmuştur. Yapıldığı dönemdeki dolar kuru üzerinden hesaplandığı takdirde, Osmangazi Köprüsü maliyeti 3,5 milyar liraya denk gelmektedir. Projenin toplam maliyeti ise 6,5 milyar dolardır. Osmangazi Köprüsü, yap-işlet-devret modeli ile işletilmektedir.

Buna göre inşaatın yapım aşaması için verilen süre 7 yıl iken, işletme süresi 15 yıl olarak belirlenmiştir. Osmangazi Köprüsü maliyeti bu kadar yüksek olunca bu fiyat Osmangazi Köprüsü araç geçiş ücreti de köprünün maliyeti ve hem yoldan hem de zamandan sağladığı tasarruf da göz önüne alınarak yüksek tutulmuştur.

Osmangazi Köprüsü Araç Geçiş Ücretleri

Köprüden geçiş ücretleri, araç sınıfına göre değişiklik göstermektedir. Sabit bir fiyat yoktur. Bütün köprü ve otoyol geçişlerinde OGS ve HGS sistemi kullanılmaktadır.

Gişelere yerleştirilen elektronik cihazlar ile, aracınızın sahip olduğu ödeme şekline göre ücret tahsil ediliyor. Cihaz ve bu sistem sayesinde, geçişlerde beklerken kaybedilen zaman ve oluşan uzun kuyrukların da önüne geçilmiş oluyor. Osmangazi Köprüsü araç geçiş ücreti de aynı sistemle tahsil ediliyor.

Ancak diğer geçişlere göre yüksek meblağda ücret tahsili yapıldığı için, köprüden geçmeden önce OGS veya HGS sisteminizde mevcut bakiyeyi kontrol etmeniz tavsiye edilir. Ücret tahsili yapılmadan geçiş yaptığınız takdirde cezai işleme maruz kalmanız kaçınılmazdır. Boğaz köprülerinde, tek yönlü geçiş sistemi uygulanmaktadır.

Yani ilk geçişinizde ödediğiniz ücret geri dönüşünüz için de geçerlidir. Ancak Osmangazi Köprüsü araç geçiş ücreti tahsil edilirken bu sistem uygulanmıyor. Gidiş ve dönüşte ayrı ayrı ücret ödemeniz gerekiyor.

Osmangazi Köprüsü’nden Ödeme Yapmadan Geçmek

Köprüden geçiş sırasında sisteminizde yeterli bakiye bulunmaması ve tahsilat yapılmadan geçmeniz halinde, aracınız hakkında İhlalli Geçiş Bildirimi düzenleniyor. Bu bildirimde yapacağınız ödeme miktarı ve ödeme yapacağınız merci belirtiliyor.

Size tebliğ edilen bu bildirimden sonra zamanında ödeme yapmadığınız takdirde, size bildirilen miktara ek olarak bunun 4 katına kadar para cezası, avukat ve tebligat ücretleri de eklenerek, Osmangazi Köprüsü araç geçiş ücreti kapsamında sizden tahsil edilir.

Bu nedenle geçiş yapmadan önce bakiyeyi kontrol edip, yetersiz bakiye durumu söz konusu ise önlem almak gerekir. Velev ki ödeme yapmadan geçiş yaptıysanız, gelen tebliğde belirtilen tarihe kadar ödeme yapmanız yararınıza olacaktır.  

Kiralık Araçlarda Geçiş Ücreti Tahsilatı

Kendi aracınızla köprüden geçiş yaptığınız takdirde mevcut sisteminizden ücret tahsilatı yapılmaktadır. OGS veya HGS sisteminizde yeterli bakiye olmaması durumunda ise, yukarıda belirttiğimiz adımlar izlenerek işlem yapılır.

Bunların dışında kalan bir diğer durum ise, sıkça karşılaşılan kiralık araçla geçişler. Bu geçişlerde aracın plakasına işlenmiş olan geçiş ücreti, aracın teslimatı sırasında sistemden belirlenerek, önceden yatırmış olduğunuz kapora içerisinden tahsil edilir.

 Osmangazi Köprüsü Araç Geçiş Garantisi

Yap-işlet-devret modeli ile hayata geçirilen projede, köprünün işletmesi 5 firmanın ortak kurduğu Otoyol Yatırım AŞ’ye verilmiştir. Bu model ile verilen projeler, devlet hazinesini zor durumda bırakabiliyor. Çünkü işletmeci şirkete proje ile ilgili belirli bir miktar veya sayıda gelir garantisi veriliyor.

Bu garanti sağlanamadığı takdirde ise bu açık hazineden karşılanıyor. Osmangazi Köprüsü araç geçişlerinin garanti sınırı, işletmeci şirketle yapılan sözleşmede günlük 40 bin araç olarak verildi. Ancak bu sayı karşılanmadı. Bu sebeple devlet, şirkete aradaki farkı ödemek zorunda kalıyor. Bu da vatandaşın ödediği vergiler ile karşılanıyor.

Hazineden, köprüyü kullanmayan her araç için 35 dolar + KDV olarak 40 dolara yakın ödeme yapılıyor. Dolar kurundaki farklılıkla birlikte devlet her araç için 224 lira ödüyor.

Köprünün açılış tarihi itibari ile 2022 yılının sonuna kadar köprü için yapılan toplam ödeme ise 5 milyar 834 milyon lira. Yani bu sistemde hepimizin cebinden para çıkarken, yeni doğmuş bebekler bile bu ödemeye 21 lira katkıda bulunuyor.

Osmangazi Köprüsü Araç Geçiş Ücretleri

Köprüden geçen araçların ödeyeceği ücret, aracın sınıfına göre değişiyor. Bu yüzden de araç sahipleri Osmangazi Köprüsü araç geçiş ücreti konusunda merak içerisinde. Ücretler şu şekilde: 1. Sınıf araçlar (otomobiller): 117,90 TL

2. Sınıf araçlar (hafif ticari araçlar): 188,65 TL

3. Sınıf araçlar (aks sayısı 3 olan otobüsler): 224 TL

4. Sınıf araçlar (aks sayısı 4 ve 5 olan tırlar): 297,10 TL

5. Sınıf araçlar (aks sayısı 6 ve üstü olan kamyon benzeri araçlar): 374,90 TL

6. Sınıf araçlar (motosikletler): 82,55 TL

Görüldüğü üzere, Osmangazi Köprüsü maliyeti oldukça yüksek olduğu için köprüyü kullananlar araç sınıflarına göre yukarıdaki ücretleri ödemeleri gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap