Oluk İsminin Anlamı

oluk-isminin-anlami-49176

Oluk İsminin Anlamı

Türk kültüründe çocuğa isim verme sürecinin yeri çok önemlidir. Günümüzde çocuğa isim verilmesi de parti ve kutlamalarla duyurulur. Durum böyle olunca isimlerin anlamları yeni anne-baba adayları için önemli bir konu olmaktadır. Peki, erkek isimlerinden biri olan Oluk isminin anlamı nedir? Detaylarıyla inceleyelim.

Oluk ismi birçok alanda çeşitli anlamlara karşılık gelmektedir. Bu alanlar şöyledir; Sinema ve Televizyon, Gök Bilimleri, Zanaat Ticaret ve bilimdir. Oluk ismi bu alanların dışında genel Türkçe lügatında, bir şeyin akmasına yarayan üst tarafı açık olan boru anlamına gelmektedir. Yerel Türkçe lügatında ise, birçok anlama sahiptir. Bu anlamlar, çeşme, musluk, yalak, uylukkemiği, iskele, ırmak, yemlik, çeşme, pınar ve ahır anlamlarıdır. Oluk ismi TDK’deki anlamı ise 3 farklı şekilde tanımlanmaktadır. Bunlar, olgun, ırmak, çay ve dereden akan küçük akarsudur.

Oluk ismi erkekler için kullanılmaktadır. İsmin kökeni ise Türkçedir. Oluk ismi caiz mi sorusu da ismin anlamını araştıranların merak ettiği başka bir sorudur. Oluk ismi Türkçe kökenlidir ve Kuran’da geçmemektedir. Fakat anlam olarak herhangi kötü bir manaya gelmediği için kullanılmasında bir sakınca görülmemektedir.

Oluk isminin kişilik analizi yapılacak olursa şunlar söylenebilir. Oluk isimli kişiler, fevri karakterli kişiler olduklarından dolayı çabuk sinirlenip çabuk durulurlar. Sinirli yapıları vardır fakat kin tutmayan kişilerdir. Duygularını yoğun yaşayan kişilerdir. Duygularını ifade etmede başarılı olmalarından dolayı sanatsal alanda oldukça başarılıdırlar. Çünkü duygularını yaptıkları eserlere kolayca yansıtabilirler. Aynı zamanda bu isme sahip olan kişiler çok kolay başkalarının etkisi altında kalırlar.

Oluk isminin olumlu özellikleri; kendine güveni yüksek, mutlu, hareketli, kendinden emin kişiliği olan ve yaptıkları işi mutlaka tamamlayan kişilerdir. Aynı zamanda eğlenmeyi seven, dürüst ve ön planda olmaktan hoşlanan kişiler olmalarıdır.

Oluk isminin olumsuz özellikleri; duygusal olarak hassas, alıngan, tutucu kişiliğe sahip ve kolay etkilenen kişiler olmalarıdır.

Oluk ismine sahip olan kişilerin genel fiziksel özellikleri ise şöyledir; düzgün fiziki yapısı, geniş ve dolgun yüz yapısı, açık kahverengi saç rengi ve ince vücut yapısına sahiptirler. Aynı zamanda küçük ve ince çene yapısı, uzun ve ince boyun yapısı ve simetrik yüz hatlarına sahiptirler.

Oluk isminin Türkiye’de kullanılma sırası analiz edildiğinde ise, bu isim Türkiye’de en çok kullanılan isimler arasında 40438.sırada yer aldığı görülmektedir. Aynı zamanda en çok kullanılan erkek isimleri arasında ise 7756.sırada olduğu görülmektedir.

İsim analizlerinde en çok başvurulan teknik harf analizidir. Oluk isminin harf analizi şöyle yapılır; O: İsminde o harfi bulunanların gizemli bir kişilikleri vardır. Aynı zamanda yaşadıklarını ve sırlarını gizli tutmayı severler. L: Sanatsal alanlarda başarılı ve yetenekli kişileri temsil eder. U: İsminde bu harfi bulunduran kişilerin elleri ve kazançları bol ve bereketlidir. K: İş hayatlarında başarılı, prestijli ve unvan sahibi kişileri temsil eder.

İsim analizlerinde son yıllarda sayılardan yararlanılmaktadır. Bu anlamda Oluk isminin numerolojik analizi şöyle yapılabilir; O:18, L:15, U:25 ve K:14’tür. Yapılan analize göre Oluk ismini taşıyan kişilerin toplam numerolojik sayısı 72’dir. Kader sayısı ise 9’dur.

Birden fazla çocuğu olan aileler çocuklarına isim koyarken uyumlu isimler koymayı düşünürler. Bundan dolayı anlamını araştırdıkları ismin benzerlerini de görmek isterler. Bundan dolayı Oluk ismine benzer isimler olarak; Oluş, Haluk, Mutluk, Kutluk, Tuğluk, Yarluk ve Urluk gibi isimler örnek gösterilebilir.

Benzer isimlere bakıldıktan sonra araştırılan ismi taşıyan ünlülerin olup olmadığına bakılır. Buna bağlı olarak Oluk ismine sahip olan ünlüler araştırıldığında ünlü bir isim görülmemektedir.

Oluk isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 3 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Olgunlaşmış, olgun
  • 2 – Irmak.
  • 3 – Çay ve dereden küçük akarsu.

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Türkçe
Kuran ‘da geçmiyor.

Oluk ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Oluk ismini kullanan bulunmamaktadır.
İstanbul’da Oluk ismini kullanan bulunmamaktadır.
Ankara’da Oluk ismini kullanan bulunmamaktadır.
İzmir’de Oluk ismini kullanan bulunmamaktadır.

Oluk isminin Türkiye sıralaması

Oluk en çok kullanılan 40438. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 7756. isimdir.

Oluk isminin Harf Analizi

Kişiye Oluk ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

O : Gizliliği sever manasını kişide uyandırır,olabilir.

L : Sanatsal yeteneğe bir kişiliğe sahip izlemi yaratır, l harfi isimde barındırabilir.

U : Bereketi ve bolluğu çağrıştırır, bir taneden fazla olmaması kaydıyla olur.

K : Başarılı, unvan sahibi çağrışımda bulundurtur,en az bir tane bulundurması çok iyidir.

Oluk İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Oluk ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Oluk isminin anlamını gözden geçirin!

Oluk İsminin Numerolojisi

Oluk isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

O: on sekiz
L: on beş
U: yirmi beş
K: on dört
TOPLAM: 72

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap