Ömer İsminin Anlamı

Ömer İsminin Anlamı

Her aile daha çocukları dünyaya gelmeden evvel bir isim seçme telaşına girmektedir. Bunun sebebi çocuklarına en güzel ve en doğru isimleri bulma isteklerinden kaynaklanmaktadır. Aileler çocuklarına isimler seçerken bazı hususlara dikkat ederler. Bunlardan bir tanesi de isimlerin anlamlarıdır.

Ülkemiz sınırları içerisinde erkek çocuklarına sıklıkla verilen isimler bulunur. Bu isimler kültürümüzde oldukça yer edinmiş ve klasikleşmiş isimlerdir. Ömer ismi de bunlardan bir tanesidir. Ömer isminin anlamı ise çok övülmüş, canlılık, ölmezlik ve ma’mur etme olarak farklı şekillerde sıralanabilir.

Bu konuya ek olarak, bu klasikleşmiş isimlerin kültürümüzdeki yeri de oldukça büyüktür. Uzun nesiller boyunca kullanılan Ömer isminin kültürümüzdeki yeri nedir bakacak olursak; İslam Devleti’nin ikinci halifesinin isminin Ömer B. Hattab olduğunu görmek mümkündür.

Ayrıca nesilden nesile aktarılan bu isim geçmiş yıllardan bu yana ülkemiz sınırları içerisinde bulunan birçok ünlüye de isim olmuştur. Ömer ismine sahip ünlüler için örnek verecek olursak bunları, Ömer Seyfettin, Ömer Faruk Aşık ve Ömer Onan olarak sıralamak mümkündür.

Aileler çocuklarına isim verirlerken akıllarına gelen ilk sorulardan bir tanesi olan “Bu isim Kur’an’da geçiyor mu?” sorusudur. Ömer isminin kökeni ise Arapça’dan gelmektedir.  Ömer isminin Kur’an’daki yeri nedir diye baktığımızda ise herhangi bir surede geçmemektedir. Ancak bu ismin dinimizdeki yeri oldukça büyüktür çünkü İslam Devleti’nin II. Halife’sinin ismi de Ömer’dir. Ömer (r.a.) adaleti en doğru şekilde sağlayabilmesiyle nesillerdir hatırlanmaktadır. Aileler çocukları da tıpkı onun gibi adaletli olsun diye bu ismi seçebilmektedir.

İsim Kur’an-ı Kerim’de geçmiyor olsa da dinen çocuklara konulabilecek en uygun isimlerden bir tanesidir. Ömer ismi Türkiye sınırları içerisinde 411.149 kişide bulunmaktadır. Bu kişilerden 69.500’ü İstanbul’da, 25.316 tanesi Ankara’da ve 17040 tanesi ise İzmir’de ikamet etmektedir.

Ayrıca, son sayımlara göre Ömer ismi ülkede sıkça kullanılan isimler listesinde 17. sırada yer alırken, sıkça kullanılan erkek isimleri listesinde ise 11. sıradadır. 2021 yılına oranla, bu sene 4.440 anne baba adayı daha Ömer ismini çocuklarına uygun görmüştür. Bu sayılar, Ömer isminin kültürümüzdeki yerini açıkça göstermektedir.

İsimler kişilerin karakterlerini belirleyen ilk etkenlerdir. Bu sebeple anne ve baba adayları çocuklarına verecekleri isimleri doğru seçme gayreti içerisine girerler. Ömer isminin kişilik analizi hususuna bakılacak olunursa; bu ismin adaleti temsil ettiğini söyleyebiliriz. Ömer ismine sahip olan kişiler merhametli, dirayetli, anne ve babasına hayırlı bir evlat, ilim irfan sahibi olması ve zorluklarla başa çıkabilecek kadar güçlü olmasıyla bilinir.

Bu isme sahip olan kişiler güvenilir kişiler olarak bilinirler. Ayrıca olayları bir sorun haline getirmeden hemen bir çözüm bulabilmektedirler. Güçlü bir kişiliğe sahip olan bu kişiler hayatlarında her zaman başarılı olmak adına doğru ve akıllıca adımlar atarlar.

Ömer isminin harf analiziyle beraber bu ismin özelliği çok daha net bir şekilde anlaşılabilmektedir. İlk harf olan Ö harfi, gizemli bir kişiliği çağrıştırır ancak bu harfin bir isimde olmaması daha iyidir. M harfi ise kullanıldığı takdirde ya solunda ya da sağında kesinlikle A harfi bulunmalıdır ve ticarete yatkınlığı temsil eder. E harfi ise mücadeleci kişilik özelliğini temsil ederken son harf olan R ise her şeyden tereddüt eden karakter yapısını temsil etmektedir.

Kültürümüzde her isme benzeyen birden fazla farklı isimler bulunmaktadır. Bu isimler ailelere ikinci bir fikir edinme şansı vermektedir. Ömer ismine benzeyen isimler örnek olarak; Tümer, Kamer, Tamer, Sümer, Zümer, Muammer gibi isimler verilebilir 

omer-isminin-anlami-85891
Ömer İsminin Anlamı

Ömer isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 6 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Çok Övülmüş, Methedilmis
  • 2 – Ma’Mur Etme Manasındadır. Dört Halifeden İkincisinin Adıdır.
  • 3 – Ölmezlik, Dirilik, Canlılık, Ömür, Hayat.2İslam Devleti’nin Iı. Halifesi Ömer B. Hattab.
  • 4 – Canlılık, yaşama, yaşayış, hayat
  • 5 – İkinci halife.
  • 6 – İslam Devleti’nin II. Halifesi Ömer b. Hattab. Dünya durdukça adaletinden dolayı ondan bahsedilecek. Cennetle müjdelenmiştir. Hak ile Batılı çok iyi ayırt edebilen bir alim olduğu için Ömeru’1-Faruk adını almıştır

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

Ömer ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Ömer ismini kullanan 411.149 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Ömer ismini kullanan 69.500 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Ömer ismini kullanan 25.316 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Ömer ismini kullanan 17.040 kişi bulunmaktadır.

Ömer isminin Türkiye sıralaması

Ömer en çok kullanılan 17. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 11. isimdir.

Ömer ismini kullananların sayısı, son bir yılda 4.440 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Ömer isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen erkek isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Ömer isminin Harf Analizi

Kişiye Ömer ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

Ö : Gizemli bir kişiliği çağrıştırır, o harfi isimde olmazsa iyidir.

M : Ticarete yatkın biri fikrini uyandırır, m harfinin sağında ve solunda muhakkak a harfi barındırmalıdır.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

Ömer İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Ömer ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Ömer isminin anlamını gözden geçirin!

Ömer İsminin Numerolojisi

Ömer isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

Ö: on dokuz
M: on altı
E: altı
R: yirmi bir
TOPLAM: 62

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap