Ongun İsminin Anlamı

ongun-isminin-anlami-86558

Ongun İsminin Anlamı  

Bir bebek ismi aramaya başlayan ancak ne seçeceğini tam olarak bilemeyen ve emin olamayan anne babalar için bir önerimiz olacak. Sevdiğiniz ve sizi iyi hissettiren bir isim seçin. Bebeğin kendini nasıl temsil etmek istediğini düşünün ve bu niteliklere hitap eden bir isim bulmaya çalışın. İlhamı hemen hemen her yerde bulabilirsiniz. Tarih kitaplarında, hikâyelerde, doğada birçok yerde size fikir verecek kaynak vardır. Şimdiden araştırmaya başlamış ve bulduğunuz isim olan Ongun isminin anlamı nedir? Sorusu sorulabilir. Çok güzel anlamları olan değerli bir isimdir.

Ongun isminin birçok anlamı vardır. Türkçe kökenli olan bu isim eski bir Türk oymağının adıdır. Diğer anlamları tam, eksiksiz, bayındır, bol verimli demek olan ismin TDK’ya göre anlamı ise kurtulmuş, onmuş, gelişmiş ve gürbüz demektir.

Somut ve farklı anlamlar içeren bu isim hem kız hem de erkek bebeklere verilebilir. Bu ismi tercih etme kriterlerinden biri olan Ongun Kur’an da geçiyor mu? Sorusu sorulabilir. Hayır, Ongun ismi Kur’an’da geçmemektedir.

Bebekler için seçilen isimler çok güçlü olmalıdır. Çünkü isimler onlar hakkında çok şey söyleyebilir. Her bir ismin çağrışımları düşünülmelidir. O isimle uygun görülen yetişkin insanlar hayal edilmelidir. Kendilerini nasıl temsil ettikleri isimlerin analizleri ile ilişkilidir. Bu sebeple bir isme karar vermeden önce analizleri de araştırılmalıdır. Örneğin Ongun isminin analizi sonuçlarında çok iş insanları oldukları görülmüştür. Eğlence, dinlenme gibi şeyler onlara göre değildir. Sadece çalışmayı çok severler. Bu nedenle sosyal insanlar değillerdir. Her ortama ayak uydurmakta zorlanırlar.

Olumlu yönlerinden başlanacak olunursa her şeyleri ile çok planlıdırlar. Mükemmeliyetçi, kuralcı ve disiplinlidirler. Zaman onlar için çok değerlidir. İşkolik insanlar oldukları için zamanlarını boşa geçirmeyi sevmezler.

Olumsuz yönleri kalabalık toplulukları sevmez ve birilerine bağlanmaktan çok korkarlar. Abartılacak derecede risk alırlar. Dağınıktırlar ve başkalarının sözüne çabuk kanarlar.

Fiziksel özellikleri uzun boylu, kalıplı ve sağlıklı bir duruşları vardır. Elleri ve ayakları oldukça büyüktür. Saçları koyu renk ve bukledir. Gözler çok büyük olmamakla beraber rengi genelde eladır. Kararlı ve tok bir ses tonları vardır.

İsimleri tercih etmede etken olan unsurlar, kelime anlamları ile birlikte duyulduğunda bıraktı histir. Bebekler için alınan isimler zamanın değerleri ile ilgili olabilir. Bu tür isimlerden biri olan Ongun isminin ülkemizde tüm isimler arasında görülme sıklığı 5.562. Sıradadır. Erkek ve kız isimler arasındaki sıralaması ise 400’dür. Son bir yılda bu ismi tercih eden olmamıştır.

Ebeveynlerin bebekleri için beğendikleri ama hangisini tercih edeceklerini bilemedikleri isimleri liste haline getirip, onlarca olası içinden bu isimler incelenebilir. Mutlaka bir nedenle bu isimlerden biri öne çıkacaktır. Öne çıkacak bu ismin kökeni ve kişilik analizi de incelendiğinde karar vermeye etkisi olacaktır. Listenizdeki isimlerden biri olan Ongun isminin kişilik analizi sonuçlarında özel hayatlarında çok temkinli oldukları görülmüştür. Soğukkanlı yapıları ile aceleci değillerdir ve yavaş hareket etmeyi seçerler.

Bazı isimlerin söylenişi biraz zordur. Ongun ismi de kimine göre bu isimlerden biridir. Yine de söyleyiş tarzı olarak Ongun ismine benzer isimler merak ediliyor olabilir. Kız isimleri Olcay, Oya, Oylum, Onat, Orkide erkek isimleri ise Oben, Okan, Orhan, Orhun Oben olarak sıralanabilir.

İsim seçiminde ailelerin önemli kıstaslardan biri de ismin caiz olup olmadığı ve sakıncalı isimler arasında yer alıp almadığıdır. Ongun ismi caiz mi sorusu yanıtlanacak olursa caiz olmayan isimler arasında olmadığı görülmüştür.

Ongun, isim olarak çok sık görülen bir isim değildir. Ongun ismini taşıyan ünlüler var mı diye sorulabilir. Bilinen ünlü bulunmamaktadır. Soy adı Ongun olan birçok sanatçı ve ünlü kişi bulunur.

Ongun isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 6 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Eski Bir Türk Oymağını Adı
  • 2 – Tam, eksiksiz
  • 3 – Bayındır, bol, verimli
  • 4 – Kurtulmuş, onmuş
  • 5 – Gelişmiş, Gürbüz. – Erkek Ve Kadın Adı Olarak Kullanılır.
  • 6 – Kutlu, uğurlu, beğenilen kimse.

Cinsiyeti: Üniseks
Kökeni: Türkçe
Kuran ‘da geçmiyor.

Ongun ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Ongun ismini kullanan 147 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Ongun ismini kullanan 45 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Ongun ismini kullanan 18 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Ongun ismini kullanan 23 kişi bulunmaktadır.

Ongun isminin Türkiye sıralaması

Ongun en çok kullanılan 5562. isimdir.

Üniseks isimleri arasında, en çok kullanılan 400. isimdir.

Ongun isminin Harf Analizi

Kişiye Ongun ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

O : Gizliliği sever manasını kişide uyandırır,olabilir.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

G : İnatçı kişilik, gerginlik çağrıştırır, g harfinin olması iyidir.

U : Bereketi ve bolluğu çağrıştırır, bir taneden fazla olmaması kaydıyla olur.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

Ongun İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Ongun ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Ongun isminin anlamını gözden geçirin!

Ongun İsminin Numerolojisi

Ongun isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

O: on sekiz
N: on yedi
G: sekiz
U: yirmi beş
N: on yedi
TOPLAM: 85

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap