Ördek Yumurtası Yemeklerde Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Kalori Miktarı

Ördek yumurtası lezzetli bir omlet için kullanılır. Sinir sistemine iyi gelen faydaları bulunmaktadır. 1 tanesinin kalorisi 97'dir. Aşırıya kaçmayın.

Ördek yumurtası

Ördek yumurtası 70 gram ağırlığı bulunan oval şeklinde kabuklu bir besindir. Tavuk yumurtası ile kıyaslandığında kabuklarının rengi farklıdır ve kabuklarının rengi beyaz, yeşil, kahverengi olmaktadır.

Tavuk yumurtasına göre ördek yumurtasının kabuğu daha serttir. Besin değeri açısından inanılmaz yüksektir. Sabah kahvaltılarında ya da gıdaların içerisinde eklenerek tüketilebilir. Büyük olduğu için günde 1 adetten fazlasının tüketilmesi önerilmez.

Ördek yumurtası kokar mı konusu birçok kişi tarafından araştırılan ve merak edilen bir konudur. Tavuk yumurtası ile kıyaslanır ise biraz daha ağır kokusu bulunur fakat rahatsız etmez. Aynı zamanda haftada en fazla 3 kez tüketilmesi tavsiye edilir. Omlet yapılabilir kızartılabilir ve hamur işlerini içerisine eklenebilir.  

Ördek yumurtası nasıl saklanır?

Ördek Yumurtası

Ördek yumurtası içerisinde birçok  vitamini ve minerali bulundurur. İnanılmaz faydalı olduğu ve düzenli bir şekilde tüketilmesi gerektiği uzmanlar tarafından sürekli dile getirilir. Peki, ördek yumurtası nasıl saklanır?  Ördek yumurtası mutlaka serin ve kuru yerde muhafaza edilmelidir.

Oda sıcaklığında da bozulmadan bir süre durabilir fakat buzdolabına konur ise bozulmadan daha uzun süre kalabilir. Bu sebeple en sağlıklısı buzdolabında sağlamak olacaktır.

Ördek yumurtası buzdolabında saklanıldığında bir ay kadar bozulmadan taze bir şekilde kalabilmektedir. Oda sıcaklığında ise bir hafta durabilir daha sonra bayatlamaya başlar. Özellikle yaz aylarında oda sıcaklığında hemen bozulduğu için oda sıcaklığına bekletilmemesi önerilir. Bayatlayan yumurtanın zehirleme ihtimali bulunur.

Ördek yumurtası yemeklerde nasıl kullanılır?

Ördek yumurtası lezzetli bir yumurtadır ve besin değeri de inanılmaz yüksektir. Peki, ördek yumurtası yemeklerde nasıl kullanılır?

Ördek yumurtası sabah kahvaltıda kızartılabilir ya da omlet yapılıp vücuda alınabilir. Aynı ıspanaklı ördek yumurtası yâda kıymalı ördek yumurtası yaparak lezzetli bir şekilde tüketebilirsiniz.

Ördek yumurtasından yapılan yumurtalı domates dolması da muhteşem bir lezzete sahiptir ve kahvaltıların baş tacı olarak sürekli tercih edilmelidir.

Yani ördek yumurtası da birçok yemeğe ekleyebilir ve hatta hamur işlerinin kurabiyelerin keklerin içerisine ekleyerek bu besinlerin lezzetli olması sağlanabilir. Dikkat edilmesi gereken  düzen düzenli bir şekilde ve ölçüsü kaçırılmadan tüketilmemelidir.

Ördek yumurtası faydaları

Ördek Yumurtası

Ördek yumurtası marketlerde çok fazla bulunmasa da sağlık açısından inanılmaz faydaları bulunan yumurta türüdür. Ördek yumurtası nerede satılır? Ördek yumurtasının genelde köy  pazarlarında veya organik ürün satan dükkânlarda kolay bir şekilde bulabilirsiniz.

Ördek yumurtasının fiyatı; satılan yere göre değişir. Ortalama 1 adet ördek yumurtası ortalama 3-5 TL arasında değişiklik göstermektedir. İçerisinde birçok vitamin ve mineral barındırır. Ördek yumurtasının faydaları aşağıdaki gibidir:

·       İçerisinde  bu bulunan vitamin ve mineral sebebiyle bağışıklık sistemini kuvvetlenmesini sağlar vücut direncinin yüksek seviyeye ulaştırır

·       Gribal Enfeksiyon soğuk algınlığı ve nezle gibi rahatsızlıklara karşı vücudu korur

·       Depresyona çok iyi gelir ve stresi ortadan kaldırarak vücuda rahatlama hissi verir

·       İçerisinde Omega 3 vardır ve sinir sisteminde meydana gelen hasarı ortadan kaldırılarak tedavi eder

·       Solunum yolları rahatsızlıklarına çok iyi gelir

·       Ağız içinde Bulunan enfeksiyonların ve yaraların kısa bir süre içerisinde tedavi edilmesini sağlar

·       Astıma çok iyi geldiği bilinir

·       Kalp ve damar sağlığını koruyarak kalp krizi geçirme ihtimalini en aza indirir

·       Beyin fonksiyonlarının düzenli bir şekilde çalışmasını sağlar. Hafızanın kuvvetlenmesini sağlar ve unutkanlığı giderir.

·       Kan şekerini dengeleyici özeliği vardır

·       Diyabet riskine karşı kişiyi korur

·       İçerisinde bol oranda a vitamini vardır ve göz sağlığına çok iyi geldiği bilinir

Ördek yumurtası nelere iyi gelir?

Parlak bir yapıya sahip olan ve içerisinde birçok vitamin bulunan ördek yumurtasının inanılmaz yararları bulunmaktadır. Peki, ördek yumurtası nelere iyi gelir? 

İçerisinde bulunan vitamin ve mineral sebebiyle bağışıklık sistemini kuvvetlenmesini sağlar vücut direncinin yüksek seviyeye ulaştırır. Gribal Enfeksiyon soğuk algınlığı ve nezle gibi rahatsızlıklara karşı vücudu korur. Depresyona çok iyi gelir ve stresi ortadan kaldırarak vücuda rahatlama hissi verir.

 İçerisinde Omega 3 vardır ve sinir sisteminde meydana gelen hasarı ortadan kaldırılarak tedavi eder. Solunum yolları rahatsızlıklarına çok iyi gelir. Ağız içinde bulunan enfeksiyonların ve yaraların Kısa bir süre içerisinde tedavi edilmesini sağlar.

Astıma çok iyi geldiği bilinir. Kalp ve damar sağlığını koruyarak kalp krizi geçirme ihtimalini en aza indirir. Beyin fonksiyonlarının düzenli bir şekilde çalışmasını sağlar. Hafızanın kuvvetlenmesini sağlar ve unutkanlığı giderir.

Kan şekerini dengeleyici özeliği vardır. Diyabet riskine karşı kişiyi korur. İçerisinde bol oranda a vitamini vardır ve göz sağlığına çok iyi geldiği bilinir. Bu sebeple düzenli bir şekilde haftada üç defa tüketilmesi önerilir.

Ördek yumurtası içindeki vitaminler

Ördek yumurtasının içerisinde karbonhidrat, protein, niasin, tiamin, folik asit, A vitamini, B6 vitamini, Omega 3 ve omega-6 bulunmaktadır. İçerisinde bulunan vitaminler sebebiyle sağlığa inanılmaz yararlıdır ve kolesterol hiçbir şekilde içerisinde barındırmaz.

Ördek  yumurtası kalorisi

Ördek yumurtası içerisinde bulundurduğu vitamin ve mineraller sebebiyle zengin bir kaynak olup sağlığı her zaman olumlu bir şekilde etkilemektedir.

 Yemeklerin İçerisine eklenebilecek gibi kahvaltılarda da normal yumurta gibi pişirilerek tüketilebilir. Vücuda olan faydalarını görebilmek için mutlaka haftada 2-3 sefer ördek yumurtası tüketimi yapılmalıdır. 1 adet Ördek yumurtasının da bulunan kalori 97 kcaldır. 

Ördek yumurtası zararları

Ördek yumurtası ölçülü bir şekilde tüketilir ise hiçbir zararını ve yan etkilerini ortaya  çıkarmaz. Diğer yumurtalara göre dış kısmı biraz farklıdır ve rengi de zaman zaman değişik olmaktadır.

İçerisinde yüksek kaliteli Vitamin mineral ve özellikle de protein bulundurur. Önemli olan ölçülü bir şekilde tüketmektir. Fazla tüketildiğinde kilo alımına sebep olabilir ve alerjik reaksiyonlarını ortaya çıkarabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap